Logo image
Logo image

Yengeç Çeşitleri: Özellikleri, Davranışları ve Üremeleri

4 dakika
Yengeçler karmaşık davranış kalıpları sergiler. Hayati özelliklerinin birçoğunu biliyoruz, ancak onlarla ilgili bazı bildiklerimiz yanlış popüler inançlara dayalı olarak oluşturulmuştur.
Yengeç Çeşitleri: Özellikleri, Davranışları ve Üremeleri
Son Güncelleme: 20 Kasım, 2021

Sahilde yürürken, kumdan geliyormuş gibi görünen baloncukları gördüğünüzde, size yengeçlerin nefes aldığını söyleyebilirler. Aslında, bu “kum köpüğü”, kılcal damarlardan hava akışından kaynaklanmaktadır, yengeçlerle ilgisi olmayan bir şeydir. Her neyse, bugün size farklı yengeç türlerinden bahsedeceğiz, o yüzden okumaya devam edin!

Yengeçlerle ilgili olarak birçok efsane ve önyargı oluşturulmuştur, çünkü bu omurgasızları yakalanması genellikle zor olduğu için onları gözlemlemek de zordur. Burada dekapodların düzeni ve temsilcileri hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Yengeç türleri ve özellikleri

Metazoanlar grubu içinde, omurgalı ve omurgasız hayvanlar arasında genel bir sınıflandırma vardır. İlkinin bir iç iskeleti varken, ikincisinin bir dış iskeleti vardır. Yengeçler, çıplak gözle görülebilen bir kitin dış iskeletine sahip oldukları için omurgasız grubunun bir parçasıdır.

Öte yandan, onları taksonomik olarak sınıflandırmaya gelince, yengeçlerin çoğu – ama hepsi değil – Brachyura alt düzenine dahil edilir. Özelliklerinden bahsederken en çarpıcı olanları şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Gündüz ortaya çıkan dekapodlar: Bacakların sayısı ve aktivite türleri, ortak sınıflandırma özellikleridir. Bu grubun 5 çift bacağı olduğu için üyelerine dekapod denir.
  2. Hepçil eklembacaklılar: Bunlar hepçillerdir ve beslenmeleri çok zengindir. Ancak, onlara bir seçenek verirseniz, en sevdikleri yiyecek gibi göründüğü için her zaman karidesi seçeceklerdir. Ancak normal şartlar altında beslenmeleri hem kaynakların mevcudiyetine hem de yengeç türlerine bağlıdır. Bu omurgasızlar genellikle algler, diğer omurgasızlar, balıklar, mantarlar, bakteriler veya ölü organik maddelerle beslenir.
  3. Cinsel dimorfizm : Erkekler genellikle kadınlardan daha büyüktür, ancak bu cinsiyetler arasındaki tek çarpıcı özellik değildir. Örneğin, pençelerinin Uca cinsine ait olan kemancı yengeçlerinki gibi simetrik olması gerekmez. Pençeler erkeklerde düzensizdir ve günlük yaşamlarının farklı aktivitelerine uyarlanmıştır.
  4. Çok renkli bir kabuğa sahiptirler: Yengeç türüne bağlı olarak, kabukları, tümü habitattan etkilenen farklı gölgeler ve hatta desenler gösterecektir. Bu nedenle yengeçler sandığımız gibi sadece kırmızı değildir; mavi, yeşil, sarı, kahverengi ve diğer birçok rengin tonları vardır.
Some figure

Yengeç türleri

Yengeçler, büyüklüklerine, habitatlarının koşullarına veya diğerlerine bakılarak çeşitli şekillerde sınıflandırılabilir. Aşağıda, sınıflandırmalardan, en yaygın olanlar olmasa da ikisi yer almaktadır.

