Logo image
Logo image

Dişi Bir Köpek Doğumdan Sonra Ne Zaman Tekrar Kızışır?

4 dakika
Doğumdan sonra tekrar kızgınlık içinde olmak köpekler için zor bir iştir. Bu yazımızda dişi bir köpeğin doğum yaptıktan sonra tekrar ne zaman kızgınlık dönemine gireceğini anlatıyoruz.
Dişi Bir Köpek Doğumdan Sonra Ne Zaman Tekrar Kızışır?
Son Güncelleme: 01 Kasım, 2022

Üreme, tüm canlılarda yaşamın önemli bir parçasıdır, ancak evcil hayvanın belirli fizyolojik parametrelerini aşmaya çalışıyorsanız dikkatli olunmalıdır. Doğumdan sonra dişi bir köpeğin tekrar kızgınlık dönemine girmesi çok hassas bir konu olabilir.

Genel olarak, her köpek sahibinin, bir yavru doğurduktan sonra, köpeklerini kısırlaştırmayı düşünmesini öneririz. Ayrıca, bazı ülkelerde, ticari bir faaliyet olarak kabul edildiğinden ve bir lisans gerekli olduğundan, insanların 12 aylık bir süre içinde bir köpeği 3 veya daha fazla kere doğurmaya zorlaması yasa dışıdır. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Köpeklerde kızgınlık

Evcil köpeklerde, yavrular genellikle doğumdan 6 ila 12 ay sonra üreme yaşına ulaşır, ancak daha büyük ırklarda bu süre 2 yıla kadar uzayabilir. Bu konuda aktifliğe ulaştıklarında dişiler genellikle 6 ayda bir kızgınlık dönemine girerler.

Kızgınlık evreleri

Köpeklerin bir kızgınlık döngüsü vardır – üreme hormonlarının neden olduğu bir dizi fizyolojik değişiklik. Birkaç aşamaya ayrılmıştır. Çalışmasını aşağıdaki listede özetliyoruz:

 • Proöstrus: Sahibinin köpeğindeki değişiklikleri fark etmeye başladığı dönemdir. Genellikle yaklaşık 9 gün sürer, ancak 27’ye kadar da sürebilir. Bu, erkeklerin dişiye daha fazla ilgi gösterdiği, ancak yanıt vermediği zamandır. Vulva dudakları şişer, kanlı akıntılar olur ve köpek daha fazla idrar yapar.
 • Östrus: Proöstrus sırasında, dişi köpeğin vücudunda östrojen seviyeleri çok yüksektir. Bu, bir yumurtalık folikülünün gelişmesine ve fonksiyonel yumurtanın salınmasına neden olur. Daha sonra, kızgınlık döneminde dişi, ısı belirtileri biraz daha az belirgin olsa da üremeye açık hale gelir.
 • Diestrus: Yaklaşık 2 aylık bir süre ile “sıcaklık” aşamasından sonra gelen dönemdir. Burada dişi artık erkeğe karşı alıcı olmayacaktır ve östrojen seviyeleri çok düşüktür. Öte yandan, progesteron hormonu, diestrus başlangıcından 3-4 hafta sonra zirve yapar, ancak daha sonra düşmeye başlar.
 • Anestrus: Anestrus, dişinin çiftleşmeye ilgi duymadığı ve belirgin bir sıcaklık belirtisi olmadığı için üreme durgunluğu dönemidir. Süresi yaklaşık 4 aydır ve bu aşamada rahim bir sonraki olaya hazırlanır.

Köpeklerde genel kızgınlık döngüsünü size göstermiş olmamıza rağmen, bunun ırklar arasında farklılık gösterdiğine dikkat edilmelidir. VCA Hastaneler portalı tarafından belirtildiği gibi büyük olanların her 12 ayda sadece 1 döngüsü varken, küçük cinsler, kızgınlık dönemine yıl içinde 3 kez girebilir.

