Kedilerde Hipertrofik Kardiyomiyopati Tedavisi

Kedilerde hipertrofik kardimiyopatinin genelde bir belirtisi olmaz, bu yüzden hastalık genelde çok geç olduğu zaman fark edilir. 
Kedilerde Hipertrofik Kardiyomiyopati Tedavisi

Son Güncelleme: 24 Eylül, 2019

Söylemesi her ne kadar zor olsa da, kedilerdeki hipertrofik kardiyomiyopati, evcil kedigillerdeki en yaygın kalp rahatsızlığından bir tanesidir. Bu makalede, bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopati

Bu kalp hastalığı kedilerde çok yaygındır. Hipertrofik kardiyomiyopati, kalbin sağ karıncığındaki miyokardiyal kitlenin sertleşmesidir. Hipertrofik kardiyomiyopatinin ana sebepleri hala bilinmemektedir. Ancak, bilim insanları bu hastalığa sahip kedilerin büyüme hormonlarında bir artış gözlemlemektedir. Bazı durumlarda da hastalık genetiktir.

Aynı zamanda, İrani, Chartreux, Sfenks, British Shorthair, Ragdoll ve Maine Coon gibi ırklarda daha yaygındır. Bu sebeple, bilim insanları buna genetik bozuklukların sebep olduğunu düşünmektedir.

Kedigillerdeki hipertrofik kardiyomiyopati, diyastolik bozukluk ile karakterize edilmektedir. Erkeklerde, dişilerden daha çok görülmektedir. Buna ek olarak, beş aylık ve altı yaş aralığındaki genç kedilerde de bu hastalık çok sık görülür.

Hipertrofik kardiyomiyopati üç seviyede görülebilir: başlangıç, orta ve ciddi. Ciddi durumda, kalbin son ventrikülünün sertliği artar ve miyokardiyuma giden kan akışını riske atabilir.

hipertrofik kardiyomiyopati

Hipertrofik kardiyomiyopatiye sahip çoğu kedide görülür bir belirti olmaz. Bu yüzden veterinerlerin çoğu hastalığı teşhis etmekte çok geç kalır. Bir veteriner nefes alma zorluğunu, sistolik mırlamayı, taşikardiyi, düzensiz kalp ritmini, nefes darlığını ve hatta ön eklemlerdeki felç durumunu teşhis edebilir. 

Ancak bu belirtilerin çoğu diğer yaygın kalp hastalıklarıyla benzer belirtiler olduğu için, uzmanlar hastalığın kaynağını belirlerken zorluk çekmektedir. Bu yüzden, kedilerdeki hipertrofik kardiyomiyopati hemen fark edilmemektedir.

Teşhis etmenin en iyi yolu, elektrokardiyogramlar ve kardiyak ultrasonlar gibi belirli testlerdir. İlk testte, bir uzman anormal kalp atışlarını belirleyebilir. İkinci test ile, karıncık kalınlığındaki herhangi bir artışı, sol kulakçığın genişlemesini ya da sol karıncıktaki “hafif” düşüşü saptayabilirler.

Hastalığın tedavisi

Bir kediye bu teşhisi koyan bir veteriner, en iyi tedaviyi sunmaktan sorumlu olacaktır. Tedavinin amacı, diyastolik performansı arttırmak, tromboembolizmin başlangıcını önlemek veya konjestif kalp yetmezliğini tedavi etmek olacaktır. 

Buna ek olarak, tedavi yaş ve hayvanın sağlığı gibi bir dizi faktöre bağlı olacaktır. Kedilerde kalp hastalığının bir tedavisi olmadığını unutmayın. Ancak, evcil hayvanınızın hastalıkla en iyi şekilde yaşamasını sağlayabilirsiniz.

kedilerde kalp hastalığı

Bu vakada kullanılan en yaygın tedaviler şunlardır:

  • Kardiyak yükü azaltmak için anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri (ACEI)
  • Plevral boşlukta ve akciğerlerde sıvı birikimini azaltmak için diüretikler
  • Taşikardi gerçekleştiği zaman kalp atış hızını düşüren beta blorkerlar
  • Tromboembolizmayı önleyen asetilsalisilik asit
  • Kalp kasını gevşetmek için kalsiyum kanal blokerleri

Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopati bakımı

Bakım için, kedinize tuz oranı az yiyecekler vermelisiniz. Bunun için özel mamalar vardır. Bunlar durumu daha da kötüleştirmemesi için sıvı tutulumunu önlerler.

Evde mümkün olduğunca stresi veya gerginliği azaltmalısınız, böylece hayvanınız sakinleşir, dinlenir ve gerilmez. 

Hipertrofik kardiomiyopatiden muzdarip kediler, fiziksel aktiviteler yapmamalı ve strese girmemelidir. Ancak, evin etrafında kısa bir yürüyüş ya da kısa oyunlar gereklidir.

Açıkçası, en önemli nokta veterinerin talimatlarını birebir uygulamaktır. Kedinizi veterinere götürmeli ve veterinerin gerekli gördüğü testleri yaptırmalısınız. Her ne kadar çok bir bilgimiz olmasa da, kedilerde hipertrofik kardiyomiyopati oldukça yaygındır. Ancak erken teşhis ve tedavi, kedinizin hayatını kurtarabilir. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Häggström, J., Luis Fuentes, V., & Wess, G. (2015). Screening for hypertrophic cardiomyopathy in cats. Journal of Veterinary Cardiology. https://doi.org/10.1016/j.jvc.2015.07.003

  • Paige, C. F., Abbott, J. A., Elvinger, F., & Pyle, R. L. (2009). Prevalence of cardiomyopathy in apparently healthy cats. Journal of the American Veterinary Medical Association. https://doi.org/10.2460/javma.234.11.1398

  • Payne, J. R., Borgeat, K., Connolly, D. J., Boswood, A., Dennis, S., Wagner, T., … Luis Fuentes, V. (2013). Prognostic indicators in cats with hypertrophic cardiomyopathy. Journal of Veterinary Internal Medicine. https://doi.org/10.1111/jvim.12215

  • Schober, K. E., Savino, S. I., & Yildiz, V. (2016). Right ventricular involvement in feline hypertrophic cardiomyopathy. Journal of Veterinary Cardiology. https://doi.org/10.1016/j.jvc.2016.08.001


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.