  1. Boyuta göre : İki zıt durum, Pinnotheres pisum veya bezelye yengeçleri – yaklaşık bir santimetre (0,4 inç) – ve Macrocheira kaempferi veya Japon örümcek yengeci, 20 kiloya (44 pound) ve 4 metreye (13 fit) kadar ulaşabilen uzunlukta.
  2. Habitat: Yengeçlerin çoğu okyanus sularında yaşarken diğerleri tatlı suda yaşar. Karada da çok zaman geçirmelerine rağmen, kıyıdan 5 kilometreden (3 mil) fazla sapmazlar. Bu, kerevit ve deniz yengeçleri arasında net bir ayrım ile sonuçlanır.

Davranış ve üreme

Bu grubu inceleyen zoologlar, yengeçlerin çok dinamik hayvanlar olduğunu gözlemlediler. Ek olarak, bazıları çok iyi bilinmeyen karmaşık davranışları ile karakterize edilirler. Size bunun beş örneğini göstereceğiz.

1. Bazı yengeçler yana doğru yürür

Bir yengecin nasıl yürüdüğünü hayal ederken, genellikle hayvanın bir tarafa doğru yürüdüğünü hayal ederiz. Bununla birlikte, bazı yengeç türleri bu davranışı değiştirmiştir: ileri veya geri yürürler. Şaşırtıcı bir şekilde, diğerleri ağaçlara tırmanabilir. Hindistan cevizi yengeci ( Birgus latro ) beslenmesinde temel bir besin olan hindistancevizine ulaşmak için ağaçlara tırmanmasıyla bilinir.

2. Agresif davranış gösterirler

Bir kadının dikkatini çekmek söz konusu olduğunda, erkekler saldırgan davranışlar sergiler. Normalde dişilerle çiftleşme hakkı için birbirleriyle savaşırlar. Ancak bunu en iyi densleri seçmek için de yaparlar. Yengeçler, deniz kuşları, balıklar, kafadanbacaklılar ve su samurları gibi yırtıcılardan sığınır ve saklanır.

3. Harika yüzücüler değiller

Suda yaşadıkları için bu dekapodların iyi yüzücüler olması gerektiğine dair genel bir inanış var. Bu her zaman böyle değildir, çünkü ister kumsalda, ister kıyıda, ister denizin dibinde, ister göllerde ve nehirlerde olsun, yengeçler kumda yürüyerek hareket eder. Ancak, Portunidae ve Matutidae familyaları gibi bazı istisnalar vardır.

4. Kıskaçları onun ana iletişim unsurudur

Yengeçlerin iletişim mekanizmaları karmaşık kalıpları takip eder ve kıskaçları temel bir unsur olarak öne çıkar. Onlar sayesinde davulları andıran sesler çıkarırlar. Bazen rakiplerini korkutmak amacıyla da onları sallarlar.

5. Çiftleşme mevsimi boyunca tamamen işbirliği yaparlar

Yengeçler çiftleşme mevsimi boyunca tamamen işbirliği yapar. Esas olarak, gıda tedarikinden ve aile gruplarının korunmasından sorumludurlar. İkincisi, yumurtaları serbest bırakmak için uygun bir yer bulmayı içerir.

Some figure

Kısacası, birçok yengeç türü vardır ve bunlar farklı familyalara, cinslere ve türlere bölünmüştür. Bu grup içerisinde vampir yengeç (Geosesarma sp.) veya gökkuşağı yengeç ( Cardisoma armatum ) gibi isimleri gerçekten dikkatinizi çeken türleri bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, Carcinus maenas gibi daha az çarpıcı olan, ancak ekosistemler için önemli bir işlevi olan daha birçokları da vardır. Bu omurgasızlar birçok besin zincirinin orta bölümünün bir parçasıdır ve bu nedenle deniz sisteminin çökmemesini sağlamak için onlara bakmak çok önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Comportamiento de los cangrejos. Cangrejopedia. Accedido el 29 de abril de 2021 en: http://www.cangrejopedia.com/comportamiento-de-los-cangrejos/
  • Cangrejos. Aquarium Costa de Almería. Accedido el 29 de abril de 2021 en: https://www.aquariumcostadealmeria.com/curiosidades/cangrejos/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.