Köpeklerde üreme mevsimine karşılık gelen yılın belirli bir dönemi yoktur. Her kadının kendi ritmi vardır.

Some figure

Bir köpek ilk kızgınlık döneminde hamile kalabilir mi?

Küçük köpekler 4 aylıkken bile kızışma belirtileri gösterebilir, ancak daha büyük köpekler doğumdan 18-24 ay sonrasına kadar döngülerine başlamazlar. Ancak, bir yavru köpeğin yaşamının ilk yılından önce üreyebilmesi, bunun olması gerektiği anlamına gelmez.

Genel olarak, her sahibin, köpeği için bir eş aramayı düşünmeden önce, en az 2 yaşına gelene kadar beklemesini tavsiye ederiz. Başka bir deyişle, dişi 3 veya daha fazla kızgınlık dönemi geçirene kadar beklemek en iyisidir.

Bir köpek kızgınlık olmadan hamile kalabilir mi?

Dişi bir köpek kızgınlık olmadan hamile kalamaz. Hormonal döngü daha önce bahsettiğimiz adımlara göre doğru bir şekilde gerçekleşmedikçe rahim ortamı verimli olmayacaktır. Bununla birlikte, bazı köpekler vajinal olarak çok az kanadığından, sahibi köpeğin proöstrus veya östrus evrelerinde olduğunu fark etmeyebilir.

Öte yandan, bazı dişiler yumurtlamanın gerçekleştiği “sessiz bir kızgınlık” yaşayabilir, ancak görünür bir semptom yoktur. Bereketli bir yumurta olduğu sürece, köpeğin yavrusu olabilir, alıcılığının belirtilerini değişen derecelerde gösterebilir.

Köpeklerde doğumdan sonra kızgınlık mümkündür. Yine de dişi bir köpek, kızgınlığı yoksa veya kısırlık sorunları varsa hamile kalamaz.

Köpeklerde doğumdan sonra kızgınlık nasıl çalışır?

Bu noktada, yavru köpekler 3 veya 4 haftalık olduklarında (sütten kesme dönemi ) başka besin kaynakları aramaya başladıkları için, doğumdan sonraki emzirme döneminin çok kısa olduğunu unutmamalısınız. Bu noktada dişi yavrusunu emzirme eylemini reddedecek ve artan sürelerle onları yalnız bırakacaktır. Bununla, yoğun anne bakım aralığının oldukça kısa olduğunu kastediyoruz.

Dişi bir köpek, bir sonraki kızgınlık döngüsünde yavrularını taşımaya devam etmek için tamamen hazır olacaktır. Bu kabaca, üremeden yaklaşık 6 ay sonra ve doğumdan yaklaşık 3-4 ay sonra olarak tahmin edilebilir. Üreme bozukluğu, yavrulara bağlanmadan değil, daha çok bir proöstrus ile bir sonraki arasında hormonal düzeyde bir süreye izin verilmesi gerektiği gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Köpeklerde doğumdan sonra kızgınlık, gebelikten sonra çok hızlı bir şekilde ayarlanır.

Hamileliğin başarısı neye bağlıdır?

Araştırmaların gösterdiği gibi, köpeklerde düşük oranı %6,8’dir. Öte yandan, ölü doğan yavruların yüzdesi, yavruların %7,5’i arasında değişmektedir ve yavruların %13,5’e kadarı 2 aylık olmadan ölebilir. Bu parametrelerin salınımı, köpeğin sağlığına, meydana gelen çiftleştirme türüne, dişinin yaşına, cinsine ve daha fazlasına bağlıdır.

Bu rakamlarla köpek yetiştirmenin bir sorumluluk olduğunu vurgulamak istiyoruz. Köpeğinizin kızgınlık döngüsünün nasıl çalıştığı konusunda emin değilseniz veya hamileliğe dayanıp dayanamayacağını bilmiyorsanız, veterinere gidin. Hayatın mucizesi güzeldir ama yeter ki annenin sağlığını riske atmasın.

