Zombi Kurbağası: Yeni Bir Amazon Türü

Zombi kurbağa, Amazon'un yıllardır gözden kaçan ve kendine has bir şarkısı olan bir türüdür.
Zombi Kurbağası: Yeni Bir Amazon Türü
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Zombi kurbağa 2021 yılında keşfedilen ve hakkında çok az şey bildiğimiz bir amfibidir. En fazla hayvan çeşitliliğine sahip bölgelerden birine özgüdür ve bu tür organizmalar için bir cennettir. Alışılmadık alışkanlıkları nedeniyle, saklanma konusunda uzmandır, bu yüzden şimdiye kadar onun hakkında hiçbir şey bilmiyorduk!

Bu kurbağa, aşırı nemli ortamlarda yaşayan örnekler olan sinapturidler grubuna aittir. Spesifik olarak, sizi şaşırtacak inanılmaz bir amfibi olan Synapturanus zombisinden bahsediyoruz. Bu tuhaf hayvan hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Zombi kurbağanın habitatı ve dağılımı

Tüm cins Amazon bölgesinde dağılmıştır, ancak özellikle zombi kurbağası yalnızca Fransız Guyanası ve Amapá’da bulunur. Bu nedenle, yağmur ormanları ile yakın bir ilişki sürdürürler, çünkü sadece onlar hayatta kalmak için gerekli nemi sağlar.

Bu kurbağalar genellikle gececil ve fosildir, bu da yeraltı ortamlarını tercih ederek büyük bir yuvalama kapasitesine sahip oldukları anlamına gelir. Başka bir deyişle, varlıklarının çoğunu gömülü olarak geçirirler, ancak belirli zamanlarda yeterli nem varsa yüzeye çıkarlar.

zombi kurbağası

Zombi kurbağa özellikleri

Bu amfibi çok küçüktür, ancak 40 milimetre (1,7 inç) uzunluğa ulaşır, ancak geniş, yuvarlak bir gövdeye sahiptir. Buna ek olarak, ona tuhaf bir yüz veren bir burunla biten uzun bir burnu olan çıkıntılı gözleri vardır. Öte yandan, diğer kurbağaların aksine, parmak eklemleri biraz daha uzun olduğundan, uzuvlarının ayak parmaklarında disk yoktur.

Ek olarak, bu türün derisi tamamen pürüzsüz ve yarı saydam görünür, sırtında kahverengi renkler ve turuncu lekeler bulunur. Öte yandan, göbeği ağırlıklı olarak beyazdır ve gölgeleri burnunun ucuna kadar ulaşır.

Fiziksel özellikleri grup üyeleriyle paylaşılsa da, büyüklüğü, rengi ve şarkısı bu örneğin özelliklerinden bazılarıdır. Aslında, Zoologischer Anzeiger adlı bilimsel dergide yayınlanan bir makaleye göre, buna çok benzeyen ancak henüz keşfedilmemiş birkaç kurbağa türü daha olabileceği tahmin ediliyor.

Neden toprakta yaşıyor?

Bu hayvanlar çok hassas bir cilde sahiptir ve bu nedenle yaşamak için ortamda neme ihtiyaç duyarlar. Dahası, bu onların fosil davranışlarını açıklar, çünkü nem çamurda daha iyi tutulurken yüzeyde hızla kaybolur. Bu nedenle, kurbağa sadece şiddetli yağmurlar olduğunda dışarı çıkabilir ve üremek için bu zamanlardan yararlanır.

Zombi kurbağa

Bu türü keşfeden araştırmacılar, onun hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir göreve başladılar. Aslında, kendilerini o kadar şiddetli yağmurlara maruz bırakmak zorunda kaldılar ki, birden fazla kez tamamen çamur içinde kaldılar. Aslında, “zombi kurbağa” adı , kurbağanın özelliklerinden değil, çamurda saatler geçirdikten sonra nasıl göründüklerine atıfta bulunur.

