Köpekler Farklı Dilleri Ayırt Edebilir mi?

Farklı bir dil konuştuğunuzda köpeğinizin fark ettiğini biliyor muydunuz?
Köpekler Farklı Dilleri Ayırt Edebilir mi?

Son Güncelleme: 26 Temmuz, 2022

Budapeşte’deki Eötvös Üniversitesi yakın zamanda köpeklerin farklı dilleri ayırt edip etmedikleri konusunda bazı araştırmalar yaptı ve evet, ettikleri sonucuna vardılar!

Bu, insan olmayan bir canlının dildeki çeşitliliği algılayabildiğinin ilk kanıtı. Peki, köpekler birkaç dili nasıl ayırt edebilir? Aşağıdaki makalede size göstereceğiz!

Köpekler farklı dilleri ayırt edebilir mi?

Yukarıda bahsettiğimiz çalışmada, araştırmacılar köpeklerin beyinlerini taramayı başardılar. Bunu onlarla biraz oynayarak ve onlarla Macarca veya İspanyolca konuşarak yaptılar.

Araştırma projesindeki tüm köpeklerden ikisi, yalnızca İspanyolca konuşulan evlerden geldi. Geri kalan 16 kişi ise Macarca iletişim kurulan ailelerden geldi.

Köpeklere okunan metin

Deneyin bir kısmı, onlara Antoine de Saint-Exupéry’nin ” Küçük Prens ” adlı eserinden hem Macarca hem de İspanyolca bir alıntı okumaktan ibaretti. Daha sonra belirli bir anlam ifade etmeyen kayıtları dinleyebildiler.

Tarama sayesinde köpeklerin, tanıdıkları dili duyduklarında beyinlerindeki işitsel bölgelerin aktive olduğu keşfedildi. Bu, başka bir dilde olsa bile, anlaşılmaz bir şekilde konuşulduğunda bile durum böyleydi. Köpekler daha sonra farklı dilleri ayırt edebildi. İşte, köpekler ve insanlar arasındaki mükemmel iletişimin bir işareti daha.

Bu, insan olmayan bir beynin farklı dilleri ayırt edebildiği ilk kez kanıtlandığından, çığır açan bir bulgudur.

sahibini dinleyen köpek

Köpekler neden dilleri ayırt edebiliyor?

Araştırmayı yürüten araştırmacı Attila Andics, “Köpeklerin insanlarla yaşadığı on binlerce yıldan beri muhtemelen beyin değişiklikleri onları daha iyi dil dinleyicileri haline getirdi, ancak bu mutlaka böyle değildir. Bunu anlamak için ek araştırmalar yapmak gerekir.” dedi.

Köpekler, maruz kaldıkları dilin işitsel düzenliliklerini algılarlar.

En dikkat çekici olan şey, köpek ne kadar yaşlı ve yetişkinse, beyninde tanıdık ve yabancı dile verilen tepkiyi o kadar iyi ayırt edebiliyordu.

Makalenin ortak yazarı Dr. Raúl Fernández-Pérez, “Her dil çeşitli işitsel düzenliliklerle karakterize edilir. Bulgularımız, insanlarla yaşamları boyunca köpeklerin maruz kaldıkları dilin işitsel düzenliliklerini algıladıklarını göstermektedir.” diyerek yorumunu belirtmiştir.

Diğer türler, dilleri anlama konusunda aynı yeteneğe sahip mi?

Bu çalışma, diğer türlere yönelik nörolojik araştırmaların kapılarını aralıyor. Yapay zekanın geliştirilmesinde bu alandaki gelişmelerin sonuçları merakla bekleniyor.

Bu nedenle, yazarların çalışmalarını genişletmeyi düşünmeleri şaşırtıcı değil. Belirttikleri gibi, “Bu heyecan verici, çünkü bir dilin yapılarını ve tonunu öğrenme yeteneğinin sadece insan olmadığını keşfettik. Öyle olsa bile, bu yeteneğin köpeklere özel mi yoksa insan olmayan türler arasında genel mi olduğunu bilmiyoruz.”

yatakta oturmuş bakan bir köpek

Köpeğiniz onlarla konuştuğunuzda anlıyor

Neuroimage adlı dergide yayınlanan bu çalışmanın sonuçları, halihazırda şüphelendiğimiz şeyleri yeniden doğruladı. Ve bu küçük bir şey değil.

Evimizde yaşayan köpekler, sesimizin her tonunu, tonundaki her değişikliği algılar. Bizi kendimizden çok daha iyi anlıyorlar.

Bunun nedeni, sosyal becerilerinin insanlara yakın bir tür olarak bir avantaj olmasıdır. İnsanlarla iyi ilişkiler kurarak yaşadıkları çevreyi daha iyi anlarlar.

Çevreleriyle ve insanlarıyla ilgilenerek, duyularını ayarlayıp senkronize eder ve sahipleriyle iletişim kurma biçimlerini uyarlarlar.

Bu muhtemelen insanın müttefiki ve en iyi arkadaşı olmasının ana nedenlerinden biri ve 12.000 yıl önce evcilleştirilmesinin ana nedeniydi. İlginizi çekebilir ...

Köpeklerin Kuyruk Türleri ve İletişimdeki Yeri
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerin Kuyruk Türleri ve İletişimdeki Yeri

İlk başta düşündüğünüzün aksine, köpeklerin doğdukları itibaren farklı türde kuyrukları vardır. Köpeklerin kuyruk türleri ile ilgili bilgiler için ...  • Referencia: “Speech naturalness detection and language representation in the dog brain” by Laura V. Cuaya, Raúl Hernández-Pérez, Marianna Boros, Andrea Deme, and Attila Andics, 12 December 2021, NeuroImage 2021.
    DOI: 10.1016/j.neuroimage.2021.118811


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.