Sfenks Kedilerinin Tüyleri Var mı?

Sfenks kedileri tüysüz olarak bilinir. Peki ama bunun nedeni nedir?Burada genel özelliklerine özel vurgu yaparak size ayrıntılı olarak anlatacağız.
Sfenks Kedilerinin Tüyleri Var mı?
Sara González Juárez

Yazan ve doğrulayan psikolog Sara González Juárez.

Son Güncelleme: 05 Ocak, 2023

Tüysüz kedilerin ilk tasvirleri, Eski Mısır’dan gelmesine rağmen, Aztek gravürlerinde görülür. Bu, sfenks kedilerinin insanlar tarafından doğal ve eski bir genetik mutasyondan (kürklerini kaybetme) seçilen bir cins olduğu anlamına gelir. Peki sfenks kedilerinin tüyleri olabilir mi?

Bununla birlikte, birçok sahip, bu kedilerin ara sıra ince bir kürk tabakası geliştirdiğini fark eder. Sfenks kedilerinin tüyleri hakkında daha fazla şey merak ediyorsanız okumaya devam edin!

Sfenks kedisi özellikleri

Sfenks kedileri orta büyüklükte, iri göğüslü, kaslı kedigillerdir. Kafaları, türün karakteristik bir şekline sahiptir, belirgin bir şekilde üçgendir ve bazılarının ne kaşları ne de bıyıkları vardır. Aslında vücutları tamamen tüysüzdür (en azından diğer kedi türlerinde görmeye alıştığımız kürk türünden bahsediyorsak).

Bazı yetiştiriciler, kaşları ve bıyıkları olmadan doğan melezleri teşvik eder, ancak bu, hayvan için duyusal sonuçları nedeniyle birçok hayvan örgütü tarafından kınanır.

Tüy eksikliğini telafi etmek için sfenks kedileri, diğer evcil kedigillerden daha hızlı bir metabolizmaya sahiptir. Bu, ciltlerinin her yerinde bir yağ tabakası salgılamalarına neden olur. Bu kediler kışın üşür ve yazın güneşte yanarlar, bu nedenle üst derileri özel bakım gerektirir.

Sphynx kedileri resesif bir genetik mutasyon nedeniyle tüysüzdür. Bunun ne anlama geldiğini ayrıntılı olarak görelim.

Sfenksin genetiği

Kürk eksikliğinde yer alan gen, kıl folikülünün keratinizasyonundan sorumlu olan KRT71’dir. Bu mutasyon ile saç yapısı gebelikten itibaren zarar görür ve saç deriye tutunmaz. Mutasyona uğramış varyantın (bu cinsi karakterize eden) kalıtımının resesif ve otozomal olduğuna dikkat edilmelidir.

Bir kedinin vücudundaki (ve hemen hemen tüm canlılardaki) her hücre, biri babadan diğeri anneden (2n) olmak üzere her bir kromozomdan 1 çift içerir. Bu nedenle, her genin, her numunenin karyotipinde 2 varyantı veya aleli vardır. Sfenks özelliğinin resesif olması şu anlama gelir:

 1. Bu cins bir kedinin tüysüz olabilmesi için KRT71 geninin her iki alelinin de mutasyona uğramış olması gerekir. Çekiniklik, bunun yalnızca diğer alelin ona eşit olması durumunda meydana geldiğini ima eder.
 2. Bu nedenle, bir sfenks, ancak her iki ebeveyn de sfenks ise, istenen özelliklerle doğacaktır. Bir mutasyona uğramış alel ve bir normal alel taşıyorsa, saçı olur.
 3. Bu özelliğin kalıtımı otozomaldir, yani cinsiyete bağlı değildir. Bu nedenle, bir sfenks erkek veya dişi olabilir ve oranlar cinsiyetler arasında değişmez.
koltuk kenarında duran bir sfenks kedisi


Sfenks kedilerinin neden tüyleri var?

Çok yakından bakarsanız, sfenks kedisinin kürkünü kaplayan ince bir tüy tabakasına sahip olduğunu fark etmişsinizdir, özellikle kış aylarında ve soğuk havalar başladığında. Bu tüy kendi başına bir kürk değil, onun bir hatırasıdır, bu nedenle sıcaklıklar düşmeye başladığında biraz daha fark edilir hale gelir.

