Köpek Rüyaları Neye Benzer?

Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Buna inanması zor olsa da, köpek rüyaları insan rüyalarına benzer. Bunun sebebi, yapısal olarak köpek beyninin insan beynine çok benzemesidir.

Köpeklerin uyurken istemsizce yaptığı hareketler, dünya çapında birçok araştırmacının ilgisini çeken bir konudur. Bundan dolayı köpeklerin uyurken izlenildiği elektroensefalogram ve diğer klinik testleri kullanılarak çok sayıda araştırma yapılmıştır.

Bu araştırmaların sonucunda köpeklerin derin uykuya geçtiği kanıtlanmıştır. Hatta kabus bile görebiliyorlar. Bunu anlamak için köpeğinizi uyurken izlemeniz yeterli olacaktır. Bazı köpekler uyurken bacaklarını hareket ettirirken, bazıları çenesini hareket ettirir ve hatta bazıları havlar. Bazıları ise kapalı göz kapaklarının ardından sadece gözlerini oynatır.

Köpek rüyalarının içeriği

Bir köpeğin rüyasında tam olarak ne gördüğünü söylemek imkansızdır. Fakat, beyin taraması sonucu ortaya çıkan sonuçlar bizlere bu konuda bazı bilgiler verebilir. Bu sonuçlar insan beynininkine çok benzer. Bu nedenle köpek rüyalarının içeriğinin biz insanların rüyalarına çok benzediği çıkarımını yapabiliriz.

çimlere uzanan köpek

Bir köpeğin uyurken bacaklarını hareket ettirmesi veya oynatmasından, rüyasında oyun oynadığı veya bir şey yakaladığı varsayımını yapabiliriz. Bazen çenelerini sanki yemek yer gibi oynatırlar, bunun sebebi de büyük ihtimalle rüyalarında yemek yiyor olmalarıdır. Eğer stresli ve hatta agresif görünüyorlar ise, büyük ihtimalle kabus görüyorlardır.

Aynı zamanda uyku sırasında köpeklerin, aynı biz insanlar gibi deneyimlerini ve öğrendikleri şeyleri pekiştirdikleri de bilinmektedir. Bu da, köpek rüyalarının sadece geçmişi hatırlamak için değil, aynı zamanda beyindeki bilgileri yeniden düzenlemek için de yardımcı olduğu anlamına gelir.

Köpek uykusunun farklı aşamaları

Çoğu insan, uyurken beyin fonksiyonlarının azaldığını düşünür. Fakat aslında, tam tersi bir durum yaşanır. Hatta bazı beyin aktiviteleri yavaş dalga uykusu olarak adlandırılan uykunun ilk aşamasında daha aktiftir. Ve, bu köpekler için de geçerlidir.

Köpek uykuları, yavaş dalga uykusu sırasında REM (hızlı göz kırpma) tarafından sürekli olarak birçok kez kesintiye uğrar. Bu kesintiler sırasında beyin aktivitesi yoğunlaşır. Tam bu aşamada köpeğin kesin olarak uykuya geçtiği varsayılır.

Köpeklerin uyurken hareket ettiği ve ses çıkardığı uyku aşaması budur. Derin uykudan dolayı oldukça rahat olsalar da, beyinleri uyanıkken olduğundan bile daha fazla çalışmaktadır.

Köpek rüyaları hakkında bazı bilgiler

Tüm köpek rüyaları aynı değildir. Yapılan bilimsel araştırmalar ile küçük köpek ırklarının büyük köpek ırklarına göre daha çok rüya gördüğünü kanıtlanmıştır. Aynı şekilde, yavru köpekler de yetişkin köpeklere kıyasla daha çok rüya görmektedir. Bunun sebebi hala gizemini korumaktadır.

Örneğin, küçük bir ırk olan Pudel toy her 10 dakikada bir rüya görebilirken, büyük bir ırk olan Golden Retriever yaklaşık olarak her 90 dakikada bir rüya görebilir.

Yavru köpekler ise, gelişmekte oldukları için daha fazla rüya görmektedir. Çünkü her gün yeni şeyler öğrenip ve yeni şeyler deneyimliyorlar. Sonuç olarak, yavru köpeklerin beyinleri uyku sırasında işlemek için daha fazla bilgiye sahiptir.

Kesintili Uyku

Köpeklerin uyurken sürekli olarak rüya gördüğü veya REM aşamasında olduğu yanlış bir düşüncedir. Örneğin, eğer bir köpek 8 saat uyuduysa, bunun yalnızca üçte birinde rüya görmüş olabilir.

Aynı kurtlar gibi köpeklerin de uykusu kesintilidir. Bu bakımdan uyku düzenleri ataları olan kurtlara biz insanlardan çok daha fazla benzer. Genellikle, yalnızca 5 ila 20 dakika arasında deliksiz uyuyabilirler, bunun ardından 5 dakika uyanık kalırlar ve sonra tekrar uykuya geçerler. Bu döngü sürekli olarak tekrarlanır.

Köpeklerin bu özelliği, eski çağlarda insanların yanında uzun süre avlandıklarından dolayı avcı genlerine sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. İçgüdüleri onları uyanık olmaya zorlar. Sonuç olarak, etrafta olup bitenleri takip etmek için sık sık uyanırlar.

Onları uyurken uyandırmamalısınız

Köpeklerin iyi bir şekilde dinlenebilmesi için uykularının bölünmemesi gerekir. Uykularını alamamaları fiziksel ve zihinsel sorunlara yol açabilir. Bundan dolayı, köpeğinizi uyurken uyandırmamanız önemlidir.

Normalde oldukça arkadaş canlısı bir köpeğin uykusunu böldüğünüz takdirde saldırgan tavırlar sergileyebilir. Köpekler aniden uyandırıldıkları zaman kalp çarpıntısı yaşayabilirler. Ayrıca korkup, içgüdüsel olarak saldırabilirler.

Bu genellikle köpeğinizi derin uykudan uyandırdığınız zaman yaşanır. Köpeğinizin derin uyku aşamasında olduğunu çıkardığı seslerden ve yaptığı hareketlerden anlayabilirsiniz. Eğer bu belirtiler varsa, köpeğiniz düzenli olarak nefes alıyor ve çok rahat görünüyorsa onu uyandırmamanızı tavsiye ederiz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.