Termitler Hakkında Merak Edilen 10 Şey

Termitler, karıncalara benzer bir yaşam tarzına sahiptir, ancak genetik düzeyde onlardan çok farklıdır. Hamamböceği ile akraba olduklarını biliyor muydunuz?
Termitler Hakkında Merak Edilen 10 Şey
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 31 Aralık, 2022

Termitler hakkında çok fazla merak edilen konu var ama ne yazık ki pek çok insan onlar hakkında hiçbir şey bilmek istemiyor! Mimariye ciddi zararlar verdikleri doğru olsa da, bu küçük böceklerin, onları çok özel kılan gruplarına özgü birçok biyolojik özelliği vardır.

Termitler devasa koloniler oluşturur, kendilerini kastlar halinde düzenler ve diğer canlıların özümseyemediği yiyecekleri sindirirler. Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Burada size termitler, biyolojik yapıları ve ekolojisi hakkında merak edilen 10 şeyi göstereceğiz. Sakın kaçırmayın!

1. Termitler hamamböceklerinin akrabalarıdır

Sosyal organizasyonlarından bahsetmeden önce bu omurgasızların taksonomik durumunu belirtmemiz gerekiyor. Termitler, Insecta sınıfına (böcekler, çekirgeler ve daha fazlasıyla) ve Blattodea takımının alt grubuna aittir. Bu, genetik düzeyde, evcil hamamböceklerinin çok yakın akrabaları oldukları anlamına gelir.

Buna karşılık, termitler kendi alt gruplarını, Isoptera alt takımını oluşturur. Bu taksonda yaklaşık 3.000 tür tanımlanmıştır, ancak neredeyse kesinlikle çok daha fazlası vardır. Bu türlerin 1000’den fazlası, tümseklerin ve yeraltı galerilerinin manzaranın ortak bir özelliği olduğu Afrika’da bulunuyor.

Termitler, hamamböceklerinin doğrudan akrabalarıdır ve onlardan evrimleşmişlerdir.

2. Termitler karınca değildir

Termitler, kolonyal karakterleri ve küçük boyutları nedeniyle genellikle karıncalarla karıştırılır, ancak yakın akraba değildirler. Bizi burada ilgilendiren böcek grubu beyazımsı renktedir, gözleri yoktur ve tipik bir karıncadan çok daha düz ve kalın bir vücut düzlemine sahiptir.

Bu hayvanların vücudu, tüm böceklerle aynı bölümlere ayrılmıştır: prothorax, mesothorax ve metathorax. Bu 3 bölümlerin her biri, ventral düzlemde sırt düzlemde tergites ve sternites adı bacak ve koruyucu bir levha çiftine sahiptir. Metatoraksın (karın) son bölümü, bir çift sırtın varlığı ile karakterize edilir.

İşçi termitlerin asla kanatları yoktur, ancak üreyen erkek ve dişiler kısa süreliğine kanatlanır.

Odun yiyen böceklerden biri.

3. Tüm termitler küçüktür, değil mi?

Termitler, ortalama olarak 0,4 ila 1,5 santimetre arasında ölçüldükleri için çok küçük boyutlarla ilişkilidir. Bununla birlikte, bu kuralın bazı istisnaları vardır: Macrotermes bellicosus türlerinin kraliçesinin uzunluğu 10 santimetreyi ölçebilirken, işçileri nadiren 0,36 santimetreyi aşmaktadır. Cins, boyutunu belirler.

4. Termitler hakkında merak edilenler: eusosyalliğin kraliçeleri

Termitler, doğrudan akraba olmamalarına rağmen, arılar ve karıncalarla açık bir eusosyal organizasyon sistemini paylaşırlar. Bu, nüfusun morfolojilerine göre kastlara ayrıldığı ve grup içinde çalıştıkları anlamına gelir. Termit höyüğünde aşağıdaki temsilcileri bulabiliriz:

  • İşçiler: Yiyecek aramak, depolamak, yuvayı inşa etmek, larvalara bakmak ve kraliçeyi beslemekle görevlidirler. Görünen o ki, daha az deneyimli işçiler kraliçelerini korumak için zamanlarını harcarken, daha deneyimli olanlar dışarı çıkıp yem aramaya çıkıyor.
  • Askerler: Tek görevleri koloniyi korumaktır. Belirgin çeneleri ve büyük kafaları vardır ve anatomileri nedeniyle bazen kendi başlarına beslenemezler. İşçiler onlarla ilgilenir.
  • Kraliçe ve Kral: Bunlar ömür boyu birlikte kalırlar ve kraliçe sürekli yumurtlar.

Eusosyal organizmalarda biyolojik yapı, parçalarının toplamından çok daha büyüktür. İşçiler ve askerler kısırdır ve sadece bir çift ürer.

5. Farklı bir eusosyallik

Görüldüğü gibi sosyal yapı karıncalarınkinden oldukça farklıdır. Karıncalarda kanatlı erkekler çok kısa bir süre yaşar ve tek görevleri üremektir. Bu nedenle düğün uçuşlarında kanatlı bir dişiyi hamile bırakır bırakmaz ölürler. Termitlerde durum böyle değildir, çünkü kral ve kraliçe ömür boyu birlikte kalırlar.

