Köpeğiniz Yemeğini Saklıyorsa Ne Yapmalısınız?

16 Şubat 2021
Bir zamanlar kıtlık vardı ve bir köpek, kendisine yiyecek bir şey bulabilirse şanslı sayılırdı. O zamanlarda yiyeceğini saklayabilmek için ise sürülerinin geri kalanı ve / veya diğer hayvanlarla rekabet etmek zorunda kalırdı. İşte, köpeğinizin kendi yemeğini saklamasının nedeni budur. Bunu ta o zamanlardan öğrendi. Kendi yiyeceğini saklamak için kendi yuvalarının yanına yemeğini gömmekten daha iyi bir seçenek ne olabilir?

Kurt atalarından miras kalan hayatta kalma duygusu, köpeğinizin kendi yemeğini saklamasının asıl nedenidir. Yemeğini bahçeye veya evinizin içindeki bir yere saklayabilir (ev bitkilerinizin toprağına veya kendi yatağının altına veya sizin yastığınıza). Peki bunu neden yaptığını hiç düşündünüz mü?

Pekala, bugün size sadece sebebini söylemeyeceğiz; bu sorunla nasıl başa çıkacağınız konusunda da bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Öyleyse köpeğiniz neden kendi yemeğini saklıyor? Herhangi bir sorunun kökenine inmek için her zaman en baştan başlamalısınız. Öyleyse biz de öyle yapalım.

Köpeğiniz neden kendi yemeğini saklıyor

Köpeklerin kurtlardan nasıl evrimleştiğinden (birkaç kez) bahsetmiştik. Köpekler, insanoğlunun en iyi arkadaşı haline gelmeden önce hayatta kalmak için güçlü bir içgüdüye sahip olan vahşi hayvanlardı.

En güçlü olanın hayatta kalmasını zaten biliyorsunuz; vahşi doğada yalnızca en güçlülerin hayatta kalacağını söyleyen ilke. Pekala, saklanmış bir yiyeceğe sahip olmak, bir köpeğin yemeğini daha sonra yemesi için bir nevi garanti bir durumdur. Eğer köpekler, her şeyi yeseydi, savunmasız ve enerjisini tüketmiş olurdu.

Bu durum aynı zamanda hayvanların neden çok hızlı yediğini de açıklar. Diğer yırtıcı hayvanların, kendi avlarını çalmasını önlemek için bunu yapmaları gerekir.

Peki ama bir yiyecek rezervi istiyorlarsa kemikleri neden gizlesinler ki? Kemikler, besin değeri açısından fazla bir şey sunmaz. Bu durum mantığa pek de uymuyor, değil mi?

Bilim insanları, eski çağlarda bu kemiklerde kalan küçük etin ve iliklerinin kıtlık zamanlarında yeterli olduğunu keşfettiler. Bu durum, yiyecek başka bir şey bulana kadar onların devam etmesini sağladı.

Evinizde onca yiyecek şey varken köpeğiniz bunu neden yapıyor?

Köpeğiniz yiyeceğini saklıyorsa ne yapmalısınız?

Elbette ki tüm bunların harika olduğunu düşünebilirsiniz. Her halükarda evcil hayvanınızın yiyecek eksiği yok ve sonrası için saklamasına da gerek yok çünkü gereksinim duyduğu zaman siz ona zaten yemeğini fazlasıyla vereceksiniz. Gelgelelim işin aslı içgüdülerinin, türlerin yeni yaşam tarzını etkisiz hale getirmesidir.

Açıkça söylemek gerekirse, yiyecek saklamanın köpeklerde derinlemesine kökleşmiş olduğu söylenebilir. Köklerinden sökülmesi zor bir tür gelenek. Gelin görün ki köpeğinizin kendi yiyeceğini saklamasının birkaç nedeni vardır:

  • Bu durum, ona doğru miktarda yemek vermediğinizden kaynaklanabilir. Köpeğiniz, yemek miktarının ona çok az geldiğini düşünebilir ve gerçekten acıktığında daha sonra yemek için yemeğini saklayabilir.
  • Eğer evinizde birden fazla köpek varsa içlerinden biri, diğerleriyle birlikte yerken yemeğin kendisine yetmeyeceğinden korkabilir.
  • Havalı bir saksınız veya bahçeniz varsa oraya çukurlar kazmak ve yiyecek saklamak çok eğlenceli olabilir.
  • Onu yeni bir yiyecek ile beslerseniz köpeğiniz, o yiyeceği özel bir gün için bir ikram olarak saklamak isteyebilir.
  • Bir sorun olursa diye gelecek için bir plan yapabilir. Bu endişe, bir zamanlar terk edilmiş köpeklerde çok daha yoğun olabilir. Tabii ki de onlar, sahiplerinin geri dönmeyeceğinden korkacaktır. Kendilerini kollamalılar.

Genel olarak yemeği saklama durumunun birçok hayvan türünde oldukça yaygın olduğunu bilmelisiniz (insanlar da buna dahil). Bizler de yemeğimizi daha sonrası için saklarız, özellikle de ekstrem soğuk bir kışın geleceğini biliyorsak.

Köpeğiniz yemeğini saklıyorsa ne yapmalısınız?

Köpeğiniz yemeğini saklıyorsa ne yapmalısınız?

Köpekler yemeklerini sakladıklarında, karınları acıktığı zaman yemeğini hatırlayacak ve yiyecektir. Ne yazık ki sizin hassas burnunuza; köpeğiniz bunu tamamen unutabilir ve yemek, çürüyene kadar saklandığı yerde kalabilir. Öyleyse bu senaryonun önüne geçmek için ne yapmalısınız?

  • Sıkı bir yemek yeme programı düzenleyin ve buna uyun. Bir rutini devam ettirmek, köpeğinizin stresini azaltmasına yardımcı olacaktır. Sonuç olarak köpeğiniz, yiyeceğini daha sonrası için saklamak zorunda kalmayacak.
  • Eğer ona yeni bir besin veriyorsanız o besinle ne yaptığına bir bakın. Onu izleyin ve yiyeceği nereye götürdüğüne dikkat edin. Gelecek zamanda bunun size yardımı dokunacaktır.
  • Bir veterinere danışın ve köpeğinizin boyutuna, kilosuna ve yaşına göre ona vermeniz gereken doğru yemek miktarını öğrenin.
  • Köpeğinize ihtiyacı olduğundan fazlasını vermeyin. Aynı şekilde daha azını da vermeyin.
  • Köpeğiniz yemek yerken onun yanında olun; özellikle de yeni arkadaş olmuşsanız. Bu durum onlara, onları asla terk etmeyeceğinizin bir güvencesini vermiş olur.

Eğer köpeğiniz yemeğini saklıyorsa sadece gülüp geçin ve yiyeceği yastığınızdan çıkarın. Aşağı yukarı normal bir davranış olduğundan emin olun. Kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olmak için üzerinize düşeni yapmaya çalışın. Onlara güven verin ve endişeli hissetmeleri için hiçbir neden olmadığını hissetmelerini sağlayın.