Kolu Kesilen Küçük Kız ile Üç Ayaklı Kedinin Dostluğu

· 4 Haziran 2018
Küçük kızın ailesine göre amaç sadece Scarlette'in vakit geçirebileceği bir hayvan almaktı. Hayvanın da Scarlette gibi olacağını tahmin etmemişlerdi.
Scarlette Tipton, azmi ve kararlılığı sayesinde nadir türde bir kanseri yendi. Daha henüz 10 aylıkken, hastalık yüzünden bir kolunu kaybetti. Şimdi ise 2 yaşında, kedileri çok seven tatlı mı tatlı bir kız. Scarlette, ısınmak için bir arabanın kaputuna girmesi sonucu bir ayağını kaybeden kedi yavrusu Doc’u sahiplendi. Tipton ailesi onu sahiplenmeye karar verdiğinde, ikili iyi bir çift olmuştu bile.

Scarlette küçük kediyi gördüğünde çok heyecanlanmıştı. Doc’un vücudunun bir tarafının dikişli olduğunu keşfettiğinde, onun da tıpkı kendisine benzediğini fark etti. O da aynı yollardan geçiyordu.
Doc, aileye uyum sağlamada hiç sorun yaşamadı. Bazı engelleri olsa da, o, her şeyin üzerinden atlamayı seven çok hareketli bir kedi. Ama yine de en sevdiği yerlerden birisi, en yakın dostu Scarlette’in kucağı. Küçük kız ile üç ayaklı kedinin dostluğu görülmeye değer.Terapi yöntemi olarak hayvanlarküçük-kız-ile-üç-ayaklı-kedinin-dostluğu

Evde evcil hayvan beslemenin fiziksel ve psikolojik faydalarını çoktan biliyoruz. Günümüzde sağlık geliştikçe, hayvanlar da terapi araçları olarak kullanılmaya başlandı. Bu hayvanlar fiziksel, rehabilitasyon, adaptasyon, uyum ve zihinsel vb. sorunları olan insanlara yardım ediyorlar.

Hayvanlar motivasyonu ve sosyalleşmeyi kolaylaştırıyor. Bu da psikolojik sorunlar yaşayan insanlara çok yardımcı oluyor. En çok kullanılan hayvanlar köpekler ve atlardır. Köpekler bu tip terapi için mükemmel bir kaynaktır; iletişim sorunları olan insanlarla aktiviteler yaparlar. Atlar da, psikomotrisite sorunları olan insanlar için rahatlık ve dinginlik sağlıyor.

Atlar ve köpeklerin yanı sıra, terapi için kullanılan başka hayvanlar da vardır. En yaygın olanları, insanlara olan muameleleri sayesinde yunuslardır.

En iyi dostlarımız sayesinde daha iyi bir yaşam kalitesi

Hayvanlarla birlikte etkinlikler düzenlemek çoğu insan için yaşam kalitesini arttırmak demektir. Bu etkinlikler kişiye ya da gruba has da olabilir ya da gözetimci, eğitmen vb. kişilerin yardımıyla da gerçekleştirilebilir.

Bununla birlikte, sağlık profesyonelleri de tedavileri yürütmeye dahil oluyorlar. Fiziksel formun geri kazanılmasında, psikolojik hastalıklara yardımcı olunmasında, hastanın çevresiyle ilişkisinin geliştirilmesinde yardımcı oluyorlar.

Bir hayvanı sevmenin, özellikle de köpekler veya atlar gibi çok anlayışlı bir türse, öz güven ve güvenlik sağladığı ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Dahası, bir evcil hayvana güvenmek, sosyal sorunları olan insanlara sorumluluk yükleyerek onları daha iyimser hale getirip ve motive ediyor. Ayrıca yaşlı insanlar da böyle bir sorumluluğu üstlenmenin birçok faydasını görüyor.

En iyi dostlara sahip olan çocuklar için avantajlar

Köpeklerle yapılan aktiviteler, okul çağındaki çocukların dikkatini toplamalarına ve odaklanmalarına yardımcı olur.  Bu da, öğrencileri sınavlara ve testlere çalışmaları ve hazırlanmaları için teşvik eder. Ayrıca otizmli çocuklar için de birçok açıdan yararlıdır. Bazı insanlar için köpekler, hastaların dünyası, zihinsel izolasyonu ve çevrelerindeki dünya arasında etkili bir bağlantı haline gelebilir.

Köpeklerle yaratılan basit bir oyun, önemli bir iletişim bağı oluşturabilir. Bu da sosyal becerileri etkiler. Diğer bir deyişle, hayvanlarla temasa ve etkileşime geçmek, otizmli bir çocuğun duyguları keşfetmesine ve başka türlü algılayamadığı hisleri algılamasına yardımcı olur.

Engelliler için tedavi

küçük-kız-ile-üç-ayaklı-kedinin-dostluğu

Hayvanlarla etkileşim, bazı akıl hastalıkları ya da zihinsel yetersizlikleri için faydalı olmasının yanı sıra,  fiziksel veya nöromüsküler engelleri olan çocukların otonomisinde de yardımcı olabilir. Bir köpek kişisel yardımcı olarak çalışabilir. Bir kapıyı açmak ya da bir nesneyi almak gibi bir çocuğun tek başına yapamayacağı temel faaliyetleri yapabilir.

Köpekler rehabilite edici sağlık hizmetlerinin bir aracı olmasının yanı sıra, çocukların yardımcıları olarak da onların hayat kalitesini arttırırlar.