Köpeklere Buz Vermenin Yan Etkileri - Efsane mi Gerçek mi?

Sıcaklıklar biz ve evcil hayvanlarımızın yaz boyunca dayanamayacağımız seviyelere yükseliyor. Bu nedenle, birçok köpek sahibi bir kase buzla köpeklerinin serinlemesine yardımcı olmaya çalışır. Bununla birlikte, köpeklere buz vermenin yan etkilerinin farkında mısınız?
Köpeklere Buz Vermenin Yan Etkileri - Efsane mi Gerçek mi?
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Her geçen yıl boğucu sıcakların geldiği aylarda hepimiz köpeğimize buzlu su ve hatta buz gibi ferahlatıcı bir şey verme eğilimine gireriz. Ancak bu yaptığımız güvenli mi? Köpeklere buz vermenin yan etkilerinin neler olduğunu biliyor musunuz? Size bunun hakkında bildiklerimizi yazacağız.

Köpeklere buz vermenin ölümcül yan etkileri ile ilgili efsane

Buz veya buzlu suyun köpekler için tehlikeli olduğuna dair yaygın bir inanış bulunuyor. Sözde köpeklere buz vermek köpeklerin midelerini şişirebilir ve hayatını tehdit edecek bir sorun olan akut gastrik dilatasyon-volvulus sendromuna yol açabilir.

Tamam, ama akut gastrik dilatasyon-volvulus sendromu (GDV) nedir? Ölüm oranları %10 ile %60 arasında değişiklik gösteren ciddi bir durumdur. Gastrik dilatasyon veya mide gerilmesi, hayvanın midesinde bulunan gaz, sıvı veya bu iki maddenin bir araya gelmesi sonucu olarak ortaya çıkar.

Böylece, mide gaz veya sıvı ile şişer ve bu maddeler yemek borusu boyunca gider ve kalbe ulaşır. B u sendromun ortaya çıkmasıyla ilişkili faktörler arasında yemekten hemen sonra egzersiz ve aşırı yemeden kaynaklanan aerofaji sendromu yer alır.

Bu riskin ortaya çıkması, Danua, Alman çoban köpeği, standart kanişler ve diğer büyük karışık cins köpeklerde görülebilir. Büyük veya dev, derin göğüslü köpekler bu sendroma en duyarlı ırklar arasındadır.

Erken tanı, tıbbi stabilizasyon, cerrahi müdahale ve postoperatif izleme mortaliteyi önlemedeki en  önemli faktörlerdir.

Buz alımı mide gerilmesine yol açabilir mi?

köpek buz yiyor

Buz alımının GDV sendromunun gelişimi ile ilgisi olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Köpeğiniz için asıl tehlike tek seferde çok fazla su tüketmesinden kaynaklanır. Yani, aynı anda çok fazla hava yutup çok hızlı su içmek köpeğinizi tehlikeye sokabilir.

GDV gelişme riski olmamasına rağmen yine de yoğun bir oyun sürecinin ardından köpeklere çok fazla buzlu su verilmesini veterinerler önermezler. Aşırı sıcakladığınızda ve çok hızlı bir şekilde bir bardak buzlu su içtiğinizde ne olabileceğini bir düşünün? Evet, bu şekilde su tüketmek ağrı ve rahatsızlığa yol açar. Zararlı olmasa da, köpeğinize ağrı ve rahatsızlık neden yaşatasınız ki!

Köpekler sıcakladığında ve susadığında çok hızlı su içebilirler. Tek seferde çok fazla su içmek mide şişkinliğinin bilinen bir etkenidir.

Köpeğinizde şişkinliği önlemek için köpeğinize günde bir veya iki büyük öğün yemek vermek yerine birkaç küçük öğün yiyecek verin. Tek seferde çok fazla su içmelerine izin vermeyin ve yemekten sonra en az bir saat fiziksel aktivitelerden kaçının.

Diş sorunları köpeklere buz vermenin yan etkilerinden bir tanesi midir?

Evet, aslında buz küpleri köpeklerde diş kırılmasının yaygın bir nedenidir. Küp ne kadar büyük ve sert olursa, dişlerin kırılma olasılığı da o kadar artar.

Aslında, sert bir şey çiğnemek diş minesini önemli ölçüde yıpratır. Diş problemlerini önlemek için büyük parçalar yerine daha küçük parçalar halinde veya öğütülmüş buzlar verin. 

Köpeklere buz vermek boğulmaya neden olabilir mi? Aslında köpek buzu çiğneyemediği takdirde köpeğin büyük bir buz küpü ile boğulma olasılığı oldukça yüksektir. Ayrıca, daha küçük buz parçaları vermek köpeğiniz için daha iyidir, böylece bu risk de ortadan kalkmış olur.

Benzer şekilde, zayıf bir diş yapısı olan veya ilerlemiş düzeyde diş çürüğü olan yaşlı hayvanlar da çiğneme yapamazlar ve bu nedenle buz ile boğulma riskleri daha yüksektir. Benzer şekilde, solunum güçlüğü olan veya nörolojik bozukluk şekilleri olan köpeklerin buz küpü ile boğulma riski de artmaktadır.

Köpeğinizin buz küplerini çiğneme ve yutma yeteneği konusunda endişeleriniz varsa konu ile ilgili olarak veterinerinize danışmanız her zaman iyi bir fikir olacaktır.

Buz, sıcak çarpmasından etkilenen bir köpeği serinletmek için kullanılabilir mi?

Uzmanlar, aşırı sıcakladıklarında köpeklere buz verilmesini tavsiye etmemektedirler. Bu tür durumlarda uzmanların tavsiyesi köpeklere soğuk su vermektir ancak buz verilmesi tavsiye edilmemektedir. Ani damar daralması sorununun oluşmasından kaçınmak için köpeğinizi yavaş yavaş serinletmelisiniz.

Sıcak çarpmasının meydana gelmesi durumunda serinletme sürecini gecikmeden başlatmak da önemlidir. Köpeği, başından ziyade esas olarak karnından ve sırtından oda sıcaklığında suyla ıslatın. Daha sonra, köpeğinizi mümkün olan en kısa süre içerisinde veterinere götürün.

Sıcak çarpmasını evde kontrol etmeyi başarsanız bile iç hasar olmadığından emin olmak için köpeğinizi kontrol amacıyla veterinere götürün. Sıcak çarpması semptomlarının farkında olmak önemlidir: Diş etlerinin kızarması, kusma, yüksek ses çıkarma, sallanma, kafa karışıklığı, nefes almada zorluk, sıcak cilt ve kalın tükürük gibi belirtiler görülebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Carrillo, J. D., Escobar, M. T., Martínez, M., Gil-Chinchilla, J. I., García-Fernández, P., & Jiménez-Peláez, M. (2016). Síndrome de dilatación-vólvulo gástrico (DVG). Clínica Veterinaria de Pequeños Animales, 36, 163-177.
  • Hernández, C. A. (2010). Emergencias gastrointestinales en perros y gatos. Revista CES Medicina Veterinaria y Zootecnia, 5(2), 69-85.
  • Bruchim, Y. (2012). Canine heatstroke. Israel Journal of Veterinary Medicine, 67(2), 92-95.
  • Eisenburger, P., & Safar, P. (1999). Life supporting first aid training of the public—review and recommendations. Resuscitation, 41(1), 3-18.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.