Logo image
Logo image

Köpeklerin Koltuğa Çıkmasına İzin Vermeli miyiz?

3 dakika
Köpeklerin çok farklı türden canlılar olduğunu, bizden çok daha farklı ihtiyaçlarının olduğunu ve de olayları farklı algıladıklarını her zaman aklımızda bulundurmamız gerekir.
Son Güncelleme: 27 Ekim, 2022

Evcil hayvanlarımız için, dinlendikleri yerlerin ve sahiplerine fiziksel olarak yakın olmalarının önemi son derece büyüktür. Ama sizi uyaralım. Bu yakınlık küçük dozlarda verdiğiniz bir ayrıcalık olmalıdır. Eğer yeterince dikkat etmezsek, sonunda evcil hayvanımıza insanmış gibi davranıyor olabiliriz. Bu nedenle, köpeğinizin koltuğa çıkmasına izin vermeden önce onun duygusal ve zihinsel durumu üzerindeki olası etkileri göz önünde bulundurun.

Köpeğinizin karakterine dikkat edin

Bazılarımızın evlerinde kaygı problemleri yaşayan köpekler vardır. Belki sahiplerine çok fazla bağlıdırlar. Belki de agresif tavırlar sergiliyorlardır, ya da farklı problemleri vardır. Köpeğinizin fazla dominant davranışları ortaya çıkarsa, ve evin içinde her şeyi yapmasına izin verilirse, bu durum mevcut davranışlarını kötüleştirebilir. Ve bu bazen siz hiç fark etmeden olabilir.

Diğer bir yandan, köpeğiniz size fazla bağlanma sorunu yaşayabilir. Sizden ayrıldığı zaman endişelenebilir. Sonuç olarak, köpeğinizin koltukta sizinle vakit geçirmesine izin vermeniz, bu sorunu sadece daha da kötüye götürür.

Some figure

Öte yandan belki de köpeğiniz duygusal olarak dengededir ve de herhangi bir davranış problemi yoktur. O zaman neden köpeğimizi koltuğa alıp, birlikte huzur içinde uzanma fırsatını kullanmayalım ki? Eğer köpeğinizin kötüleşmesine sebep olabilecek bir risk yoksa, bu oldukça rahat ve keyifli olabilir.

Yanlış fiziksel ve zihinsel uygulamalar veya çok fazla ayrıcalık vermek gibi bazı alışkanlıklar, köpeklerde davranış sorunlarına yol açabilir. Ve bu davranış sorunlarının daha da kötüleşmesini engellemek için yapabileceğimiz bazı basit şeyler var. Daha da fazlası, bunları en başından engelleyebiliriz. Bu tür sorunların çıkmasını önlemek için yapabileceğimiz şeylerden biri de köpeklerin koltuğa çıkmasına izin vermemektir.

Unutmayın:  Köpeğinizin koltuğa çıkmasına izin vermek ileride mutlaka davranış problemlerinin olacağı anlamına gelmez. Fakat, davranışları üzerinde güçlü bir etkisi olabilir ve bu dikkate alınmalıdır.

İyi alışkanlıklar yaratmak

Bu tarz önlemler almanın nedeni vardır. Şunu düşünün: köpekler, söz konusu değerli şeyin (koltuktaki köpek olayında) neden onlar için bazen erişilebilir bazen de erişilemez olduğunu anlayamaz. Ve bu nedenin belirsizliği, köpekte hayal kırıklığına ve hatta saldırganlığa sebep olabilir.

Köpekler -insanlar gibi- alışkanlıkları olan canlılardır ve iyi bir duygusal hafızaya sahiptirler. Onları yavruyken, koltukta hatta yatakta sarılarak ve okşayarak severiz. Elbette, büyüyünce de aynı şeyi isteyecek olmaları kulağa mantıklı geliyor. Büyüdüklerinde de koltuğun onlar için uygun bir yer olduğunu, bunun doğru bir davranış olduğunu düşüneceklerdir. Bunu engellemek için köpeklerimize olan sevgimizi onlar yerdeyken göstermek en iyisidir. Bu, yavru köpekleri severken de geçerlidir. Sonuç olarak bu, köpeklerimizin ömür boyu yatakta ya da koltukta yer alamayacağı anlamına gelir.

Bazen köpeklerin, kokumuzu aldıkları için koltuğa çıktığı durumlar da vardır. Yokluğumuzda bizi hatırlatan şeylere yakın olmak isterler.

Evcil hayvanımızı azarlamanın en iyi yolu

Eğer tüylü arkadaşımızı koltuğun üzerinde ya da başka bir mobilyanın üzerinde görürsek onu derhal azarlayıp, aşağı indirmemiz gerekir. Ama bunu sert bir şekilde yapmamalıyız. Sert bir şekilde azarlamak yerine köpeği yere çağırıp, ona güçlü bir ses tonuyla ”Hayır” demeliyiz. Bu, köpeğin koltuğa çıkmanın kabul edilebilir bir davranış olmadığını anlamasının en iyi yoludur.

Bu eğitimi bir kaç defa tekrarlamak gerekecektir. Başarının anahtarının sabır ve azim olduğunu unutmayın. Köpek yerde durduğu zaman onu ödüllendirmek de önemlidir. Bu, köpeğin doğru bir şeyi yaptığını anlamasını sağlar.

Eğer köpeğinizin koltuğa çıkma riskinden tamamen kurtulmak istiyorsanız, koltuğun bulunduğu odanın kapısı kapatabilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa, bir sonra ki adım daha fazla önlem almak olacaktır.

Koltuğun üzerini örtmek

Some figure

İnanılmaz derecede basit ve etkili bir potansiyel çözüm, koltuğun üzerini fazla miktarda oda spreyi, kolonya ya da köpekleri caydırmak için özel olarak tasarlanmış bir ürünü sıktığınız bir çarşaf veya battaniye ile örtmektir. Bu sayede köpekler örtüden uzak duracaktır. Eğer bu kokuya rağmen koltuğa çıkıp uzanırlar ise, bıraktıkları iz veya koku ortadan kalkacaktır. Birkaç gün sonra, köpeğiniz koltuğa çıkmayı kendiliğinden bırakacaktır.

Koltuğunuzun kenarlarını alüminyum folyo ya da boş teneke kutularla örtmeyi de deneyebilirsiniz. Köpeğiniz koltuğa tırmanmaya çalışırsa, duyduğu korkutucu ses onu vazgeçirecektir.

Bir kere hayvanın koltuğa çıkmasını engellemeyi başardıktan sonra bu kuralı tutarlı bir şekilde uygulamaya devam ettiğimizden emin olmalıyız. Davranışımızda ki herhangi bir değişiklik, köpeğin kafasını karıştıracaktır ve yaptığımız tüm eğitim boşa gidecektir.

Ancak, anlattığımız ipuçlarından ve önerilerden hiç biri işe yaramazsa , geriye kalan tek çözüm profesyonel bir köpek eğitmeninden yardım almak olacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.