Türlerin Yasa Dışı Ticaretini Nasıl ve Neden Önlemek Gerekir?

Yasa dışı tür ticaretinin önlenmesi birçok kurum ve kişinin önceliği ama bu suç nedir ve nasıl önlenebilir? İşte size söyleyeceğiz.
Türlerin Yasa Dışı Ticaretini Nasıl ve Neden Önlemek Gerekir?
Sara González Juárez

Yazan ve doğrulayan psikolog Sara González Juárez.

Son Güncelleme: 28 Mayıs, 2023

Dünyanın biyoçeşitliliğinin ve bununla birlikte gezegenin kendisinin tehlikede olduğu yıllardır yaygın bir bilgidir. Bu sorun, en önemlilerinden biri türlerin yasa dışı ticaretinin önlenmesi olmak üzere çeşitli çözümlere ihtiyaç duymaktadır.

İklim değişikliğini tersine çevirmek, kutupların erimesi, salgın hastalıklar ve yaşamı tehdit eden diğer pek çok şey bu önleme ve daha birçoklarına bağlıdır. Bu yazımızda, insanoğlunun gezegenimizin bugününe ve geleceğine en çok zarar veren eylemlerinden biri üzerinde duracağız: Hayvan ve bitkilerin yakalanması, taşınması ve yasa dışı satışı.

Yasadışı tür ticareti ve CITES Sözleşmesi

Bir doğa aşığıysanız ve doğayı korumakla ilgileniyorsanız, bazı ülkelerde belirli türlerin yanı sıra bunların parçalarının veya türevlerinin ticaretinin hala yasal olduğunu düşünmek size tuhaf gelecektir. Genel olarak konuşursak, her ülkenin hukuku, her türün toplanmasını ve satışını, esas olarak insanlar için ekonomik değerine göre düzenler.

Uluslararası düzeyde, CITES (Nesli Tükenmekte Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme ) diye bir yönetmelik var. Bu anlaşma sayesinde, nesli tükenmekte olan yabani türlerin ticaretinin kontrolü için dünya çapında bir ağ kuruluyor.

CITES’e kayıtlı işlemler, egzotik hayvanların %78’ini ve bitki türlerinin %22’sini oluşturmaktadır.

Bugün 37.000’den fazla hayvan ve bitki türü CITES listesinde yer almaktadır. Bu listede her takson için koruma derecesini belirleyen 3 ek bulunmaktadır :

 • Ek I: Bu, nesli tükenme tehdidi altındaki türleri içerir. Bunları, parçalarını ve türevlerini satmak yasaktır.
 • Ek II: Bu bölüm, ticareti koruma nedenleriyle düzenlenen, ancak mutlaka tehlike altında olmayan bitki ve hayvanları listeler.
 • Ek III : Sözleşme taraflarından biri belirli bir türün ticaretinin düzenlenmesini istediğinde, diğer taraflar onaylayana veya reddedene kadar o takson bu ekte listelenir.
Yasa dışı tür ticareti.

Sayılar

Kağıt üzerinde rakamlar ve kurallar etkileyici görünüyor. Bununla birlikte, bunları uygulamaya koymak, kontrol edilmesi gereken birçok olumsuz faktör anlamına gelir ve bu da aşağıdakiler gibi çözülmemiş sorunlara yol açar:

 • CITES’e dahil olmayan milyonlarca tür, her ülkenin mevzuatına bağlıdır ve bu da, ne tür olumsuz sonuçlar olursa olsun, onları hasat edilmeye ve ticareti yapılmaya devam etmeye duyarlı hale getirir.
 • CITES yalnızca ticareti düzenler: Daha sonra ticareti yapılmayan bitkilerin kaçak avlanma ve yasa dışı toplanması gibi suç faaliyetlerini durdurma yetkisi yoktur.
 • Korunan türlerin CITES kurallarına aykırı olarak sınırı geçtiklerini kanıtlayamazlarsa, kaçakçılara karşı yasal işlem yapılmaz.

Dolayısıyla doğaya karşı işlenen suçların resmi belgelere yansıyanlardan çok daha kapsamlı, başlı başına devasa olduğu varsayılıyor. 2017’de (verilerin mevcut olduğu en son yıl), sınırlarda ve gümrüklerde 20.762 hayvan ve bitki ele geçirildi.

Yasa dışı tür ticaretinin değeri her yıl 10 ila 20 milyar euro arasında, bu rakam uyuşturucu kaçakçılığıyla kıyaslanabilir ve yasa dışı silah satışından sonra ikinci sıradadır.

