Köpeklerde Burkulma: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hem köpekler hem de insanlar, her an fiziksel yaralanma ile sonuçlanabilecek farklı türde kazalara maruz kalabilirler. Köpeklerdeki burkulmalar buna açık bir örnektir. Bu konuda biraz daha bilgi edinmek ister misiniz? Okumaya devam edin.
Köpeklerde Burkulma: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Daniel Aguilar

Yazan ve doğrulayan Veteriner hekim Daniel Aguilar.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerin çoğu hem kendi aralarında hem de insanlarla oynamayı seven enerjik hayvanlardır. Bazıları o kadar hareketlidir ki kolayca kazaya uğrayabilir ve yaralanabilirler. Bu nedenle köpeklerde burkulmalar veterinere  gitmenin en yaygın nedenlerindendir.

Bu yazıda, köpeklerde burkulmalar hakkında bilmeniz gereken her şeyi, bunları zamanında nasıl tespit edeceğinizi ve komplikasyonları önlemek için nasıl tedavi edeceğinizi konuşacağız. Öğrenmek için okumaya devam edin.

Burkulma nedir?

Elbette bağları ve eklemleri duymuşsunuzdur, çünkü burkulmanın olacağı yer tam olarak burasıdır. Hem insanlarda hem de köpeklerde, bir bağın gerilmesi, yırtılması veya yırtılması bir burkulmaya neden olur.

Bağların ana işlevi, eklemdeki kemikleri bir arada tutmaktır. Çekme kuvvetine veya ilgili bağların yırtılmasına bağlı olarak, burkulmanın şiddeti değişebilir. Sonuç olarak, iyileşme süresi de değişecektir.

Köpeklerde burkulma nedenleri

Köpeğinizin kendini yaralamasının ve vücudunun bir kısmını burkmasının sayısız nedeni vardır. Bununla birlikte, çoğu travmatik kökenli olarak kabul edilir. Kazalar herhangi bir gün ve herhangi bir köpekte meydana gelebilir. Bununla birlikte, avlanan, spor yapan ve yürürken denetlenmeyen köpekler en fazla risk altındadır.

Köpeklerde burkulmanın ana nedenleri şunlardır:

 • Diğer köpeklerle kavgalar veya sert oyunlar
 • Kazalar
 • Zıplarken sert bir darbe
 • Fazla kilo
 • Dejeneratif kökenli, özellikle geriatrik hastalarda.
Köpeklerde özel bir burkulma vakası.

Köpeklerde burkulma belirtileri

Köpeğinizin yaşadığı herhangi bir durumda veya hastalıkta olduğu gibi, bir burkulmada gözlem her zaman çok önemli olacaktır. Evde herhangi bir garip davranış fark ettiğinizde, not alın ve veterinerinize haber verin. Aşağıda  köpeklerde burkulmanın dikkat etmeniz gereken ana semptomlarını listeleyeceğiz:

 • Eklem şişmesi – sıcak ve kızarık olabilir
 • Topallık – etkilenen uzuvlar olması durumunda
 • Yaralı bölgenin aşırı yalanması
 • İştah kaybı
 • Ağrı ve sızlanma

Köpeklerde burkulma türleri

Evcil hayvanınızın vücudunda bağların bulunduğu herhangi bir yerinde bir burkulma meydana gelebilir. Sıklıkla yaralanan başlıca bölgeler bacaklar, dizler, kalçalar ve boyun bölgesidir.

Ayrıca köpeklerde burkulmalar yoğunluklarına göre sınıflandırılabilir. Seviye arttıkça, ciddiyeti de artar. Aşağıda açıklıyoruz:

 • 1. Seviye burkulma : Bu, bağların minimum düzeyde yırtıldığı küçük bir yaralanmadır. Bu seviyede köpeğinizin yürürken hafif bir rahatsızlık duyduğunu gözlemleyebilirsiniz.
 • 2. Seviye burkulma : Etkilenen eklemde bağlar ve kas lifleri yırtılır. Evcil hayvanınızın gösterebileceği belirtiler ağrı, gözle görülür bir iltihaplanma ve rahatsızlık olacaktır.
 • 3. Seviye burkulma : Bu, genellikle çok yoğun travmaların neden olduğu en ciddi burkulmadır. Ligamentler ve bazı kemikler tamamen kırılır ve tüm eklemi etkiler.

