Köpekler Rüyalarında Ne Görür? Onu Uyandırmalı Mıyım?

Köpekler Rüyalarında Ne Görür? Onu Uyandırmalı Mıyım?

Son Güncelleme: 23 Ekim, 2018

Kanepede  uyuyan köpeğinin uykusunda aniden havladığına kaç kez şahit oldunuz?  Muhtemelen birçok kez ve onu uyandırıp uyandırmamanız gerektiğini merak ettiniz. Ayrıca köpeklerin rüyalarında ne gördüklerini de merak etmiş olabilirsiniz. Bunu bilmek ister misiniz? Peki, o halde öğrenmek için okumaya devam edin!Bu konudaki pek çok tartışmalara rağmen bilim, köpeklerin günlük hayatlarında yaşadıkları şeyleri hayal ettiklerini göstermiştir. Bu şeyler ne olabilir? Örneğin, bir köpek en sevdiği yemeği yediğini, bir hayvanı kovaladığını veya en sevdiği oyuncağı bulmaya çalıştığını hayal edebilir.
İnsanlar ayrıca köpeklerin kâbus görüp görmedikleri konusunda spekülasyonlar yapmışlardır. Bazı insanlar, bir köpeğin uyurken hareket etmeden havlamasının, kabus gördüğünün işareti olduğuna inanır. Bazı insanlar bunun doğru olduğunu ve diğerleri de aynı fikirde olmadıklarını söyler. Gerçekte bunun kesin bir cevabı yok.

Köpekler uyurken neden hareket ederler?

Uyku iki farklı türe ayrılır: yavaş dalga uykusu ve REM uykusu. REM, gerçekmiş gibi gördüğümüz rüyaların olduğu en derin uyku şeklidir.

köpek rüyasında ne görür

Tıpkı insanlar gibi, tüm köpekler aynı frekansta ve safhada rüya görmezler. Bununla birlikte, REM uykusunun yoğunluğu, köpeğin büyüklüğü fark etmeksizin, küçük köpeklerde büyüklere oranla daha sık ve daha canlıdır.
Ayrıca, küçük bir köpek için on dakika, orta büyüklükte bir köpek için yirmi ve büyük bir köpek için otuz dakika olan REM uykusuna dalmak için gereken süreyi de göz önünde bulundurmalısınız.
Bir köpeğin rüya görürken yaptığı hareketler, el ve ayaklarını oynatması, havlaması, mide spazmı geçirmesi, göz kapaklarını hareket ettirmesi ve tikler şeklinde kendini gösterir.

Rüya gören bir köpeği uyandırmalı mısınız?

Rüya görürken uyandığınızda nasıl hissediyorsunuz? Muhtemelen şaşırmış, kayıp ve bunalmış. Özellikle gördüğünüz rüyadan keyif aldıysanız biraz sinirli bile olabilirsiniz.

Bir köpek, kuyruğu ile dakikalar içerisinde, sahibinin diliyle saatler içinde ifade edebileceğinden çok daha fazla şey ifade edebilir.
-Karen Davison-

Onu uyandırırsan köpeğiniz de aynı şekilde hissedecek. Şok olmuş olabilir ve hatta sizi ısırabilir çünkü o an nerede olduğunu bilemez. Öte yandan, eğer dinlenmeye çalışıyorsa, onu neden rahatsız edesiniz ki? Bu sadece bir rüya, onunla ilgili bir sorun yok. En az sizin kadar onun da dinlenmeye ihtiyacı var, o yüzden bırakın tadını çıkartsın.

Köpekler rüyalarında ne görür? Her zaman rüya görürler mi?

Cevap hayır. Bunun nedeni, REM uykusuna girmek için yeterli zamanın geçmesi gerektiğidir ve köpekler her zaman kesintisiz olarak yarım saat uyuyabilme yeteneğine ve ortamına sahip değillerdir. Düşük sesleri duyabilen kulakları ve güçlü koku alma duyuları, etraflarındaki şeyleri algılayarak onları her zaman uyandırır.

köpekler rüya görür mü?


Bu, köpeklere kurt atalarından miras kalan bir özelliktir. Kurtlar, hayatta kalmanın çok zor olduğu düşmanca ortamlarda yaşarlar, bu yüzden bir gözü açık olarak uyumaları gerekir. Hayatlarını korumak için, uyanık kalmak suretiyle dinlenme anlarını bozmak zorunda kaldılar.
Bu doğal içgüdü köpeklerde de var ve sonsuza dek var olmaya devam edecek. Görünüşe göre, bir köpek beş ila yirmi dakika kadar uyur, sonra tekrar uyuyana kadar bir beş dakika zaman geçer. Hayatı için endişe etmesine herhangi bir sebebi olmamasına rağmen, doğal koruma gardiyanı ve korunma içgüdüsü, onun bu şekilde uyumasına neden olur.Dolayısıyla, köpekler rüya görürler, hatta belki kabusları bile vardır. Köpeğinizi uyandırmayın, çünkü rüya görmek istirahat etmenin bir parçası. Nasıl ki siz rüya görürken dinleniyorsunuz, köpeğiniz de aynı şekilde. Bırakın kendi uyku programına bağlı kalsın ve onu uykusundan uyandırmayın.Bunları aklınızda bulundurmanız, köpeğinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle, ona daha iyi bakabilir ve daha sevgi dolu bir ilişkiye sahip olabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.