Bu değişim genetik düzeyde de kendini gösterir. Erkek karıncalar haploiddir (n), yani genetik bilginin yarısına sahiptirler ve döllenmemiş yumurtalardan çıkarlar. Termitlerde durum böyle değildir, çünkü krallar eşeyli üremenin ürünüdür ve koloninin geri kalanıyla aynı miktarda DNA’ya sahiptir.

6. İşçilerin daha fazla “kişiliği” var

Karınca yuvalarında tüm işçiler kadındır ve aynı şekilde davranırlar. Termit tepelerinde, koloni içinde farklı rollere sahip olabilen erkek ve kadın işçiler olduğu için durum böyle değildir. Ancak renkleri her zaman soluk sarımsıdır ve kral ve kraliçeden daha küçük ve daha kırılgandırlar.

Ekolojik ayrımların ötesinde, her iki böceğin de ortak noktaları vardır. Araştırmaların gösterdiği gibi, iki ailede koloniyi kurmadan önce kral ve kraliçelerde kanatların bulunması, açık bir evrimsel yakınsamaya işaret ediyor. Her iki grupta da işçilerin yeraltını kazmaya adapte olmaları ve bu nedenle kanat olma yeteneklerini kaybetmeleri de ilginç.

7. Astronomik sayıların kolonileri

Termitlerin en şaşırtıcı meraklarından biri de devasa topluluklar halinde yaşamalarıdır. Dünya “gökdelenleri” Afrika gibi ülkelerde ünlüdür ve bu böceklerin inşa kapasitesini gösterir. Tek bir koloni, türlere ve çevre koşullarına bağlı olarak 60.000 ila 1.000.000 işçiden oluşabilir.

Brezilya’da Büyük Britanya büyüklüğünde 230.000 kilometrekarelik bir termit “mega şehir” kaydedildi.

8. Ekosistemin temeli

Termitler, herhangi bir ayrışma seviyesinde bitki organik maddesinin metabolize edilmesinden sorumlu olan detritivor organizmalardır. İlginç bir şekilde, selüloz bozunma işlemi sırasında serbest bıraktıklarından, atmosferik metanın (%11) ana biyolojik fabrikalarından biri olarak kabul edilirler. Bu karmaşık bitki bileşiğini sindirmek için belirli mikroorganizmaların yardımına ihtiyaç duyarlar.

Termitlerle ilgili en büyüleyici konulardan biri, sindirim sistemlerinde protozoa ve protist barındırmalarıdır. Bunlar, selülozu parçalamak için gerekli enzimleri üretmekten sorumludur ve karşılığında hayatta kalabilmeleri için uygun bir ortam alırlar. Her iki taraf da kazandığı için açık bir ortak yaşam örneği.

Daha “gelişmiş” türler, selülaz enzimini üretebilir ve selülozu parçalayabilir, ancak yine de işin çoğunu yapmak için bakterilere güvenirler.

9. Gençler ortakyaşam mekanizmalarıyla doğmazlar

Termitler ile ilgili merak edilen başka bir konu da yavruların sindirim sistemlerinde enzim üreten mikroorganizmalarla dünyaya gelmemeleridir. Bu nedenle, yetişkin örneklerin atıklarıyla beslenmeli ve selülozu sindirme yetenekleri gelişir gelişmez bunu kendileri elde etmelidirler.

Bir grup yeraltı termiti.

10. İnsanla çelişkili bir ilişki

Son olarak, belirli termit türlerinin insanlarla olan ilişkisinin oldukça çelişkili olduğu belirtilmelidir. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde bu böcekler, evlerin ve binaların bölmelerine ve ahşap mobilyalarına yerleştikleri için her yıl 5.000 milyar dolarlık bir kayba neden olmakta ve çok ciddi zararlar verebilmektedir.

Bu böcekler sadece içgüdülerini takip etseler de, bazen haşere olma durumları nedeniyle onları öldürmek gerekir. Her halükarda, tartışma devam ediyor: Ekosistemlerini işgal eden ve insan yapılarından yararlanmalarına neden olan biz miyiz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bourguignon, T., Lo, N., Dietrich, C., Šobotník, J., Sidek, S., Roisin, Y., … & Evans, T. A. (2018). Rampant host switching shaped the termite gut microbiome. Current biology, 28(4), 649-654.
  • Maurice, N., & Erdei, L. (2018). Termite gut microbiome. In Termites and Sustainable Management (pp. 69-99). Springer, Cham.
  • Nishimura, Y., Otagiri, M., Yuki, M., Shimizu, M., Inoue, J. I., Moriya, S., & Ohkuma, M. (2020). Division of functional roles for termite gut protists revealed by single-cell transcriptomes. The ISME Journal, 14(10), 2449-2460.
  • Snyder, T. E. (1926). The biology of the termite castes. The Quarterly Review of Biology, 1(4), 522-552.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.