Köpekleri Sahiplenen Tayland Kralı ile Tanışın

Bu hikaye sahiplenilen bir köpeğin nasıl ünlendiğini ve fenomen haline geldiğini anlatıyor. 
Köpekleri Sahiplenen Tayland Kralı ile Tanışın

Son Güncelleme: 19 Ekim, 2018

Tayland kralı Bhumibol Adulyadej geçtiğimiz yıllarda dünya çapında ün kazandı. Bunun sebebi inanılmaz bir servete sahip olması ve devletin başında uzun süre kalan bir yönetici olması. Ancak son zamanlarda, tekrar gündem oldu. İyi kötü onu ünlü yapan şeylerinden dolayı değil, “insanların en iyi dostu” ile alakalı bir olaya adı karıştığı için. Aynen: kendisi köpekleri sahipleniyor.

Tayland Kralı ve prensesi

tayland kralı ve köpeği

Tayland kralı, halkını ve yabancıları çok şaşırtan bir şey yaparak, 1998’de daha küçük bir yavru olan güzel bir kırma köpek sahiplendi. Bu köpeği ilk defa Bangkok sokaklarında başıboş dolaşırken gördü.

O zamandan beri, Thong Daeng adlı bu köpek, kralın prensesi haline geldi. Krala toplum etkinliklerinin neredeyse hepsinde eşlik ettiği gibi, bu güzel bakır renkli köpek, Tayland Kraliyet Ailesi tarafından da gerçek bir ikon olarak görülmüştür.

Kralın bu küçük dostuna olan su götürmez sevgisi, köpeğine adanmış bir kitabın yayımlanmasıyla zirveye ulaşmıştır. “Thong Daeng’in Hikayesi” adlı kitap o kadar başarılıydı ki, yayımlanmasından sonraki ilk saatlerde 100 bin kopyadan fazlasını satmıştır. Şuan Tayland’da kült bir kitap haline gelmiştir.

Ancak, köpekle ilgili çeşitli tartışmalar da ortaya çıktı. Geçen senenin sonunda, 27 yaşındaki bir adam Thong Daeng’le ilgili Facebook’ta iğneleyici yorumlarda bulunduğu için tutuklandı.Bu olay Kraliyet Ailesinden sert bir tepki aldı.

Maalesef, köpeği geçen senenin sonunda, uzunca bir süredir muzdarip olduğu kötü bir hastalık yüzünden öldü. Köpeğin gidişi, hem kralda hem de Tayland halkında duygusal bir boşluk yarattı.

Sokak hayvanlarını sahiplenmek

Tayland kralı,  Thong Daeng’in yanı sıra başka sokak köpeklerini de sahiplendi. Hatta bu işi, köpeklerin korunmasına yönelik yasa çıkartmaya kadar götürdü. Ülkenin sokaklarında biçare dolaşan bu köpeklerin sahiplenilmesini teşvik etti.

Bundan dolayı dünyadaki birçok kişinin saygısını kazandı. Kraliyetin, bu hareketlerinin üstüne bir de safkan köpek alımlarını gereksiz ilan etmesiyle köpek satışları da zarara uğradı. Tayland’da evsiz olan yaklaşık 9 milyon köpek var.

Kralın, kitabında da söylediği gibi, sokak köpekleri diğerlerine göre daha çok sevgi dolu ve dost canlısıdır. Onlara ailede ve evde bir yer açıldığı için duydukları minnetten dolayı sahiplerine karşı oldukça alçak gönüllü ve sadıktırlar.

Tayland’da köpek kaçakçılığı

barınakta köpekler

Bir önceki makalede bahsettiğimiz üzere, insanların en iyi dostlarının en çok perişan olduğu ülke bu asya ülkesidir. Sokaklarda başıboş dolaşan hayvanların sayısı bir yana, korkunç ve insanlık dışı bir ticaretin de kurbanılar.

Köpeklerin etinin  ve derisinin tüketimi için yapılan kaçakçılıktan bahsediyoruz. Tayland’da ve Vietnam ya da Çin gibi diğer ülkelerde büyük rağbet görüyorlar.

Çok sayıda hayvan hakları savunucuları, Thong Daeng’in yaşadığı bir ülkede, ayrıca her yıl bir milyondan fazla köpeğin yendiğini ortaya koydu. Bu iş, her ne kadar yasa dışı olsa da, gittikçe büyüdüğünün de bir kanıtı.

İnsanların Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej ile ilgili eleştirdikleri şeylerden birisi de özellikle bu. Köpeklerin korunmasını ele alan birçok girişimine ve ölmüş köpeğini o kadar korumasına rağmen, hayvan istismarının bu en berbat durumunu çözebilecek güçte yasalar çıkarmamıştır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.