En Çirkin 12 Köpek Cinsi (Kimilerine Göre!)

Herkes kendi köpeğinin güzel olduğunu düşünür ama biz genel bir bakış açısıyla sözde en çirkin ırkların bir listesini derledik. Yine de, hayattaki her şey gibi, görünüşün ve güzelliğin de öznel değerler olduğunu unutmayın.
En Çirkin 12 Köpek Cinsi (Kimilerine Göre!)

Son Güncelleme: 12 Şubat, 2022

Dedikleri gibi, güzellik bakanın gözündedir. Bugün eğlenmeniz için sözde en çirkin köpek ırkları arasından bazılarını seçtik. Çirkin olduklarını düşündüğümüz için değil, bunu vurgulamak için, bazı insanlar onları çirkin bulsalar da, bu köpekleri görünüşlerine göre yargılamamalıyız.

Sözde en çirkin köpek ırkları, birçok insanın “köpek güzelliği” algısına uyanlar kadar sevgiye ihtiyaç duyar. Ne yazık ki güzellik, seçimde büyük rol oynadığından, normalde ilk sahiplenenler güzellik algısına uyanlardır.

Ancak, bu yazımızda yer verdiğimiz köpekler genellikle fazla dikkat çekmediğinden, aslında ne kadar güzel olduklarını ve güzelliğin çok öznel bir görüş olduğunu görebilmeniz için böyle bir makale yazmaya karar verdik. Bu köpeklerden herhangi biri size koşulsuz sevgi verecektir, bu nedenle fırsatınız olursa aşağıdaki listeden bir köpeği evinize kabul etmekten çekinmeyin.

En çirkin 12 köpek türü

Bu köpeklerin “çirkinliği” hakkındaki fikriniz farklı olabilir. Bazılarının çirkin bulduğu şeylere diğerleri tapar. Bu nedenle, burada genel bir algı ve dayatılan standartlardan yola çıkarak en çirkin olarak adlandırılan köpek ırklarının bir sıralaması yer almaktadır. Bize ne düşündüğünüzü söyleyin!

1. Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested Dog)

Keskin yüzü ve ince gövdesiyle birleştiğinde tüylerin seçici olmaması, Tüysüz Çin Köpeği’ni birçok kişinin en çirkin olarak algıladığı köpeklerden biri yapar. Tüy miktarı çeşide bağlı olarak artar veya azalır ve bu nedenle tam bir kürke sahip ve estetik açıdan biraz daha uyumlu olan örnekler vardır.

tüysüz çin köpeği

2. Chihuahua

Pek çok insan bu algıya katılmadığı için bu listemiz için tartışmalı bir konu. Bununla birlikte, orantısız büyüklükteki gözleri, titremeleri ve sahiplerine karşı aşırı korumacı olma eğilimleriyle birleştiğinde, onlar birçok insan için çekici bir köpek değildir. Ancak, bazı insanlar da kesinlikle çok sevimli olduklarını düşünüyor!

En çirkin köpek ırkları, Chihuahua

3. Bergamasko

İtalyan Alplerinden gelen bu köpek, hareketli tüylerin bir karışımıdır. Pek çok insan tam da bu özelliğinden ve kürklerinin taranması imkansız bir dizi rastaya dönüşmesini engellemenin zor olmasından dolayı çirkin olduklarını düşünüyor. Genel görünümü kirliymiş gibi dursa da, uygun bakım ile diğer köpekler kadar temiz olabilir.

Bergamasko cinsi bir köpek çimlerde yatıyor

4. Xoloitzcuintle

Bu cinsin neredeyse hiç tüyü yoktur ve anavatanı Meksika’dır. Oldukça orantılı ve kaslı olmasına rağmen pek çok kişi onun ince ve tüysüz görünümünü sevmediğini söylüyor. Ancak, diğerleri onu güzel ve uyumlu bir görünüme sahip buluyor.

