Islak Köpek Kokusu Nasıl Önlenir?

25 Haziran 2018

Köpekler ıslak oldukları zaman çok kötü kokarlar. Yürüyüşe gittiğinizde, yağmura yakalanırsanız ve köpeğiniz sırılsıklam olursa, köpeğinizin yaydığı dayanılmaz bir koku tüm evi sarar. Peki, ıslak köpek kokusu nasıl önlenebilir?

Islak köpekler neden kötü kokar?

Büyük ihtimalle daha önce de bu soru aklınıza gelmiştir! Yağmurda veya duşta ıslanmış olması fark etmez. Islak köpekler berbat kokar. Bu koku köpek cildinin oluşturduğu doğal, koruyucu bir yağ ile ilgilidir. Tüm köpeklerde olmasına rağmen, av köpekleri gibi, bazı belirli ırkların vücutları bu yağı daha çok üretir. Bu yağ ”Sebum” olarak adlandırılır.

ıslak köpek

Bu doğal yağ, su ile temas ettiği zaman, yağmur, tatlı su, tuzlu su fark etmez; kötü kokuların oluşmasına neden olan bakteriler ortaya çıkar. Bu nedenle, kötü kokulara sebep olan bu bakterilerin oluşumunun engellenmesi için ıslak köpeklerin derhal kurulanması gerekir.

Islak köpek kokusu nasıl önlenir?

Islak köpek kokusunu engellenmek istiyorsanız, köpeğiniz ıslandığı zaman onu hemen kurutmanız gerekir. Peki, kurutmazsanız ne olur? Bu kötü koku köpeğinizi, eşyalarınızı ve tüm evinizi sarar.

Evinizi havalandırın

Öncelikle, kokunun gitmesi için pencereleri ve kapıları açın. Böylelikle evdeki kötü kokunun dışarı çıkmasını ve temiz havanın içeri girmesini sağlarsınız.

Köpeğinize banyo yaptırın ve daha sonra kurulayın

Kötü kokan köpeğinize banyo yaptırın, eğer temizse ve yağmurda ıslandıysa yıkamanıza gerek yok sadece kurulamanız yeterli olacaktır. Kötü kokunun yayılmaması için ıslak köpeğinizin evin içinde dolaşmasına izin vermeyin.

kurulananıslak köpek

Köpeğinizi kuruladıktan sonra duşun etkisinin daha uzun sürmesi için ona hafif bir parfüm sıkabilirsiniz. Bu evinizde hoş bir kokunun hakim olmasını sağlar; fakat köpeğinizin bu durumdan hoşlanmayabilir.

Evinizi temizleyin

Köpeğinizi yıkayıp kuruladıktan sonra yapacağınız en iyi şey onu bir odaya koyup tüm evi temizlemek olacaktır. Temizlik bittikten sonra köpeğiniz eskisi gibi evin içinde rahatça dolaşabilir ve böylece her şey normale döner.

Temas ettiği tüm eşyaları yıkayın

Köpeğinizin yatağı ve battaniyesine de ıslak köpek kokusu bulaşacaktır. Kokunun geçmesi için onları çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Aynı şekilde, köpeğinizin temas ettiği veya temas etmiş olabileceği yatak veya kanepe gibi diğer eşyaları da temizlemelisiniz.

Başka neler yapabilirim?

Islak köpek kokusunu önlemek için size bir ipucu verebiliriz. Köpeğinize yağmurluk ve su geçirmez bir bot alın. Köpeklere kıyafet giydirmeye karşı olanlar için gülünç olabilir fakat bu oldukça pratik bir yöntem.

Böylece eve döndüğünüz zaman köpeğinizin sadece bacaklarını kurulamanız yeterli olur. Bu size zaman kazandırır ve ıslak köpek kokusunu önlemenizi sağlar, ayrıca köpeğinize tekrar banyo yaptırmanıza gerek kalmaz.