Köpekler Çilek Yiyebilir mi?

Köpekler, çilek ve şeker açısından zengin diğer birçok meyveyi yiyebilirler. Yüksek glikoz ve monosakkarit içeriği nedeniyle tüketimi sınırlandırılmalıdır.
Köpekler Çilek Yiyebilir mi?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 30 Ekim, 2021

Sahipler genellikle köpeklerinin diyetini değiştirme ihtiyacı hissederler. Belirli bir meyveyi seversek, köpeğin de seveceğini düşünüyoruz. Peki, sizce köpekler çilek yiyebilir mi?

Cevap evet, ancak köpeği beslemek için seçtiğiniz meyvelere çok dikkat etmelisiniz, çünkü bazıları hayvan sağlığına zararlı olabilir. Köpeklerin ölçülü olduğu sürece neden çilek yiyebileceğini ve ne zaman yemeleri gerektiğini burada öğrenin.

Neden çilek?

Çilekler, sağlıklı antioksidan özelliklere sahip ve C vitamini açısından zengin taze meyvelerdir. Köpekler söz konusu olduğunda, meyveler evcil hayvanın bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Bu nedenle, köpeğinizin diyetine çeşitlilik katmak ve aynı zamanda uzun vadede kilolarını kontrol etmeye yardımcı olmak istediğinizde, çilek tuzlu işlenmiş yiyeceklerin yerini alabilir. İşlenmemiş şekerler açısından zengin tüm yiyecekler sağlıklıdır, ancak her zaman doğru ölçülerde verilmelidir.

Köpeklere çilek nasıl verilir

Bir noktaya açıklık getirelim: Tüm köpekler çilek yiyemez. Bunun nedeni, bazı köpeklerin ne olursa olsun sebzelere veya meyvelere dokunmamasıdır. Öte yandan, köpeğin fiziksel ve içsel bir sağlık sorunu olabilir ve veteriner hekim onları yemesini yasaklayabilir. Örneğin, diyabetik köpekler şekerli meyvelerden kaçınmalıdır.

Öte yandan, bu meyveler besleyici meyveleri ve özellikle çilekleri seven köpekler için harika bir atıştırmalık olabilir. Bu tatlı meyveler, aşağıdakiler gibi birçok durumda kullanılabilir:

  1. Köpeği yazın serinletmek için birkaç donmuş çilek çok iyi gider ve sindirimine yardımcı olur.
  2. Günlük yemek tabağında ona çilek parçaları verin, ancak onları iyice yıkamayı unutmayın.
Bir köpek çilek yiyor.

Köpekler kaç tane çilek yemeli?

Köpeğinizin çilek yiyip yiyemeyeceğini belirlemek için önce bir veterinere danışmanız ve ikinci olarak köpeğin boyutuna ve sağlık durumuna göre ne kadar uygun olduğunu değerlendirmeniz önerilir.

Köpeğinize daha önce hiç çilek vermediyseniz, küçük miktarlarla başlayın ki o bu meyvenin lezzetini keşfedip deneyimlesin.

Bu tavsiyeye ek olarak ve artık köpeklerin çilek yiyebileceğini bildiğinize göre, bu meyve ile çok çeşitli ev yapımı tarifler hazırlamanın zamanı geldi. Örneğin, köpekler çok fazla şeker içermeyen çilekli ve yoğurtlu dondurmayı severler, çünkü yiyeceklerdeki yüksek derecede glikoz bir diyabet üreticisidir.

Çileğin faydaları

Köpekler çilek yiyebilir ve ayrıca bu meyveden büyük faydalar sağlarlar. Bu meyveler yağ ve kalori bakımından düşüktür, bu da onları köpekler için uygun doğal bir atıştırmalık yapar. Ayrıca aşağıdaki faydaları sağlarlar:

  1. Bileşimlerinin %90’ı sudur, bu da çilekleri köpeğe su sağlamak için ideal bir yiyecek yapar.
  2. Çilek C, B2, B3 ve B6 vitaminleri açısından zengindir. Bu mikro besinler, köpeklerde metabolizmanın gelişimi için gereklidir.
  3. Yaşlanmayı geciktiren hücrelerin oluşumuna katkıda bulunur.
  4. Çok miktarda lif içerir. Bu kabızlığı gidermeye yardımcı olur.

Son olarak, mide hasarına neden olabileceğinden köpeğinize çilek suyu ve çikolata kaplı çilek vermekten kaçının. Köpeğinize verdiğiniz mama ne kadar doğal olursa o kadar iyidir.

Çileklerle ilgili önlemler

Çilek tüketiminin bazen köpekte cilt tahrişi gibi alerjilere neden olabileceği görülmüştür. Ana risk, aşırı meyve tüketimi ile ilgili olmakla birlikte, aynı zamanda hayvanın bazı gıdalara karşı intolerans geliştirmesi söz konusu olduğunda gösterebileceği genetik yatkınlıkla da ilgilidir.

Öte yandan çilekler, zaten hasta olan bir köpeğin kronik sağlığını zorlaştırabilecek bir kimyasal olan guatrojen içerir. Guatrojenler, tiroidin düzgün çalışmasını sınırlayan doğal maddelerdir. Bu nedenle, böyle bir senaryoda, bir veteriner hekimin danışmanlığı ve tavsiyesi son derece önemli olacaktır.

Parazitleri ve bakterileri yok etmek için çilekleri yıkamak ve dezenfekte etmek önemlidir.

Tavsiye olarak çilek

Prensip olarak, köpekler için çilek tüketimi ile ilişkili herhangi bir risk yoktur. American Kennel Club gibi kuruluşlar, çilekleri sağlıklı bir alternatif gıda olarak önermektedir. Öyle olsa bile, köpeğin sağlığını analiz ederken her durumda neyin en iyi olduğunu belirleyen veteriner olacaktır.

Köpekler için probiyotikli mama.

Köpekler çilek ve diğer birçok meyveyi yiyebilirler, ancak şeker oranları nedeniyle verilmelerine dikkat etmelisiniz. Doz, köpekler için mükemmel bir diyetin anahtarıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.