Xoloitzcuintle, tüysüz meksika köpeği

5. Bull Terrier

Bull terrier, bazı kesimler tarafından çok aranan bir cins olmasına rağmen, piramit şeklindeki burnu ve kafatasının geri kalanına kıyasla küçük gözleri nedeniyle bazı insanlar tarafından çirkin olarak kabul edilir. Diğerleri, kafasının vücutla orantısız olduğuna işaret ediyor, bu da hayvana bir miktar anatomik dekompansasyon sağlıyor.

beyaz Bull terrier cinsi köpek

6. Borzoi

Bu köpek türü, Arap tazılarından türemiştir ve kurtları ve tavşanları avlamak için yaratılmıştır. İnce, uzun görünümü, ipeksi ve uzun tüyleri bu yapay seçilime bağlıdır. Önden bakıldığında bu köpeğin garip bir görünümü vardır, dar ama zarif. Yıpranmış kürkünün ince vücuduyla biraz tezat oluşturduğu doğru olsa da, herkes onu çirkin bulmuyor.

sözde çirkin köpek ırklarından borzoi

7. Bedlington teriyeri

Bu köpeğin baştan aşağı yuvarlak bir vücut şekli vardır. Bazıları onu güzel buluyor ve hatta yuvarlaklığını vurgulamak için uzun tüylerini kesiyor, ancak diğerleri siluetinde garip ve çirkin bir desen görüyor. Kuşkusuz, iyisiyle kötüsüyle başının tipik modeli dikkat çekiyor.

Bedlington teriyeri

8. Boksör (Pug)

Bu belki de estetikleri hakkında en fazla tartışma yaratan ırklardan biridir. Bir yandan giderek daha düz ve kompakt Boksör cinsi köpeklere talep varken (bunun beraberinde getirdiği sağlık sorunları ile), diğer yandan doğal olmayan baş şekline sahip hayvanlar olarak kabul ediliyorlar.

Bu, içe doğru itilmiş kompakt bir yüze sahip, brakisefali bir köpektir. Genellikle bunun bir sonucu olarak solunum problemlerinden muzdariptir.

pug, boksör cinsi köpek çarşafın altından bakıyor

9. Pekinez

Pekinez cinsi köpekler, uzun tüyleri ve düz burun kombinasyonları nedeniyle en çirkin köpek ırkları listesine girer. Birçoğu için gözleri birbirinden çok uzakta ve her zaman kızgın bir ifadesi var.

pekinez köpek ırkı

10. Shar pei

Aynı zamanda hem sevilen ve hem de hor görülen ırklardan biri daha. Derilerinde kıvrım olan köpekleri sevmiyorsanız, onun sevimli olduğunu düşünmeyeceksiniz. Shar pei’nin her yerinde epidermisi olduğu için bazı insanlar tarafından güzel olduğu düşünülmez. Üstelik bu özelliği, sağlık sorunlarının ana kaynağı ve bakımının en çok zaman alan yönüdür.

bileğini incitmiş bir köpek

11. Napoliten Mastiff

Birçokları için bu devasa köpek yüzü eriyor gibi görünüyor. Yüzündeki deri ve göz kapakları çenesinden birkaç santimetre sarkıyor. Bu, ektropiyon ve enfeksiyon kapma kolaylığı gibi bazı sağlık sorunlarına da yol açar.

sarkık yüzlü napoliten mastif

12. Affenpinscher

Kısa tüy sevenler için affenpinscher kötü bir seçim. Genel görünümüyle ilgili en az göze çarpan şey, düz yüzünü kaplayan ve onu ince bacaklı küçük bir aslan gibi gösteren uzun tüyleridir.

siyah affenpinscher köpek ırkı

Çirkin köpekler doğmaz, yapılır

Bu listedeki köpeklerin çirkin olduğunu düşünüyorsanız, atalarının görünümünden ne kadar uzakta olduklarını hatırlayın. Bu ırkların çoğu, her zaman hayvanları süs veya araç olarak görenlerin talebi altında, oluşturulan çiftleştirmeler aracılığıyla belirli bir estetik aranarak elde edilmiştir.

Bu köpeklerin en büyük sorunu görünüşleri değil, doğuştan gelen hastalıklarıdır. Puglar ve diğer brakisefali ırklarının, solunum problemlerinden muzdarip olma eğilimi ortalamanın çok üzerinde olduğundan bunun canlı bir örneğidir.

veterinerde kontrol edilen pug ırkı bir köpek

Köpeğiniz bu listede mi? Merak etmeyin. Başkaları için bir fotoğraftan görünüşü yargılamak kolaydır, ama eminim sizin için dünyanın en güzel köpeğidir ve haklısınız. Çünkü öyleler! Günün sonunda, güzelliğin görünüşte değil, herhangi bir canlının bizimle paylaşabileceği ifadesinde, şefkatte ve harika anlarda olduğu konusunda hemfikiriz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.