Sahiplenemeseniz de, Hala Yardım Edebilirsiniz!

Evinizi geçici olarak sahipsiz bir hayvana açabilir, barınakta gönüllü olabilir, bağış yapabilir, bir kurtarma topluluğuna katılabilir veya evcil hayvanları istismar eden insanları ilgili kurumlara bildirebilirsiniz.
Sahiplenemeseniz de, Hala Yardım Edebilirsiniz!

Son Güncelleme: 24 Ağustos, 2018

Evcil hayvanlara yapılabilecek en büyük kötülüklerden biri onları terk etmektir ve maalesef günümüzde birçok hayvan, sahipleri tarafından terk ediliyor. Birçok hayvansever sokaklarda, sığınaklarda ya da kulübelerde tüm terk edilmiş hayvanları sahiplenmek istese de, maalesef bu mümkün değil. Hatta bazı insanlar şartlar elvermediği için tek bir evcil hayvan bile sahiplenemeyebilir. Fakat endişelenmeyin, bir evcil hayvan sahiplenemeseniz de, hala yardım edebilirsiniz! Bunu nasıl yapabileceğinizi öğrenmek ister misiniz? Öyleyse okumaya devam edin!

Sahiplenemeseniz de, hala yardım edebilirsiniz

Evinizi geçici bir barınağa dönüştürün

Şartlarınız bir hayvanı temelli olarak sahiplenmenize elvermiyorsa, yine de birkaç günlüğüne, haftalığına ya da aylığına evinizi sahipsiz bir evcil hayvana açabilirsiniz.

Barınak dolu olduğunda iki seçenek bulunur; ilk seçenek hayvanı başka bir barınağa göndermektir, ikinci seçenek ise hayvanı uyutmaktır. Böyle durumlarda hayvan için geçici koruyucu aile olunabilir.

Hayvanların uyutulmasını önlemek için, bazı aileler ve yalnız yaşayan insanlar barınaktan bir evcil hayvanı, başka birisi onu kalıcı olarak sahiplenene kadar geçici olarak sahiplenmek ve ihtiyaçlarını karşılamak ister.

Siz de barınaktan bir evcil hayvanı geçici olarak sahiplenmek isterseniz, sorumluluk sahibi bir insan olduğunuzun tespit edilmesi için bir incelemeden geçmeniz gerekecektir. Ayrıca, bir hayvanın evinizde kalması için uygun ortamı sağlamanız gerekir. Bunun yanı sıra, geçmişte bir hayvanı terk etmemiş veya istismar etmemiş olmanız gerekir.

Geçici olarak barınaktan bir evcil hayvan sahiplenmenin olumsuz yanlarından biri o hayvana bağlanmak ve süre sonunda geri vermek istememektir.

Eğer geçici olarak evinizi açtığınız evcil hayvanı kalıcı olarak sahiplenmek için şartlarınız elvermiyorsa, başka bir kişi veya aile onu evlat edinmeye karar verdiğinde hayvanın yanınızdan ayrılacağını bilmelisiniz. Fakat, iyi açıdan düşündüğünüzde ona yardım eden ve ilk sahiplenen kişi siz olacaksınız.

barınakta gönüllü olmak

Gönüllü olun

Bazı hayvan barınakları, hayvan merkezleri ve hayvan zulmüyle mücadele eden örgütler, farklı görevleri yerine getirmek için gönüllülere ihtiyaç duyarlar. Sahiplenemiyor olabilirsiniz, fakat gönüllü olarak yardımcı olabilirsiniz.

Haftada yalnızca bir saat gönüllü olarak çalışsanız bile, çabanıza değer ve diğer insanlara örnek olabilirsiniz. Evcil hayvan sahiplenme etkinliklerinde de gönüllü olabilirsiniz. Bunun için yapacağınız işler sahiplenme için gerekli evrakları doldurmak veya hayvan sahiplenmek isteyen kişilere atıştırmalık şeyler servis etmek vb. olabilir.

Bağış yapın

Barınaklar, hayvanların ihtiyaçlarını karşılamak için yardıma ihtiyaç duyarlar. Mama, ilaç, oyuncak, veteriner ziyaretleri, yatak vb. gibi hayvanların konforunu sağlayan eşyalar için paraya ihtiyaç duyarlar. Sahiplenemeseniz de, hala yardım edebilirsiniz!

Yaşadığınız yere en yakın barınağın nerede bulunduğunu öğrenin ve onlara nasıl yardım edebileceğinizi sorun. Belki de kedilerin sayısı çok fazladır ve kedi mamasına ihtiyaçları vardır, ya da çok fazla yavru köpek vardır ve yavru köpeklere özel mamaya ihtiyaçları vardır. Barınak size ihtiyacı olan şeyi söyleyecektir.

Kurtarma topluluklarını unutmayın

Kâr amacı gütmeyen bazı kuruluşlar, sokaklarda bulduğu hayvanları kurtarırlar ve güvenli bir yere götürürler. Ancak bunun bazı maliyetleri vardır. Kurtarılan hayvanın ihtiyacı olan ilk şey bir veteriner kontrolünden geçmektir, daha sonra bir mikro çip takılır ve gerekli aşılar yaptırılır.

sokak hayvanlarını kurtarma topluluklrı

Daha sonra, kurtarılan hayvanı birisi sahiplenene kadar, o hayvanın beslenmesi ve tüm ilaç tedavilerinin yapılması gerekir. Bunun yanı sıra, para bağışlayarak, bu topluluklarda gönüllü olarak ya da yiyecek ve diğer malzemeleri bağışlayarak da yardımcı olabilirsiniz.

Hayvan istismarını ilgili kurumlara bildirin

Bir hayvanın istismar edildiğini veya ihmal edildiğini düşünüyorsanız, olay ne olursa olsun, sessiz kalmamalısınız! Mutlaka ilgili kurumlara bildirmelisiniz, çünkü ancak bu sayede hayvanlara yapılan zulüm azaltılabilir.

Bu yazımızla birlikte bir hayvanseverin hayvan sahiplenemese bile yardımcı olabileceğini öğrenmiş olduk. Bu bilgileri aklınızda tutun ve bugünden itibaren hayvanların terk edilmesi ve istismar edilmesine karşı mücadele etmeye başlayın.

İlginizi çekebilir ...
Bir Süt Firması Köpek Sahiplendirme Kampanyası Başlattı!
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Bir Süt Firması Köpek Sahiplendirme Kampanyası Başlattı!

Bir süt ürünleri markası ve hayvanları koruma derneği, köpek sahiplendirme kampanyası başlattı. Yoğurt kaplarının üzerine köpeklerin fotoğrafını koyuyorlar.