Yunusların İdrar İçmesinin Garip Nedeni

Bazı araştırmacılar bir grup yunusu test ettiler ve bu hayvanların belirli bir nedenden dolayı idrar içtiklerini buldular. Nedenini öğrenmekle ilgileniyor musunuz? Aşağıdaki makaleyi okuyun.
Yunusların İdrar İçmesinin Garip Nedeni

Son Güncelleme: 21 Temmuz, 2022

Hayvanlar dünyası, incelenmeye ve anlaşılmaya değer davranışlar ve merak edilenlerle doludur. Bugün, bazı araştırmacıların yakın zamanda keşfettiği şeyle sizi şaşırtacağız. Makalenin tamamını okuyun ve yunusların idrar içmesinin garip nedenini öğrenin.

Zekaları ve iletişim biçimleriyle öne çıkan bu dost canlısı su hayvanlarının davranışları hakkında biraz daha bilgi edinmek istiyorsanız bu makaleyi kaçırmayın! Hayvanlar arasında sosyal tanınma konusunda emsal teşkil eden bu alışılmadık davranışın nedenini öğreneceksiniz.

Yunuslar

Yunuslar, dünyanın her yerinden hem okyanusta yaşayan memeliler (Delphinidae ) hem de nehirlerde yaşayan memelilerdir (Platanistoidea ). Bu hayvanlar, var olan ve aynı zamanda odontocetes alt takımına ait olan 90’dan fazla cetacean türü arasındadır. Başlarının üstünde, yüzeye çıktıklarında hava almak için kullanılan bir burun deliğine sahip olmaları ile karakterize edilirler.

Ayrıca, iletişim kurmalarını, avlarını bulmalarını ve suda birbirlerini bulmalarını sağlayan bir dizi ıslık yaymaları ile tanınırlar. Genel olarak, bu hayvanların iki göğüs yüzgeci, bir sırt yüzgeci ve bir kuyruk yüzgeci vardır; ısı kaybını en aza indirmek için çok kalın bir yağ tabakasına ve avlarını tutmak için dişlere sahiptirler.

burnunu sevdiren bir yunus

Yunusların davranışları

Yunus davranışı, onları diğer birçok türden öne çıkarır. Bir yandan, hayvanlar alemindeki en zeki türlerden biri olarak kabul edilirler ve diğer yandan, farklı araştırmalar, bir insana çok benzeyen davranışları olduğunu göstermiştir. Bu memeliler oldukça sosyal hayvanlardır, diğer türlerle işbirliği içindedirler ve gruplar halinde avlanabilirler.

Ek olarak, annelik içgüdülerine sahiptirler, oynamayı severler ve yavrularına bilgi aktarabilirler. Bununla birlikte, bu su hayvanlarının en çarpıcı yönlerinden biri, iletişim kurmak için ses yaymalarının tuhaf yollarıdır. Yunus ıslıkları kendilerini birbirlerinden ayırt etmelerini sağlar. Başka bir deyişle, bir “adı” veya kimliği vardır.

Yunuslar neden idrar içer?

Ama öyle görünüyor ki, bu dost canlısı hayvanlar, çıkardıkları seslerle hiçbir ilgisi olmayan bir özellik aracılığıyla da birbirlerini tanıyabilirler. Science Advances dergisinde yayınlanan “Şişe burunlu yunuslarda ses ve tat yoluyla kimliğin transmodal algısı başlıklı araştırma, yunuslar arasında garip bir sosyal tanıma yöntemini ortaya çıkardı: idrar içme.

Araştırmacılar, multimodal tekniği kullanarak, bir hayvanın bir nesneyi veya başka bir hayvanı farklı duyulardan alınan sinyallerle tanıyıp tanıyamadığını test etmek istediler. Tat alma uyaranlarını kullanma yeteneklerini test etmek için sekiz şişe burunlu yunus grubu kullandılar.

Çalışma, bu memelilerin su ve idrar örneklerinin yanı sıra tanıdık ve tanıdık olmayan bireylerden gelen idrar arasında ayrım yapabildiğini gösterdi.

Peki yunuslar neden idrar içer? Eh, bu hayvanlar, sosyal bilgi aramak için türlerine ait diğer bireylerin idrar yollarında ağızları açık olarak yüzerler. Tat ve sesin aynı bireyden geldiğini anlayabilirler ve aynı zamanda sadece tat ile tanımayı gerçekleştirebilirler, bu da onları bu tür tanımayı gerçekleştiren ilk omurgalılar haline getirir.

Yunuslar hakkında merak edilenler

Yunuslar idrar içerler.

Ancak bu oyuncu ve zeki hayvanlarla ilgili tek şaşırtıcı keşif bu değil. Bilmiyorsanız yunuslar, sudan yaydıkları dalgalar sayesinde ultrasona benzer şekilde çalışan yunus terapisi ile iyileştirici bir güce sahiptirler.

Benzer şekilde, bu suda yaşayan omurgalıların beyinlerinin yarısı uyanık halde uyuduklarına dikkat edilmelidir. Ek olarak, bunlar isodont hayvanlardır, bu da tüm dişlerinin aynı olduğu anlamına gelir; ve suda hızlı hareket etmelerine yardımcı olmak için derileri sürekli yenilenir. Aynı şekilde koku alma duyularından yoksun olmalarına rağmen işitmeleri o kadar gelişmiştir ki 150 kHz’e kadar duyabilirler.

Sonuç olarak, yunuslar hayvanlar aleminin henüz keşfedilmemiş inanılmaz bir dünya olduğunu gösteriyor. Belirli bir sosyal tanınma biçimine sahip olan bu zeki memeliler, yeteneklerinin olağanüstü olduğunu bize bir kez daha açıkça gösteriyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.