Yengeçler Hakkında Merak Edilen 10 Şey

Yengeçler, deniz ortamını başarılı bir şekilde kolonize eden dekapod kabuklulardır. İşte bu güzel omurgasızlarla ilgili merak edilen 10 şey.
Yengeçler Hakkında Merak Edilen 10 Şey
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bu cana yakın omurgasızları bir sahilde kıskaçlarıyla kumların arasında koşuşturma içinde birkaç kez görmüşsünüzdür. Kabuklular kıyı bölgelerinde bol miktarda bulunur ve birçok kuş türü için besindir, ancak balıkçılık sayesinde insan ekonomilerini ayakta tutarlar. Yengeçler hakkında merak ettiğiniz bazı şeyleri bilmek ister misiniz? Okumaya devam edin!

Gösterişli pençeleri, dış iskeletlerinin periyodik olarak dökülmesi, bazı türlerin sergilediği kur yapma yöntemleri ve büyüleyici yaşam döngüleri ile yengeçler sizi asla kayıtsız bırakmayacak. Bu korku veren, ancak korkusuzca suda yaşayan omurgasızlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin.

1. Yengeçler hakkında merak edilenler: Binlerce tür var

“Yengeç” terimi, belirli bir türe veya canlı grubuna atıfta bulunmadığından taksonomik bir ilgisi yoktur. Bu eklembacaklılardan bahsettiğimizde, kesinlikle 98 aile ve 7000 türü içeren Brachyura alt takımına ait örneklerden bahsediyoruz. Araştırmaların gösterdiği gibi, dünyadaki en çeşitli kabuklular grubudur.

“Gerçek yengeçler” Decapoda sırasına dahil edilmiştir. Bu nedenle, örümcek yengeçleri, ıstakozlar, kerevitler ve karideslerin doğrudan akrabalarıdır. Decapod türlerinin çoğu ticari açıdan önemlidir ve dünyanın balıkçılık bölgelerinin ekonomisini ayakta tutar.

Kral yengeçler ve porselen yengeçler brachyura grubuna ait değildir, ancak tipik yengeç türlerine çok benzeyen bir vücut şekline sahiptirler.

2. Tüm yengeçlerin ortak bir vücut şekli vardır

Taksonomik adlandırmalarıyla belirtildiği gibi, kabuklular dekapodlardır, yani 5 çift halinde dağılmış 10 bacağa sahiptirler. Ağız yapısına en yakın olan çift, yiyeceği kesmek, kur yapmak ve olası yırtıcılara karşı bir savunma yöntemi olarak kullanılan kerpeten şeklinde değiştirilir.

Bunun ötesinde, yengeçler, vücutlarının çoğunu kaplayan toraks altında toplanmış çok azaltılmış bir “kuyruk” (karın) ile karakterize edilir. Ayrıca, büyümek için zaman zaman deri değiştirmeleri gereken çok sert ve dayanıklı, şık bir dış iskelete sahiptirler.

Bazı yengeçler sadece birkaç milimetre uzunluğundayken, diğerleri bir bacaktan diğerine şaşırtıcı bir şekilde 4 metreye kadar büyüyebilir.

Kum üzerinde yakın çekim bir yengeç.

3. Değişken bir dağılıma sahiptirler

Çoğu yengeç, deniz ortamları, özellikle bol kum ve organik madde içeren kıyı, taşlık alanlar ile ilişkilidir. Ancak özellikle tropikal bölgelerde tatlı sularda yaşayan yaklaşık 850 yengeç türü vardır. Hindistan cevizi yengeci ( Birgus latro ) yetişkin olduğunda tekrar suya yaklaşmaz.

4. Yengeçlerin dış iskeletlerini değiştirmeleri gerekir

Yengeçlerle ilgili en çok merak edilen konulardan biri, gelişimlerini sürdürebilmeleri için zaman zaman “zırhlarını” değiştirmeleri gerektiğidir. Bu sürece ekdiz denir ve kabuklular olsun ya da olmasın genel olarak eklembacaklılara özgüdür. Genel olarak dişilerin cinsel olgunluğa erişmeden 18-20 kez, erkeklerin ise 21-23 kez tüy döktüğü tahmin edilmektedir.

Tüy dökmeye hormonal bileşikler aracılık eder ve yengecin hayatındaki en hassas andır. Bu nedenle, süreç başlamadan önce, dekapod genellikle yerin altına veya kayaların arasına sığınır. Dış iskelet, kabuk (göğüs) ve karın arasında “kırılır”, böylece yengecin yeni, çok yumuşak ve hassas zırhıyla ayrılmasına izin verir.

İşlem rahatlıkla 2-3 saat sürebilmektedir. Yengeçler, yeni dış iskeletleri hala sertleşmediği için bu işlemden hemen sonra çok hassastır.