Ancak bu, kedinizin gerçek bir sfenks olmadığı anlamına gelmez , çünkü tüm sfenksler bu özelliğe sahiptir. Bununla birlikte, daha belirginse, kedinizin ebeveynlerinden (mutasyona uğramamış olan) ve mutasyona uğramış olandan bir baskın aleli miras almış olması mümkündür. Bu yüzden sfenks olmaktan çıkmıyor ama bazı insanlar bu kedileri “daha az saf” bir cins olarak görüyor.

Başka tüysüz ırklar var mı?

Sfenks kedileri tüysüz olan tek kedi değildir, ancak onlar en mükemmel çıplak kedigiller olarak kabul edilirler. Aslında, bu özelliğe sahip birkaç cins, genellikle onunla karıştırılır. Onları tanıyalım:

 • Donskoy kedisi : Başlangıçta bu cinsin sfenksten geldiği düşünülse de, genetik araştırmalar bunun daha sonra yapay olarak sürdürülen doğal bir mutasyon olduğunu ortaya çıkardı. Aslında bu cinste kellik resesif değil, baskın bir gen tarafından kodlanır.
 • Peterbald : Bu, Donskoy ve Siyam ırkları arasında bir melezdir. Yavru kediler biraz tüyle doğarlar ve büyüdükçe tüylerini kaybederler. Siyamların pigmentasyonunun bir kısmını ve mavi gözlerini koruyorlar.
 • Bambino: Bambino’nun tüysüz olmasının yanı sıra kısa bacakları vardır, çünkü sfenks ve munchkin cinsinin melezidir. Derisi, tüysüz ebeveyni kadar yağ salgılamaz, bu nedenle bakımı daha kolaydır.
 • Ukraynalı levkoy kedisi : Bu, 21. yüzyılın başından kalma çok yeni bir cins. Donskoy ırkı ile Scottish Fold’un melezidir. Diğer bir karakteristik özelliği ise öne doğru katlanmış kulaklarıdır.
 • Elf kedisi: Bu kadar meraklı bir görünüme sahip olan bu kedi, sfenks ile American curl’ün melezlenmesinin sonucudur. Geriye katlanmış kulakları, saçlarının olmamasının yanı sıra insanların en çok sevdiği özelliğidir.
 • Kohana veya Hawaii kedisi: Hala çok fazla örneği yok ve bu nedenle bu cins henüz resmi olarak tanınmadı. Sfenks kedisinin kıl kökleri olmadığı ve benzer bir karaktere sahip olduğu için mutasyona uğradığı sanılmaktadır.

Çok fazla tüysüz kedi çeşidi olduğunu fark ettiniz mi? İnsanlar, moda olduğunu düşündükleri belirli estetik özellikleri arayan bu kedileri geçerler. Bu nedenle, tüysüz bir kedi sahiplendiğinizde, taşıyabilecekleri doğuştan gelen hastalıkların yanı sıra cildinin ihtiyaç duyduğu özel bakımın her zaman farkında olmalısınız.

Alerjisi olanlar için dikkat edilmesi gerekenler

Kedilere alerjiniz nedeniyle tüysüz bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, sfenksin hipoalerjenik olmadığını anlamalısınız. Alerjik reaksiyona neden olan madde, hayvanın derisinde bulunan ve kepekle birlikte salınan bir proteindir.

Bir sfenks kedisi.

Ne yazık ki, sfenks kedileri ve bahsettiğimiz diğer tüm ırklar alerji üretebilir. Bu proteinin hava yoluyla yayılmadığı doğru olsa da (hayvanın tüyü olmadığı için), onu okşarken ve tutarken yüzeylerde veya üzerinizde birikebilir. Bu yüzden, bu hayvanlardan birini evinize getirmeden önce alerji uzmanınıza danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gandolfi, B., Outerbridge, C. A., Beresford, L. G., Myers, J. A., Pimentel, M., Alhaddad, H., … & Lyons, L. A. (2010). The naked truth: Sphynx and Devon Rex cat breed mutations in KRT71. Mammalian Genome21(9), 509-515.
 • Åhman, S. E., & Bergström, K. E. (2009). Cutaneous carriage of Malassezia species in healthy and seborrhoeic Sphynx cats and a comparison to carriage in Devon Rex cats. Journal of feline medicine and surgery11(12), 970-976.
 • Genovese, D. W., Johnson, T. L., Lamb, K. E., & Gram, W. D. (2014). Histological and dermatoscopic description of sphynx cat skin. Veterinary dermatology25(6), 523-e90.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.