Nesli tükenmekte olan iki tür filler (toplamın %33,1’ini oluşturan numune ve parçalarının ticareti ile) ve Afrika, Amerika ve Asya’nın tropikal bölgelerinden gelen egzotik bir kereste olan gül ağacıdır. Bu malzemenin kaynağı olan ağaç, nesli tükenmekte olan türlerin toplam ticaretinin %40,7’sini oluşturmaktadır.

Türlerin yasa dışı ticareti neden engelleniyor?

Türlerin yasa dışı ticaretini önlemenin nedenleri sağduyudur: gezegen için, hayvanlar için ve bizzat insanlar için. Tartışılacak pek bir şey yok. Ancak yüreğimize dokunan gerçekler çok daha açık ve somut gerçeklerdir.

Savannah’ta gün batımında kesilmiş bir gergedan resimlerini mutlaka görmüşsünüzdür. Ayrıca, gizli soruşturmalarda veya el konulduğuna dair resmi raporlarda etkisiz gergedan leşlerine dair raporları da hatırlayabilirsiniz. Bu gerçekliğin her iki tarafı da temel bir insan sürecine işaret ediyor: empati.

Çoğu insan şiddetten dehşete düşecek ve pastoral görüntülerle hareket edecek kadar hassastır. Dolayısıyla bu trafiğe karşı mücadele etmenin temel nedeni basit ve aynı zamanda nüanslarla dolu. Çoğu insan, onu önlemek için bir şeyler yapmaları gerektiğini hissetmeden istismara tanık olamaz.

Bütün bunlara milyonlarca faktör ve görüntü ekleyebiliriz. Hayvan ve insan sömürüsünden elde edilen parayla finanse edilen savaşlar, küçülen bir Amazon, bir buz parçası üzerinde yüzen kutup ayıları, sirkte dövülen bir fil, küresel bir salgın, bir laboratuvar hücresinde korkudan sinen köpekler.

Liste sonsuza kadar uzayabilir ve türlerin yasa dışı ticareti bunun sadece bir kısmı, Batı dünyasından uzak ama günlük hayatın her yönüyle iç içe.

Türlerin yasa dışı ticareti nasıl önlenir?

Son olarak bu konunun en önemli kısmına geldik: Tüm bunları önlemek için ne yapabilirim? Bireysel bir kişinin milyonlarca sayıya karşı nasıl bir gücü vardır? Yanıt basit: İnsanların sayısı da milyonları buluyor ve eğer hepimiz bireysel olarak hareket edersek, o zaman bir etkimiz olabilir.

Çoğu zaman, kulaklarımıza ulaşan bilgiler fiziksel olarak uzak suçlarla ilgilidir: Afrika’da kaçak avlanma, havaalanlarında el koymalar vb. Ancak ne yazık ki hayvanlara ve bitkilere yönelik istismar ve suçlar her yerde mevcuttur. Buna karşı savaşmak istiyorsanız, alabileceğiniz bazı önlemler şunlardır :

 • Bölgenizde hangi türlerin koruma altında olduğunu öğrenin : Bazen bir çiçek koparmak kadar masum bir hareketin ekosistem üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Bilgi güçtür.
 • Çevrenizde bulduğunuz suçları bildirin: Korunan hayvanların ve bitkilerin yetiştirilmesi ve alınıp satılması, yabancı türlerin istilası gibi birçok sorunun kaynağıdır.
 • Satın almayın sahiplenin: Kaçak bir tür alıyor olabilirsiniz ve barınaklarda bekleyen binlerce hayvan var.
 • Her türlü hayvan sömürüsünü reddedin: Kürk çiftçiliği, spor avcılığı veya gıda gibi endüstrilere verilen para, birçok yasa dışı faaliyetin finansman döngüsünü kapatır.
 • Ekolojik ve çevre dostu alışkanlıkları günlük yaşamınıza dahil edin: Bir teneke kutuyu geri dönüştürmekten meyveleri toptan almaya kadar olumlu bir etkisi vardır, bu yüzden ihmal etmeyin.
 • Sosyal baskı gruplarına dahil olun: Değişim her zaman aşağıdan yukarıya gelir. İster yerel ister uluslararası olsun, ekonomi devlerinin üzerinde baskı kuran kuruluşların alabilecekleri her türlü desteğe ihtiyaçları var.
Depresif bir maymun.

Her şeyden önce, bireysel katkınızın gezegeniniz için çok değerli olduğunu asla unutmayın. Bireysel isimlerle değil, grup olarak büyük işlerin başarıldığı zamanlarda yaşıyoruz, bu nedenle herkes için daha iyi bir dünya yaratma konusundaki umudunuzu kaybetmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.