Logo image
Logo image

Tavşanlar Nasıl Doğar?

4 dakika
Tavşan yetiştiriciliği, tavşanların üremesiyle ilgili çeşitli teknikleri içerir, peki ama tavşanlar nasıl doğar?
Tavşanlar Nasıl Doğar?
Son Güncelleme: 04 Ekim, 2022

Tavşanlar, halk arasında mükemmel bir üne sahip olan sevimli hayvanlardır. Ancak, herkes üremeleri hakkında çok fazla şey bilmiyor. Burada size tavşanların nasıl doğduğunu anlatacağız.

Tavşanların yetiştirilmesi, farklı ülkelerin ekonomisinde önemli bir husustur. Bu lagomorfların üretimlerini en üst düzeye çıkarmak için nasıl çoğaldıklarını ve doğduklarını bilmemiz gerekiyor, aynı zamanda onları uygun şekilde esaret altında tutabilmemiz gerekiyor. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Tavşanlar hangi yaşta ürer?

Bir hayvanın cinsel olarak olgunlaştığında yetişkinliğe ulaştığı tahmin edilmektedir. Olgunluk, tavşanların biyolojik sinyalini tetikler, böylece belirli bir yaştan sonra üremeleri ve yavruları olması sağlanır. Tavşanların üremesi her zaman yaşamın ilk yılından önce başlar ancak zaman aralığı her cinste farklılık gösterir. Bu boyuta çok bağlıdır:

 1. Küçük ırklar: Tavşan 4-5 aylıkken üreme olgunluğuna ulaşacaktır.
 2. Orta: 6-7 aylık.
 3. Büyük: 9-12 aylıktan itibaren.
Some figure

Tavşan doğurganlığı

Bir tavşan cinsel olarak olgunlaştığında, üremeden önce kızgınlık döngüsü gibi faktörler dikkate alınmalıdır. Bu kavram, kadınların geçirdiği ve doğurganlık ve kısırlık zamanlarını kontrol eden fizyolojik süreci ifade eder.

Kızgınlık döngüsü, dişinin en alıcı ve doğurgan olacağı zamanı hesaplamamızı sağlayan biyolojik bir düzenleyicidir. Bu süreç iki aşamaya bölünmüştür: anestrus ve östrus.

İkisi arasındaki temel fark, anöstrusun tavşanın döllenmeye uygun olmadığı dönem olmasıdır. Kızgınlık döngüsünün ilk iki ve son iki gününde ortaya çıkar. Östrous ise tam tersidir: dişinin alıcı olduğu doğurgan dönemdir.

Tavşanlarda sadece kızgınlık döngüsünün evrelerini bilmek değil, aynı zamanda çiftleşmeyle ilgili bazı detayları bilmek de önemlidir. Örneğin dişiler, onları hamile bırakmaya çalıştıklarında erkeklere saldırabilirler. Erkeğin kafesine giden dişi ise (ve tersi değil) bunun gerçekleşmediği gözlemlenmiştir.

Cinsel eylem sadece birkaç saniye sürer ve döllenme içseldir.

Doğum

Çiftleşme ve döllenmeden sonra, yavruların anne rahminde geliştiği gebelik dönemi başlar. Hamilelik 28 ila 32 gün arasında sürer. Bu kısa aşamada dişiler daha uysaldır ve fiziksel olarak zorlayıcı aktiviteler gerçekleştirirken daha erken yorulurlar.

Bir tavşanın doğumu ne kadar sürer?

Doğum genellikle geceleri gerçekleşir ve dişilerin bunu gerçekleştirmek için yardıma ihtiyacı yoktur ( ineklerde olduğu gibi ). Süresine gelince, yavruların boyutuna bağlı olarak 15 ila 30 dakika arasında sürdüğü tahmin ediliyor. Tavşanlar, 4 ila 12 yavrudan oluşan gruplarda çok zorlanmadan doğarlar.

Yavrular ne zaman ayrılmalıdır?

Sütten kesme, tavşanların henüz birkaç haftalıkken annelerinden ayrıldıkları ve emme aşamasının tamamlandığı süreçtir. Bu andan itibaren genç tavşanlar sadece katı yiyecekler yiyebilirler. Bu olay, gençlerin gelişimini ve hayatta kalma şanslarını etkileyeceği için önemlidir.