5. Yengeçlerin kanı mavidir

Bu eklembacaklıların kanı mavi renktedir, ancak kraliyetle herhangi bir bağlantısı olduğu için değil! Bunun nedeni, hayvanın vücudundan taşımak için oksijene bağlanan hemoglobine benzer bir pigment olan hemosiyanindir. Omurgalılardan farklı olarak, bu hayvanların işlem için özel bir hücre tipi yoktur ve O2 doğrudan hemosiyanin’e bağlanır.

6. Açık bir cinsel dimorfizm

Yengeçlerle ilgili bir başka merak da, genellikle çok açık bir cinsel dimorfizm göstermeleridir. Erkeklerin daha uzun ve daha belirgin pençeleri vardır, bu özellikle kemancı yengeçlerde (aşağıdaki videoya bakın) son derece uzun pençelere sahip olanlarda belirgindir.

Ek olarak, dişiler, vücuda bağlı bir tür “kıvrım” ile erkeklere göre çok daha belirgin ve daha büyük bir karına sahiptir. Bu kat veya torba, çiftleşme mevsimi boyunca yumurtaları taşımak için kullanışlıdır.

7. Yengeçler kıllıdır!

Bir yengeci incelerken, özellikle vücudunun belirli bölgelerinde tüylü bir görünüme sahip olduğunu mutlaka fark etmişsinizdir. Crab Street Journal portalında belirtildiği gibi , bu dış tüylere seta denir. Birçok işlevi yerine getiren özel yapılardır, ancak özellikle kimyasalları ve hareketleri algılamak için yararlıdırlar.

8. Çoğaltılmasında nicelik nitelikten daha önemlidir

Bazı yengeç türleri (kemancılar gibi) karmaşık kur yapma rutinleri sergilerken, diğerlerinde erkekler basitçe yeni tüy dökmüş dişi aramaya çalışırlar. Örneğin, erkek yeşil yengeç (Carcinus maenas ) hamile bir dişiyi bulmak ve kabuğunun altındaki yumurtaları karnında döllemekle sınırlıdır.

Bir dişi yengeç, tek bir yumurtlamada 100.000’e kadar yumurta bırakabilir, ancak larvaların büyük çoğunluğu yetişkin aşamasına ulaşmaz. Yeni doğan larvalar sudaki planktonun bir parçasıdır ve birçok filtre türü için besin görevi görür.

9. Tehlikeli bir göç

Çoğu yengeç kıyı bölgelerinde yaşar, ancak dişiler yumurtalar döllendikten sonra larvaları serbest bırakmak için suya atılmalıdır. Karasal türlerin bulunduğu bazı tropik bölgelerde, denize göçün zamanlaması çok tehlikeli olabilir.

Bazı bölgelerde, bir popülasyonun kara yengeçlerinin %30’a kadarı her yıl denize ulaşmak ve yumurtlamak için yollardan geçerken ölüyor.

10. İnsanlar için büyük önem taşıyan hayvanlar

Yengeçlerle ilgili merak edilen son şey, bu dekapodların türümüze hem beslenme hem de ekonomik olarak muazzam faydalar sağlamasıdır. Genel olarak, bu Brachyura dekapodları, dünya çapında yakalanan tüm kabukluların %20’sini oluşturur ve bu da yıllık 1,5 milyon ton gıdaya eşdeğerdir.

Su ortamında bulunmaları nedeniyle bu hayvanlar mutfak kültürlerine bağlı olarak çok farklı şekillerde hazırlanmıştır. Genelde çorba ve güveç şeklinde servis edilirler veya doğrudan pişirilerek tüketilirler.

kıskaçına yakın çekimli bir yengeç

Peki, yengeçlerler hakkında alattığımız tüm merak edilen konular hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu harika omurgasızlar hızları ve görünümleriyle dikkat çekerler, ancak büyük pençeleri ve kabukları dışında birçok ilginç yönleri vardır. Nüfusları aşırı avlanma ve ezilme nedeniyle yeterince zarar gördüğünden, onlara saygı duymak çok önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Tsang, L. M., Schubart, C. D., Ahyong, S. T., Lai, J. C., Au, E. Y., Chan, T. Y., … & Chu, K. H. (2014). Evolutionary history of true crabs (Crustacea: Decapoda: Brachyura) and the origin of freshwater crabs. Molecular Biology and Evolution, 31(5), 1173-1187.
  • Hidalgo, F. J., Baron, P. J., & Orensanz, J. M. L. (2005). A prediction come true: the green crab invades the Patagonian coast. Biological Invasions, 7(3), 547-552.
  • Porter, H. J. (1960). Zoeal stages of the stone crab, Menippe mercenaria Say. Chesapeake Science, 1(3), 168-177.
  • Lam, S. C. (1969). Abbreviated development of a non‐marine crab, Sesarma (Geosesarma) perracae (Brachyura; Grapsidae), from Singapore. Journal of Zoology, 158(3), 357-370.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.