Köpeğinizin Gözlerini Temizlemek için İpuçları

Köpeğinizin gözlerini her zaman temiz tutmalısınız, tabii bunu yaparken de dikkatli olmalısınız.
Köpeğinizin Gözlerini Temizlemek için İpuçları

Son Güncelleme: 17 Ekim, 2019

Eğer köpeğinizin gözlerini nasıl temizleyeceğiniz konusunda şüpheye düştüyseniz, muhtemelen köpeğinizin göz çevresindeki akıntı bir türlü geçmek bilmemiştir. Köpeğinizin gözlerini temizlemek için emin olmanız gereken ilk konu, bu akıntının kaynağının bir sağlık probleminden kaynaklanıp kaynaklanmadığıdır.

Köpeğinizin göz problemi ne olursa olsun, her zaman temiz olmalıdır. Bazı köpeklerin gözleri diğerlerinden daha kirli olur. Özellikle bu hayvanlara dikkat edilmesi gerekir. Ancak, tabii ki gözleri kirli gibi durmayan hayvanları ihtimal edin demiyoruz!

Yine de, bazı köpeklerin göz çevresinde fazla salgılama olduğu doğrudur. Ancak, bu, ciddi bir durumun da göstergesi olabilir. Eğer akıntı ile beraber, kızarıklık, bulanıklık ve/veya şişme görülüyorsa, köpeğinizi veterinere götürmelisiniz. Özellikle bir kanama varsa, bu göz enfeksiyonu ya da başka ciddi bir sorunun işareti olabilir.

veterinerdeki köpek

Köpeğinizin gözlerini temizlemek için gerekli adımlar

Eğer sağlık problemi yoksa, köpeğinizin gözlerini evde çok rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz. Gözlerin çevresinde biriken kirleri temizlemek için, saline batırdığınız temiz bir gazlı bezi göz çevresinde nazikçe gezdirebilirsiniz.

Çok gerekli olmasa da, köpekler için üretilmiş göz mendillerinden kullanabilirsiniz. Ancak ne olursa olsun, her zaman gözlerin çevresini temizlemeye ve doğrudan göz bebeği dahil gözün içine dokunmamaya özen gösterin.

Eğer köpeğinizin gözünün içerisinde bir kir ya da toz varsa, göz damlası ile temizlemeniz gerekir. Köpekler için belirli solüsyonlar vardır, ancak serum salin de kullanılabilir.

köpeklerin gözlerini temizlemek için

Köpeğinizin gözlerini yıkamak için göz damlasını ya da salini gözünün kenarına tutun, içine değil. Sonrasında nazik bir şekilde sıkarak göze damlatın. İlacı baş aşağı tutarsanız içindeki sıvı daha rahat çıkarak kiri dışarıya doğru akıtır.

Bu olay köpekler için stresli olacağı için köpeğinizi sakinleştirmeye ve bittiğinde ödül vermeye özen gösterin. Eğer bu işlemi siz yapamıyorsanız, köpeğinizi bir veterinere ya da köpek bakım merkezlerine götürebilirsiniz.

Köpeğinizin gözlerini ve yüzünü yıkamak için en iyi saat, banyo vaktidir. Ancak her zaman beklemeniz mümkün olmuyor. Aslında köpeğinizin gözlerini temizlemek çok basit bir işlemdir.

Ayrıca ne sıklıkla yapılması gerektiğini söyleyen bir kural da yoktur. Sadece köpeğinizin gözlerinin kirlendiğini gördükçe temizlemeniz yeterlidir.

köpeğin gözünü silmek

Açık renkli tüylerde gözyaşı lekesi

Eğer köpeğinizin tüyleri beyaz ya da çok açık renkteyse, köpeğinizde gözyaşı lekeleri oluşabilir. Bu lekeler, köpeğinizin gözlerinde gözyaşları birikip, tüylerini kahverengiye ya da kırmızıya boyadığında ortaya çıkar.

Kaniş, Cocker Spaniel ya da Shih tzu gibi ırkların gözleri çok sık yaşlanır. Bunun sebebi kalın tüylerinin genelde gözlerini rahatsız etmesidir. Bu sorunları oldukça hızlı bir şekilde çözmek önemlidir, çünkü uzun süre ıslak kalan bölgelerde bakteri oluşur.

Köpeğinizin gözlerini düzenli olarak silmek gözyaşı izlerini geçirmezse, bu durum için geliştirilen bazı ürünleri kullanabilirsiniz.

  • Ayrıca gözyaşı izlerini temizlemek için ev yapımı solüsyon da hazırlayabilirsiniz.
  • Mısır unu ve oksijenli suyu eşit şekilde karıştırın. Daha sonrasında köpeğinizin gözlerine değdirmeden, çevresine sürün.

Eğer bu solüsyonu beğenmezseniz, borik asit ve mısır ununu karıştırabilirsiniz. Yine, köpeğinizin gözlerine değdirmemeye özen gösterin. Karışımı birkaç saat bekletin ve daha sonrasında ılık bir su ile durulayın.

Gözyaşı lekelerinden uzak durmanın en iyi yolu, önlem almaktır ve risklerinden uzak durmaktır. Piyasada gözyaşı lekelerinin oluşmaması için üretilen bazı ürünler vardır. Köpeğinizin ihtiyacına göre hangi ürünü almanız gerektiğini veterinerine sorabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.