Üreme

Birkaç kurbağa türü gibi, bu amfibi de şarkılarını dişileri çekmek için kullanır. Aslında, erkek çamura birkaç santim gömülürken ses çıkarır ve tüm işi aktif olarak onu arayan kadına bırakır! Elde edilmesi zoru oynuyor!!

Beklediğinizin aksine, bu anuranlar, ortamları doğal olarak çok nemli olduğu için yumurtalarını bırakmak için bir su kütlesine ihtiyaç duymazlar. Bu nedenle yaptıkları tek şey, yumurtalarını bıraktıkları çamurda bir çukur kazmak ve ampleksus vasıtasıyla onları döllemektir. Ayrıca synapturid grubu, boyutlarına kıyasla çok büyük yumurtalarla karakterize edilir.

Koruma durumu

Bir zombi kurbağası.

Zombi kurbağalar hakkında hala bilgi eksikliği olduğundan, nüfus durumları tamamen bilinmiyor. Ancak içinde geliştikleri habitat, son yıllarda ormansızlaşmadan en çok zarar gören habitatlardan biridir. Yalnızca 2020’de, Amazon’da yaklaşık 11.000 kilometre (yaklaşık 6900 mil) ağacın yok edildiği tahmin ediliyor, bu on yılın en büyük kayıplarından biri.

Amfibiler, kirlilik ve evlerinin tahrip olması nedeniyle en fazla tehlikeyle karşı karşıya kalan organizmalardan biridir. Bunun nedeni, ciltlerinin son derece hassas olmasıdır, bu nedenle nem veya su özelliklerindeki herhangi bir değişiklik hastalığa yol açabilir. Ayrıca, ekosistemdeki faunanın bileşimindeki küçük değişiklikler de sağlıklarını etkileyebilir.

Bu organizmalar erişimin zor olduğu bölgelerde yaşadıkları için iyi korunuyorlar ve hayatta kalmayı başardılar. Ancak, her şey iyi değil; aynı durum acil bir durumda onlara yardım etmeyi imkansız hale getirir. Bu çelişkili bir sonuçtur, çünkü bu şekilde bakarsak, insanlar ya onların en büyük tehdidi ya da en iyi kurtuluş yolu olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fouquet, A., Leblanc, K., Fabre, A. C., Rodrigues, M. T., Menin, M., Courtois, E. A., … & Kok, P. J. (2021). Comparative osteology of the fossorial frogs of the genus Synapturanus (Anura, Microhylidae) with the description of three new species from the Eastern Guiana Shield. Zoologischer Anzeiger293, 46-73.
  • López-Rojas, J., & Cisneros-Heredia, D. (2012). Synapturanus rabus Pyburn, 1977 in Peru (Amphibia: Anura: Microhylidae): filling gap. Check List8, 274.
  • Fouquet, A., Leblanc, K., Framit, M., Réjaud, A., Rodrigues, M. T., Castroviejo-Fisher, S., … & Fabre, A. C. (2021). Species diversity and biogeography of an ancient frog clade from the Guiana Shield (Anura: Microhylidae: Adelastes, Otophryne, Synapturanus) exhibiting spectacular phenotypic diversification. Biological Journal of the Linnean Society132(2), 233-256.
  • Junior, C. H. S., Pessôa, A. C., Carvalho, N. S., Reis, J. B., Anderson, L. O., & Aragão, L. E. (2021). The Brazilian Amazon deforestation rate in 2020 is the greatest of the decade. Nature Ecology & Evolution5(2), 144-145.
  • MacCulloch, R. D. (2009). Introduction to the taxonomy of the amphibians of Kaieteur National Park, Guyana. Phyllomedusa: Journal of Herpetology8(1), 67-68.
  • Nelson, C. E., & Lescure, J. (1975). The taxonomy and distribution of Myersiella and Synapturanus (Anura: Microhylidae). Herpetologica, 389-397.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.