Köpeklerde Tenya: Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Köpeklerde tenya yaygın bir rahatsızlıktır. Hayatı tehdit edici olmasalar da, yok edilmeleri zor olabilir. Bu makalede bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.
Köpeklerde Tenya: Belirtileri, Tanı ve Tedavisi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerdeki veya dipylidium caninum’daki tenyalar ilk olarak 18. yüzyılın ortalarında keşfedildi ve araştırıldı. Tenyalar, insanlar da dahil olmak üzere çoğu memelinin bağırsaklarında yaşayan (genellikle fark edilmeden) bir parazittir.

Çok fazla rahatsızlığa neden olsalar da köpeklerdeki tenyalar hayati tehlike oluşturmaz. Bununla birlikte, evcil hayvanınızın solucanları olabileceğinden şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede veterinere danışmanız önemlidir.

Bir parazit, iki konak

Tenyanın yolculuğu – doğumdan konağın bağırsağına ulaştığı ana kadar – uzun bir yolculuktur. Yumurtalar bir konağın vücudundan dışkıyla dışarı atılır. Pire larvaları dışarı çıktıklarında yumurtaları yer ve parazitler için ara konakçı olurlar.

hastanede yavru köpek

Minik pire larvalarının içinde, tenya yumurtaları gelişmeye devam eder ve kesin konakçılarını enfekte edebilecekleri anı beklerler. Aynı zamanda pire larvaları büyür ve yaşamak için bir köpek veya başka bir hayvan aramaya başlar.

Dipylidium caninum‘un yaşam döngüsü, pire bir memeli tarafından yutulduğunda tamamlanır. Solucan daha sonra besleneceği yeni konağının bağırsak duvarına yapışacaktır.

Solucanlar olgunlaştıktan sonra üremeye başlar. Tenyalar hermafroditlerdir, yani hem erkek hem de dişi üreme organlarına sahiptirler ve üremek için sadece bir tanesine ihtiyaç vardır.

Tenyalar, yaklaşık 3 mm çapında, 71 cm uzunluğa kadar ölçülebilir.

Köpeklerde tenya belirtileri

Köpeklerdeki tenya vakalarının çoğu, çoğunlukla asemptomatiktir. Bununla birlikte, yeterince dikkat ederseniz, sizi bir parazitin varlığı konusunda uyarabilecek bir şey vardır: hamile proglottidler.

Dışkı ile vücuttan atılan yumurta çuvallarına verilen isimdir. İlk bakışta küçük pirinç taneleri gibi görünebilirler. Tek fark, periyodik olarak hareket etmeleri, gerilmeleri ve kıvrılmalarıdır. Her kapsül yaklaşık 30 embriyo içerir.

Dışkılarında olduğu gibi, köpeğinizin yatağında veya uyudukları herhangi bir yerde ve anüsün çevresinde de yumurta çuvalları görebilirsiniz.

Ciddi durumlarda, bir köpek aşağıdakiler gibi başka semptomlar da gösterebilir:

  • Donuk, yamalı kürk.
  • Normal bir iştah olmasına rağmen kilo kaybı.
  • Kiloda artış olmadan iştahta belirgin artış.
  • İshal veya kabızlık.
  • Karın şişmesi. Bazı durumlarda, mideye dokunulduğunda hayvan ağrı belirtileri gösterebilir.
  • Köpeğiniz ayrıca anal kaşıntıyı (yanma veya kaşıntı) hafifletmek için arkasını zemine sürtebilir.

Köpeklerde tenyalar: tanı ve tedavi

Gebe proglottidlerin varlığı, bir veterinerin köpeklerde bir tenya vakasını teşhis etmesi için yeterlidir.

Veterineriniz oral veya intravenöz bir antiparaziter reçete edecek ve uygun tedavi süresine karar verecektir. Genel olarak, bu tür bir tedavinin yaklaşık üç haftalık bir süre boyunca uygulanması gerekecektir.

Bu kalıcı paraziti yok etmenin tek bir etkili, uzun vadeli yolu vardır ve o da pire önleyici tedavi kullanmaktır.

Dipylidium caninum ilaca dirençli hale gelebilir. Ayrıca ara konak (pire) hayvanın derisinin yüzeyinde yaşamaya devam ederse, er ya da geç döngü yeniden başlayacaktır.

yerde yatan hasta köpek

Önleme

Tenyaları önlemenin en basit yolu pireleri uzak tutmaktır. Bu, evinizde bu küçük böceklerin saklanıyor olabileceği herhangi bir alanı iyice temizlemek anlamına gelir. Köpeklerin tenyalara yakalanmasını önlemek için yapabileceğiniz başka bir temel şey daha var: düzenli pire tedavisi.

Tenyalar ve insanlar

Temel olarak, pire ile temas eden herhangi bir memeli, tenyalara yakalanma riski altındadır. Buna insanlar da dahildir.

İnsanlardaki çoğu tenya vakası küçük çocukları içerir. Evcil hayvanlarla etkileşime girdikten veya dışarıda oynadıktan sonra kirli ellerini ağızlarına sokma olasılıkları yüksektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.