Bir köpek doğum yaptıktan sonra kızgınlığa girmesi ne kadar sürer?

Gördüğümüz gibi, köpeklerde doğum sonrası kızgınlık, her köpekte oldukça sabit bir model izler. Kızgınlık döngüsü, çevresel koşullardan ve meydana gelen fizyolojik olaylardan bağımsızdır. Bu nedenle, bir dişinin 6 ayda bir kızgınlığa gireceği genelleştirilebilir. Bu, bu aralıkta doğumun olup olmamasından bağımsız olacaktır.

Köpeklerde ortalama gebelik süresinin 63 gün olduğunu hesaba katarsak, o zaman dişi bir köpeğin doğumdan yaklaşık 4 ay sonra kızışacağını tahmin etmek mümkündür. Bununla birlikte, bazı büyük ırkların yılda sadece bir kızgınlık dönemi vardır, bu nedenle köpeğiniz büyük bir ırksa bu süre çok daha uzun olabilir.

Some figure

Son aşama: doğumdan sonra köpeklerde kısırlaştırma

Her durumda en tavsiye edilen şey, dişiyi ilk yavrusunu aldıktan sonra sterilize etmektir. Köpeklerde doğumdan sonra kızgınlık çok çabuk gelir, bu nedenle hazırlıklı olmalı ve yavrular sütten kesilir kesilmez veterinere gitmek daha iyidir.

Süt üretiminin kontrolü beynin hipofiz bezinde prolaktin hormonu aracılığıyla yönetilir. Bu nedenle, yavrusuna bakmayı bitirmemiş olsa bile bir anneyi hadım etmek sorun olmamalı. Bununla birlikte, onu kısırlaştırmadan önce biraz beklemek ve köpeğin vücudunun normale dönmesi için zaman tanımak daha iyidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Concannon, P. W. (2011). Reproductive cycles of the domestic bitch. Animal Reproduction Science, 124(3-4), 200–210.
  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21055888/
 • Gaviria, E. F. B., Bonilla, D. F. E., Sánchez, I. X. B., & Quintero, A. (2013). Evaluación reproductiva de la hembra canina en el momento del servicio: consideraciones para la práctica clínica. Revista Colombiana de Ciencia Animal, 6(1), 113-117. http://revistas.ut.edu.co/index.php/ciencianimal/article/view/473
 • Llera, R., & Yuill, C. (s.f.). Estrous cycles in dogs. VCA Hospitals. Recuperado el 15 de junio de 2021, disponible en: https://vcacanada.com/know-your-pet/estrus-cycles-in-dogs
 • The Paws Clinic. (2013). Spay/neuter facts. Recuperado el 15 de junio de 2021, disponible en: https://thepawsclinic.com/resources/spayneuter-faqs/
 • Starff, A. (2020). Sexual maturity in dogs: what to know and what to expect, American Kennel Club. Recuperado el 15 de junio de 2021, disponible en: https://www.akc.org/expert-advice/health/sexual-maturity-in-puppies-what-to-expect/
 • Tonnenssen, R., Sverdrup, K., Nodvedt, A., & Indrebo, A. (2012). Canine perinatal mortality: A cohort study of 224 breeds. Theriogenology, 77(9), 1788-1801. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0093691X11006819?via%3Dihub
 • Ward, E. (s.f.). Breeding for pet owners- pregnancy in dogs. VCA Animal Hospitals. Recuperado el 15 de junio de 2021, disponible en: https://vcahospitals.com/know-your-pet/breeding-for-pet-owners-pregnancy-in-dogs
 • Weir, M., & Barnette, C. (s.f.). Infertility in female dogs, VCA Hospitals. Recuperado el 15 de junio de 2021, disponible en: https://vcahospitals.com/know-your-pet/infertility-in-female-dogs

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.