Bombay Kedisi: Özellikleri ve Bakımı

19 Eylül 2018
Bombay kedisi olarak bilinen bu ırk Amerika Birleşik Devletleri kökenlidir, ve Sable Burmese ve Siyah Amerikan kedisinin çiftleştirilmesi sonucu oluşmuştur.

Dünyadaki tüm kedi ırklarını saymak neredeyse imkansızdır. Bugüne kadar sayfamızda birçok kedi ırkından bahsettik ve bahsetmeye de devam edeceğiz. Bu yazımızda ise herkesin kalbini fethetmeyi başarmış ve parlak gözleriyle adeta küçük bir panteri andıran Bombay kedisinden bahsediyoruz.

Bombay kedisi hakkında her şey

Tarihçesi

Çoğu kişi bu kedilerin ismini Bombay isimli bir şehirden aldığını düşünüyor olabilir. Fakat isimleri bir şehirden gelmiyor. Türünün ilk örneğine, Sable Burmese ve Siyah Amerikan kedisinin çiftleştirilmesi sonucu ulaşılmıştır. 

Bu çiftleştirme, bir hayvan üreticisinin özel bir siyah kedi ırkı üretme isteğiyle Amerika Birleşik Devletleri’nin Kentucky eyaletinde yapılmıştır. Ve 1950li yıllarda saf siyah tüyleri ve hipnotize edici parlak gözleriyle ilk Bombay kedisi ortaya çıkmıştır.

Peki bu kedilerin ismi nereden geliyor? Bombay kedilerinin ismi Hindistan’ta bulunan siyah panterle olan benzerliklerinden gelmektedir. Bu ırkın ünlenmesi hiç de zor olmamıştı, çünkü o zamanlar insanlara oldukça sıradışı geliyordu. Aslında bu ırkın üreticisinin amacı siyah bir Burmese kedisi üretmekti, fakat bunun yerine simsiyah tüyleri ve bir partneri andıran gözleri olan kısa tüylü, çok güzel bir farklı kedi ortaya çıktı.

Fiziksel özellikleri

Orta boyutlarda ve kısa tüylü olan Bombay kedilerinin genellikle yeşil ve gri renkte büyük badem şeklinde gözleri vardır. Aynı zamanda kuvvetli, esnek olan bu kedilerin uyumlu ve zarif bir yapısı vardır. Başı genellikle yuvarlaktır, alnı öne çıkıktır ve geniş bir yüzeye sahiptir.

Kulakları yuvarlak ve biraz öne eğimlidir, kuyrukları ise ucuna doğru incelir. Ayrıca, birçok kedinin aksine patileri tıpkı tüyleri gibi simsiyahtır. Safkan Bombay kedilerinin rengi herhangi bir leke veya başka bir renk olmaksızın simsiyahtır.

Karakteristik özellikleri

Bu kedilerin ne kadar sosyal canlılar olduğunu gördüğünüzde kedilerin bağımsız ve başına buyruk canlılar olduğu kanısının ne kadar yanlış olduğunu anlayacaksınız. Bu kediler kesinlikle yalnız kalmayı sevmez. Sevecen ve sakin bir kişiliği vardır, kavgaya karışmayı sevmez. Ayrıca büyük bir öz güveni vardır.

oyun oynayan Bombay kedisi

Oldukça meraklı kedilerdir. Meraklı ve zeki oluşu en belirgin özelliklerindendir. Becerikli, zeki, sakin ve sevgi dolu olmalarından dolayı bu ırk kedilere basit komutları öğretmek hiç zor olmayacaktır.

Kolay uyum sağlayabildiklerinden dolayı, apartman dairesinde yaşayabilirler. Ayrıca değişimlere de iyi uyum sağlarlar, bu da büyük bir avantajdır, çünkü değişen rutinler psikolojik olarak üzerlerinde olumsuz bir etki yaratmaz.

Sürekli sevginize ve onayınızı almaya ihtiyaç duyarlar. Yani kendi kendine yetebilen bağımsız bir kedi arıyorsanız Bombay kedisi sizin için kesinlikle uygun değil.

Sosyal olmalarından dolayı, özellikle de çocuğu veya başka evcil hayvanları olan aileler için ideal evcil hayvanlardır. Şaşırtıcı bir şekilde, yapılan araştırmalar Bombay kedilerinin diğer kedilere göre köpeklerle çok daha iyi anlaştığını göstermektedir. Belki de bunun sebebi karakterlerinin köpeklere daha çok benzemesidir.

Hatta tıpkı köpekler gibi yürüyüşe çıkmaya bayılırlar! Bombay kedinize bir kedi tasması takın ve birlikte yürüyüşe çıkın. Fakat onu fazla yormamaya dikkat edin, çünkü oyun oynamayı seven bir ırk olsa da fazla aktif değildir.

Bakım ve Sağlık

Yüksek sesleri sevmezler bu yüzden onu sessiz yerlerde tutmaya çalışın. Bunun sebebi işitme duyularının fazla gelişmiş olmasıdır. Bu nedenle, sizin için herhangi bir ses belli belirsiz bile olsa, onlar için gök gürültüsü  gibidir.

Bombay kedisi bakımı

Konu Bombay kedilerinin bakımına geldiğinde ise diğer kedi ırklarının bakımından pek bir farkı yoktur. Sadece beslenmelerine daha çok özen gösterilmelidir, çünkü buldukları her şeyi yeme gibi tuhaf bir   takıntıları vardır. 

Fazla yemeye meyilli oldukları için beslenmelerini takip etmek ve mama kabını tüm gün dolu bırakmamak iyi bir fikir olacaktır. Bombay kediniz için bir beslenme programı hazırlayın, mamasının kaliteli, yağ oranın düşük ve besin değerlerinin yüksek olduğuna emin olun. Kedileri seviyorsanız, fakat sevecen ve hareketli olsun istiyorsanız, Bombay kedisi sizin için mükemmel bir seçenek olabilir.