Köpek Balığı Eti Yenir mi?

Belirli bir gıdanın zararlı olup olmadığını belirlemek için gıdanın sağlık kontrollerinden geçmesi gerektiği doğru olsa da, gerçek şu ki, daha az gelişmiş ülkelerde kontrolün yokluğu dikkat çekici olabilir.
Köpek Balığı Eti Yenir mi?

Tarafından yazılmıştır Editör Ekibi

Son Güncelleme: 20 Nisan, 2023

Farklı hayvan eti türlerinin yemek için popüler hale geldiğini giderek daha fazla duyuyoruz. Bugün köpek balığı etine odaklanıyoruz ve onu yemenin güvenli olup olmadığını sorguluyoruz. Sağlığınız için iyi mi yoksa kötü mü?

İnsan mutfağında birçok hayvansal gıda bulunsa da bunların hepsi vücudumuzda uzun süreli sindirime uygun değildir. Köpek balığı eti yemek güvenli midir? İşte cevabı!

Köpek balığı eti neden yenir

Doğu restoranlarının yayılmasından bu yana, insanlar en ünlü çorbalarından olan (ve aynı zamanda en pahalılarından biri) köpek balığı yüzgeci çorbasını yemeye başladılar. Farklı kültürlerden insanlar için bu et sadece bir damak tadı değil, maliyeti nedeniyle de yüksek bir sosyal statü gösteriyor.

Köpek balıkları, genellikle kıkırdaklı balıklar olarak bilinen suda yaşayan omurgalıların bir sınıfı olan kondrichthyans’tlardır. Köpek balıkları taksonomik olarak Selachimorpha üst takımında sınıflandırılır. Birkaçının yenilebilir olduğu kabul edilen 500’den fazla tür tanımlanmıştır.

Örneğin av köpek balığı ( Galeorhinus galeus ) , mavi köpek balığı (Prionace glauca ) , kısa yüzgeçli mako köpek balığı (Isurus oxyrinchus ) ve küt burunlu altı solungaç köpek balığı (Hexanchus griseus ) yaygın olarak tüketilir. Aslında, bu tür etler ızgarada yemek için pek lezzetli olmadığından, her zaman kızartılmış veya haşlanmış olmasına rağmen, bu lezzetler en iyi restoranlarda servis edilir.

Köpek balığının fiyatının yanı sıra tüketilmesinin en önemli nedenlerinden biri de kemiksiz et olmasıdır. Bununla birlikte, dokusu jelatinimsidir ve hayvan büyükse güçlü bir üre kokusu verebilir, bu nedenle en değerli olanlar her zaman küçüktür.

Çok yüksek üre içeriğine sahip köpek balığı eti toksik kabul edilir ve cilt, gözler ve solunum sistemi üzerinde zararlı etkileri olabilir.

Köpek balığı eti yemek iyi mi?

Pek çok köpek balığı yenilebilir olarak kabul edilse de, araştırmalara göre , tüketirsek zararlı olabilecek önemli miktarda cıva içeren birçok tür vardır.

Beyaz köpekbalığı eti.

Analiz edilen türler arasında büyük beyaz köpek balığı (Carcharodon carcharias ), esmer köpek balığı (Carcharhinus obscurus ) ve diğer pek çok tür vardı ve etlerindeki zehirli metal ve cıva seviyelerinin, diğerlerinden 6 ila 10 kat daha yüksek olduğu belirlendi. Köpek balıklarında bu toksik maddenin ortalama konsantrasyonu 2,29 ± 1,77 µg/g idi.

Çalışmalar sırasında ortaya çıkan soru, köpek balıklarının vücutlarında bu düzeyde toksisiteyi nasıl biriktirdikleridir. Cevap basit görünüyordu: Büyük ağızları ve doymak bilmez iştahları nedeniyle önlerine çıkan her şeyi yerler. Çoğu durumda, yüksek metal içeriğine sahip olabilecek maddeleri ve yenmeyen nesneleri istemeden yutarlar.

Besin zincirinin kralları sarhoş

Toksik maddelerin atılmasının ötesinde, deniz ekosistemlerinde köpek balıklarının besin zincirinin en tepesinde yer aldığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle zaten cıva ve diğer toksinlerle kirlenmiş balıkları tüketerek vücutlarında depolarlar. Yedikleri her hayvanla birlikte, vücutlarındaki zararlı ajanların yoğunluğu artar. Bu fenomen biyobirikim olarak bilinir.

Bu, tükettiğimiz köpek balığı etini etkilese de, denize attığımız atıkların her yıl binlerce canlıyı öldürdüğünü unutmamalıyız. Metaller nedeniyle vücutlarında yüksek toksisiteye sahip köpek balıklarının çoğu, tarımsal atıkların ve büyük şehirlerden gelen çöplerin biriktiği kıyılara yakın yerlerde beslenen köpek balıklarıdır.

Pek çok kişi, bize zararlı olabileceği zaten kanıtlanmışsa neden köpek balığı etinin tüketilmeye devam edildiğini merak edebilir. Bunun temel nedeni, gelenekleri takip etme eğiliminde olmamızdır. İspanyol gastronomisinde yıllardır var olan İspanyol inceliği cazón en adobo gibi yemekler var ve aynı şey ceviche gibi yemeklerin olduğu diğer ülkeler için de geçerli.

Somut bir tehdit

Prestijli Forbes dergisinin belirttiği gibi, birçok uluslararası kuruluş hamile kadınların ve çocukların düzenli olarak köpek balığı eti tüketmekten kaçınmalarını tavsiye ediyor. Avrupa Komisyonu (EC), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Shark Conservation Australia bunlardan sadece birkaçı.

Profesyonel araştırmalara göre, cıvaya uzun süre maruz kalmak beyinde ve merkezi sinir sisteminde hasara neden olabilir ve hamilelik sırasında fetüslerin bilişsel gelişimine müdahale edebilir. Yiyeceklerdeki maksimum “kabul edilebilir” cıva konsantrasyonu milyonda 0,5 parça iken, bazı köpek balığı etleri milyonda 55 parçayı aşıyor.

Köpek balığı etine evet mi hayır mı?

Her zaman olduğu gibi, nihai karar size kalmış. Buna rağmen, tüketim amaçlı herhangi bir gıdanın belirli kalite standartlarını geçmesi gerektiğini akılda tutmak önemlidir.

Köpekbalığı eti.

Aynı zamanda, ne kadar seçenek olduğuna ve bunların ne kadara mal olduğuna da bağlıdır – üzücü ama doğru.

Madalyonun diğer yüzü

Köpek balığı etinde cıva bulunması sadece biz insanları etkilemiyor. Zehirlenmenin köpek balıklarını yaşarken nasıl etkilediği tam olarak net olmasa da, popülasyonlarının giderek daha fazla tehdit altında olduğu iyi biliniyor. WWF’nin bize bildirdiği gibi, mercan resiflerinin yakınındaki köpek balıklarının %25’e kadarı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.