Sütten kesmenin gerçekleştiği yaşa gelince, bu genellikle dişi için oluşturulan üreme ritmine bağlıdır. Şu anda laktasyonun devam edip etmeyeceğine karar vermenizi sağlayan üç farklı yöntem bulunmaktadır:

 1. Geleneksel: Sütten kesme 1 ay 5 gün sonra gerçekleşir. Bu gecikme olarak kabul edilir.
 2. Yarı erken: Yavru kediler (evet, yavru tavşanlara yavru kedi denir!) 28 ila 35 günlük olmalıdır. Bu, endüstride en sık kullanılan parametredir.
 3. Erken: En erken olan 21 ila 28 günlük bir dönem belirlenir. Bu durumlarda dişiler yoğun üreme ritimlerine maruz kalırlar.

Sütten kesme erken ise, bebekler olası immünosupresyon nedeniyle ikincil enfeksiyonlar geliştirmeye eğilimli olduğundan, yemle birlikte antibiyotik verilmesi önerilir. Ayrıca, sütten kesme için (kayıpları en aza indirmek için) tavşanların ağırlığının 350 gramdan (14 oz) fazla olması tavsiye edilir.

Tavşanların doğum sonrası bakımı

Doğduklarında, yavru tavşanlar hem anneden hem de sahibinden/yetiştiriciden bakım ister. Evde tavşanların 18. güne kadar anne sütü ile beslenmesi tavsiye edilir, ancak 19. günden itibaren yeni doğan tavşanlar için saman ve özel yem sunulabilir. Sütten kesme doğumdan yaklaşık 5 hafta sonra gerçekleşir.

Stresten kaçınmak için tavşanlar sıcak ve korunaklı bir yerde tutulmalıdır. Kafes 20°C (68°F) veya daha yüksek bir sıcaklığa sahipse, rahatsız edilmeden tutulabilir, ancak çok soğursa, kafesin dışına bir ısıtma battaniyesi yerleştirilmelidir. Bu küçük hayvanlar hipotermiye eğilimlidir.

Tavşanların doğumuyla ilgili merak edilenler

İlginç olan sadece üreme aşaması değil, çünkü yeni doğan tavşanlar (yavru kedi denir) da ilginç özellikler gösterir. Bunlar dişinin davranışı kadar yavru sayısıyla da ilgilidir. Size en alakalı olanlardan bazılarını anlatacağız:

 1. Yavru kedi sadece 24 saatte bir anne sütü emer.
 2. Yavruların yaşaması için ilk 10 gün çok önemlidir.
 3. Tavşanlar gözleri kapalı ve neredeyse tamamen tüysüz doğarlar. Isınmak için anneye yakın ve hep birlikte olmaları gerekir.
 4. Bir dişinin 9’dan fazla yavru kedisi varsa, bunlardan bazıları daha küçük yavruları olan diğer dişiler tarafından beslenir.
Some figure

Özetle tavşan yetiştiriciliği, tavşan üremesi ile başlayan ve aynı zamanda üreme ve besi sürecini de kapsayan bir süreçtir. Tüm süreç boyunca hem tavşanların hem de annenin iyiliğini sağlamak gerektiğinden, günümüzde tüm detayları kontrol eden protokoller bulunmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • ORGANIZACIÓN DE LAS NACIONES UNIDAS PARA LA AGRICULTURA Y LA ALIMENTACIÓN. (1996). El conejo – Cría y Patología. https://www.fao.org/3/t1690s/t1690s.pdf
 • González Redondo, P. (2004, 14 marzo). Lactancia y destete de los gazapos. Taller de Cunicultura. http://alojamientos.us.es/gprodanim/PCA/Destete.pdf
 • Manual de Cunicultura. (2021). Instituto Nacional de Desarrollo Social, Gobierno de México. http://indesol.gob.mx/cedoc/pdf/III.%20Desarrollo%20Social/Cr%C3%ADa%20de%20Animales/Manual%20de%20Cunicultura.pdf

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.