Köpeklerde Anal Kese Problemleri

5 Kasım 2018

Köpeklerin makatında yağlı ve kokulu bir madde salgılayan iki küçük anal kese bulunur. Bu keselerin salgıladığı madde, bir köpeğin korktuğunu ya da oyun oynamak istediğini diğer köpeklerin anlamasına yardımcı olur.

Anal keseler köpek vücudunun oldukça önemli bir parçasıdır. Yazının devamında anal keselerin bu kadar önemli olmasını sağlayan işlevini öğrenebilirsiniz. Köpeklerin anal keseleri genellikle ihmal ettiğimiz bir bölge olsa da, bu yazımızda anal kese bakımının öneminden ve nasıl temizlenmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Anal kese nedir ve nerede bulunur?

Anal keseler köpeklerin makatında bulunan iki küçük kesedir. İşlevi, kokusu köpeğinizin dışkısına çok benzeyen yağlı bir madde salgılamaktır. Aynı zamanda bir çeşit dışkıdır, bu nedenle anal keselerin her zaman boş kalması sağlanmalıdır.

Anal keseler, bir köpeğin diğer köpeklerle iletişim kurmasını sağlar. Örnek olarak, bir köpeğin anal keselerinin yaydığı koku, diğer köpeklere koktuğunu, oyun oynamak istediğini ya da çiftleşmek için hazır olduğunu ifade etmesine yardımcı olur.

Anal keselerinin içi dolu olan köpekler, sık sık sindirim problemleri yaşayabilir. Bunun sonucu olarak, karnı ağrıyabilir, hastalanıp ateşi çıkabilir, iştahı kesilebilir ve her şeye karşı ilgisini yitirebilir.

anal kese problemleri

Gördüğünüz gibi, küçük olmasına rağmen anal keseler ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu nedenle, köpeğinizin anal keseleri hakkında bilgi sahibi olmanız ve nasıl temizlenmesi gerektiğini öğrenmeniz çok önemlidir.

Sorunlara ne sebep olabilir?

Köpeğinizin anal keselerinin sonuna kadar dolu olması, köpeğinizin anal keselerini doğal yollarla boşaltmakta sorun yaşadığı anlamına gelir. Böyle bir durumda, köpeğinizin bu acıdan kurtulmak için bu bölgeyi yere sürttüğünü fark edersiniz.

Ayrıca makatını sürekli ve yoğun olarak yalayabilir veya kuyruğunu saplantılı olarak kovalayabilir. Tüm bu davranışlarının tek amacı vardır, o da acısını hafifletmek ve anal keseleri doğal yollarla boşaltmaya çalışmasıdır.

Köpeğinizin anal keselerindeki bu problemler, yetersiz ya da dengesiz beslenmesi nedeniyle olabilir. Köpeğinizi beslerken, sindirimi kolay gıdalar verdiğinize emin olun.

anal kese problemleri

Anal kese problemleri ile nasıl başa çıkılır?

Köpeğinizin anal keselerinde birikmiş sıvı varsa, boşaltmanız gerekir. Bu tabii ki de eğlenceli bir iş değil, fakat veterinere gitmek istemiyorsanız ve bunu yapabileceğinize inanıyorsanız, bu işi evde kendiniz halledebilirsiniz. Köpeğinizin anal keselerini boşaltmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

  • Bir profesyonelden bu işi nasıl yapmanız gerektiğini öğrenin. Bir veterinere anal keseleri nasıl boşaltmanız gerektiğini sorun ve uygulamanız gereken tüm adımları iyice öğrenmeden işe başlamayın.
  • Hem sizin hem de köpeğinizin sakin olması gerekiyor. Hem sizin hem de köpeğinizin rahat olması için bulunduğunuz yer ve zaman çok önemlidir. Çünkü her ikiniz için de zor bir işlem olacak.
  • Anal keseleri bulun. Yapacağınız ilk şey köpeğinizin anal keselerini bulmak olmalı. Bunu hızlıca, hiç vakit kaybetmeden ani bir hareketle yapın. İşlem sırasında köpeğinizle konuşun ve onu sevin ki hayvan korkmasın.
  • Anal keselerin yerini tespit ettikten sonra ve keselerin dolu olduğunu gördükten sonra, eldiven takın ve keseleri sanki bir sivilceymiş gibi iki yandan tutup sıkın. Dışkının yere dökülüp leke bırakmaması için hayvanın altına bir havlu ya da bez koymayı unutmayın.
  • Evcil hayvanınızı sevip okşayın. Yapmanız gereken bu işlemin, sizin için hiç hoş bir deneyim olmadığı kesin, fakat bu işlemden en az sizin kadar köpeğiniz de rahatsız oldu. Bu nedenle, bir ödülü hak ediyor. İşlem sonrası köpeğinizi ödüllendirmeyi kesinlikle unutmamalısınız.

Köpeğinizin muhtaç bir canlı olduğunu unutmayın: O tamamen size bağımlı. Bu nedenle, sahip olabileceği herhangi bir sorunun farkında olmalı ve çözmek için mümkün olan her şeyi yapmalısınız.