Tavşan Sahibi Olmanın Avantajları ve Dezavantajları

Bir tavşanı evcil hayvan olarak beslemek her zaman göründüğü kadar iyi değildir. Diğer hayvanlarda olduğu gibi, onların bakımı ve ihtiyaçları bazı sahipler için çelişkili olabilir.
Tavşan Sahibi Olmanın Avantajları ve Dezavantajları
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tavşanlar, sevimli ve arkadaş canlısı görünümleri nedeniyle en popüler evcil hayvanlardan biridir. Onlara bakmak genellikle bir sorun değildir ve bu yüzden birçok aile onları evcil hayvan olarak tutmayı tercih eder. Bununla birlikte, evcil hayvan olarak bir tavşan sahiplenmeden önce göz önünde bulundurulması gereken birçok avantaj ve dezavantaj vardır.

Bu hayvanların evcil hayvan olarak mükemmel bir seçim olabileceği doğru olsa da, özellikleri ve ihtiyaçları bilinmeden seçilmemeleri gerekir. Evcil hayvan sahibi olmanın büyük bir sorumluluk olduğunu ve yaşam kalitesinin tamamen size bağlı olduğunu unutmayın. Tavşan sahibi olmanın yanı sıra onları esaret altında tutmanın avantaj ve dezavantajlarını biraz daha öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Evcil hayvan olarak tavşanlar

Tavşanlar, genellikle sahiplerinin aşırı ilgisine ihtiyaç duymayan bağımsız hayvanlardır. Ancak bu, onlarla birlikte yaşamaktan ve vakit geçirmekten hoşlanmadıkları anlamına gelmez. Aslında, insanların yaşam alışkanlıklarına çok iyi uyum sağlarlar, böylece herkes onları fazla sorun yaşamadan evcil hayvan olarak tutabilir.

Tabii ki, iyi beslenme, uygun bir yaşam alanı, hijyen ve veteriner bakımı gibi temel bakıma ihtiyaçları var. Dolayısıyla onları esaret altında tutmanın basitliği, bu yönleri ihmal etmeyi haklı çıkarmaz. Diğer hayvanlar gibi, yanınızda bir tavşan bulundurmanın da birçok avantajı ve dezavantajı vardır. Bunları aşağıda sıralıyoruz.

sahibinin kucağında oturan tavşan

Avantajlar

Bir tavşanın davranışı, görünümü ve temel ihtiyaçları, onlara evcil hayvan olarak belirli avantajlar sağlar. Bu avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Sevimli görünüm : Tavşanlar, insanlara çok çekici gelen tüylü ve sevimli bir görünüme sahiptir.
 • Uysal tutum : Doğada bu hayvan bir avdır, bu nedenle saldırgan eylemleri minimum düzeydedir ve yalnızca tehlikeyle karşı karşıya kaldıkları belirli senaryolarda ortaya çıkar.
 • Sosyal davranış : Tavşanlar, çocuklar, köpekler ve diğer hayvanlarla sorunsuz bir şekilde bir arada yaşayabilecek kadar sosyal olabilirler. Ancak, her etkileşimde onlara göz kulak olmaya özen gösterilmelidir.
 • Yalnızlığa karşı dayanıklıdır : Bu hayvan doğası gereği yalnızdır, bu nedenle bir süre yalnız bırakılması veya başıboş bırakılması sorun değildir.
 • Çeşitli ırklar : Köpekler veya kedilerde olduğu gibi, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli tavşan ırkları vardır. 30 santimetreden (12 inç) fazla büyümeyen cüce tavşanlardan, neredeyse bir metreye (3,3 fit) ulaşanlara kadar.
 • Yüksek zeka: Her ne kadar öyle görünmese de, tavşanlar eğitilmeyi sever ve bazı hileleri öğrenmekte iyidirler.
 • Kusursuz temizlik: Tavşanlar günlerinin çoğu için kendilerini tımar etmeye meyillidirler, bu da hijyen ve temizliklerine büyük özen gösterdikleri anlamına gelir. Bu sayede gerekli bakım yapılırsa banyo yapılmasına gerek kalmaz.

Dezavantajları

Diğer hayvanlarda olduğu gibi, evcil hayvan olarak tavşan beslemede de bazı dezavantajlar ortaya çıkar. En önemlileri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Dağınıktırlar: Tavşanların dişleri büyümeyi durdurmaz, bu nedenle farklı şeyleri çiğneme ve habitatlarında çok fazla karışıklık yaratma eğilimindedirler. Ayrıca beslenirken her yere yiyecek artıkları bırakırlar.
 • Habitatlarından çıkmaları gerekiyor : Evleri yeterli ve geniş olmasına rağmen, dışarı çıkıp keşfetmeleri de gerekir. Ancak bu, kumaşları, telleri ve diğer nesneleri çiğneyerek bir miktar hasara neden olabileceğinden, sahipleri için bir sıkıntı olabilir.
 • Kafes yetmez : Tavşanların yaşamak için sadece küçük bir kafese ihtiyaçları olduğunu düşünmek yaygındır. Ancak bu habitatlar onlar için yetersizdir çünkü onları strese sokar ve hatta uzuvlarını yaralayabilir. Kolayca hareket edebilecekleri geniş bir alana sahip olmak her zaman en iyisidir. Tek sorun, bunun sahipleri için mümkün olmaması ve çok pahalı olmasıdır.
 • Strese karşı çok hassastırlar: Tavşanlarda stres genellikle temel ihtiyaçları karşılanmadığı için ortaya çıkar. Bu sorun, davranışlarını değiştirdiği ve tehlikeli kendine zarar verme davranışı ürettiği için ciddi ve hatta yaşamı tehdit edici hale gelebilir.
 • Az sayıda veteriner : Hala çok yaygın bir evcil hayvan olmadığı için tavşan sağlığı konusunda uzmanlaşmış çok fazla veteriner yoktur. Bu nedenle, onları kontrol edecek ve uygun bir şekilde ilgilenecek bir uzman bulmak muhtemelen zor olacaktır.
 • Bazı tavşanlar çok gergin ve utangaçtır : Tıpkı diğer hayvanlar gibi tavşanların da farklı kişilikleri olabilir. Uygunsuz davranışlara daha yatkın olan bazı gergin ve utangaç örnekler olduğu için bu her zaman iyi değildir. Dikkat edilmezse saldırganlaşabilirler.
koltuğun altında beyaz bir tavşan

Tavşan beslemek iyi bir seçenek mi?

Size açıkladığımız avantaj ve dezavantajlara rağmen, gerçek şu ki, evcil hayvan olarak bir tavşana sahip olma seçimi sahibine bağlıdır. Bu memeliler, eğer onlara mükemmel bir yaşam kalitesi sunarsanız ve onlara uygun şekilde bakarsanız, günlük yaşamınızda mükemmel birer arkadaş olabilirler.

Bir evcil hayvanı sadece görünüşü veya bakım kolaylığı için seçmemeniz gerektiğini unutmayın, aynı zamanda maddi ve zaman kısıtlamalarını da göz önünde bulundurmalısınız. Bu noktalara dikkat etmezseniz, hayvanın yaşam kalitesinde sorunlara neden olabilir. Tamamen size bağlı olduklarını unutmayın, bu yüzden bu önemli seçimi şansa bırakmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.