Köpeklerde burkulma nasıl teşhis edilir?

Kas, kemik ve eklem yaralanmaları söz konusu olduğunda, profesyonel tıbbi değerlendirme zorunludur. İlk adım olarak veteriner, evcil hayvanınızın ortopedik muayenesi ile birlikte genel bir fizik muayene yapacaktır. Bazen kesin tanıyı sağlamak için görüntüleme yöntemlerinin kullanılması da gerekli olacaktır.

Ağrıya neden olan lezyonlar olduklarından, yönetimini kolaylaştırmak için hastaya bir sakinleştirici verilmesi muhtemeldir. Kontrol edildikten sonra muayeneye devam edebilirsiniz. Röntgen çektirmek yaralanmanın daha net görüntülerini elde etmede ana destek araçlarından biri olacaktır.

Köpeklerde burkulma sonucu dokular zarar görür. Bu nedenle, bazı durumlarda, yaralanmanın boyutunu doğrulamak için fizik muayene yeterli olmayacaktır. Veteriner hekim tarafından ultrason veya MRI gibi daha özel tanı yöntemlerinin kullanılması da önerilebilir.

Köpeklerde burkulmaların süresi ve tedavisi

Bir burkulmadan sonra evcil hayvanınızın tamamen iyileşmesi ne kadar sürer, yaralanmanın seviyesine bağlı olacaktır. Köpeğinizin rahatsızlığını uzatmamak için verilen talimat ve tavsiyelere uymanızı öneririz.

Köpeklerde burkulma için belirtilen tedavi esas olarak aşağıdaki noktalara dayanmaktadır:

 • İlaçların kullanımı : Evcil hayvanınızın rahatsızlığını azaltmak için analjezik ve anti-inflamatuarların uygulanması gerekli olacaktır. Hem uygulama yolu hem de doz veteriner tarafından belirtilecektir.
 • Hareketsizleştirme : Köpeğin talimatlarınıza tam olarak uymasını sağlamak zordur. Bu nedenle, atel ve bandaj kullanımı eklemi hareketsiz hale getirmeye yardımcı olabilir. Temiz ve kuru tuttuğunuzdan emin olun. Gerekirse, bandajı ve kullanılan malzemeyi periyodik olarak çok dikkatli bir şekilde değiştirebilirsiniz.
 • Mutlak dinlenme : Hareketleri bütünüyle azaltmak, bağların ve genel olarak eklemin iyileşmesini kolaylaştıracaktır. Dinlenmesi için elverişli bir alan sağlar. Köpeğiniz başka köpeklerle birlikte yaşıyorsa, zarar vermelerini önlemek için onları da gözlem altında tutun.
 • Ameliyat : Köpeklerde çok şiddetli burkulma vakalarında eklemi yeniden oluşturmak için ameliyat gerekebilir.
 • Rehabilitasyon : Evcil hayvanınızın maruz kaldığı burkulma düzeyi ne olursa olsun, veteriner hekim hidroterapi, masaj, lazer ve elektrik gibi teknikler önerebilir. Amaç, sekel olasılığını azaltmak ve hastanın yaşam kalitesini iyileştirmek olacaktır.
Bacağı kırık bir köpek

İyi vücut kondisyonunu ve iyi kilo kontrolünü destekleyen besin takviyelerinin kullanılması, köpeklerde burkulma oluşmasını önlemede etkili olacaktır. Her an böyle bir durum yaşanabilir, bu nedenle bir yaralanmadan şüpheleniyorsanız veterinerinize danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.