Kediler Nasıl Kötü İtibar Sahibi Oldular?

26 Haziran 2021
Kediler, yalnız, nahoş hayvanlar olarak kötü bir üne sahiptir ve çoğu insan onları soğuk olarak algılar.

Köpek severler, gizemli ve hain varlıklar olduklarına dair kötü ünleri nedeniyle kedileri sevmediklerini iddia ederler. Ne zaman sana karşı olacağını asla bilemezsin derler. Buna karşılık, kedi severler, bu canlıların, özel bir bağ paylaştıkları oldukça benzersiz ve sevecen varlıklar olduğunu iddia ederler. Her durumda, köpekler hala en çok tercih edilen evcil hayvandır. Peki ama bunun nedeni nedir? Kediler kötü bir itibar sahibi olmayı hak ediyorlar mı?

Peki, kedi insanı mısınız yoksa köpek insanı mı? Yeni biriyle tanıştığında bu soruyu kim duymadı ki! Arkadaş olurken bilinmesi önemli bir özellik gibi görünüyor. Öyleyse, neden kedilerin kötü itibarları olduğunu ve bunların nereden geldiğini konuşalım.

Kedilerle ilgili mitler kötü itibarlarının nedeni olabilir

İnsanların dillerine dolamayı sevdiği kediler hakkında birkaç popüler efsane vardır ve bazılarımızın onları reddetmesinin nedeni bunlar olabilir. Ne olduklarını ve doğru olup olmadıklarını görelim.

Kediler sadık olmadıkları için kötü bir üne sahiptir

kameraya bakan kedi

Öncelikle, bir kediyi evlat edinirseniz ve onun köpek gibi davranmasını beklerseniz büyük hayal kırıklığına uğrayacağınızı anlamalısınız. Bunlar iki farklı türün üyeleridir ve duyguları ve onları ifade etme biçimleri de öyle.

Ancak birçok insan, kedilerin yalnızca sizden bir şey istediklerinde size sevgi ve ilgi gösterdiklerini iddia eder. Oregon Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, kedigillerin aslında insanlarını köpeklerden daha çok sevdiklerini buldu. Aslında,  çeşitli köpek ve kedilere sahipleriyle birlikteyken yiyecek sundukları bir test yaptılar. Kediler patilerini kıpırdatmazken köpekler çabucak tabağa gitti.

İnsanlar eğitilemez olduklarını düşünüyor

Bu kedigiller hakkında başka bir efsane. Bazıları, bir köpeği komutlara uyması için eğitebileceğinizi ve onu oturmak, almak, koşmak, havlamak vb. için eğitebileceğinizi söylüyor. Birçok insan bunun kedilerle imkansız olduğunu iddia ediyor. Ancak yanılıyorlar çünkü bu tamamen doğru değil.

Evet, köpeklerin bir şeyleri kovalama ve onları alıp etrafta dolaştırma arzusu olduğu doğrudur, bu her kedinin yapmadığı bir şeydir. Ancak doğru zamanı seçerseniz aslında kedinizi sizinle yaşamak için gerekli olan komutlara uymak da dahil, birçok şey için eğitebilirsiniz.

Bunu yapmanın iyi bir yolu, sesler ve kedi nanesi olan oyunlar ve oyuncaklardır. Sivri pençeleriyle istemeden size zarar verebileceklerinden çıplak ellerinizle onlarla oynamayın. Her durumda, yeterli sabrınız ve özveriniz varsa kesinlikle kedinizi eğitebilirsiniz.

Kediler hamile kadınlar için kötüdür

tırmalayan açık renkli kedi

Bu, kedilerin kötü itibarını destekleyen en büyük efsanelerden biridir. Kedilerin belirli bir hastalığı nasıl taşıdığı ve onu hamile bir kadına bulaştırabileceği hakkında birçok eski hikaye vardır.

Ancak, bu hastalık bütün kedilerde yoktur ve hava yoluyla yayılmaz. Toksoplazmoz kedi dışkısı ile bulaşabilen bir hastalıktır. Yani hamile bir kadının bu hastalığı kapması için çıplak elleriyle bir kedinin dışkısını tutması gerekir.

Bu nedenle, kediniz varsa ve evde hamile bir kadın varsa, hayvanlarınızdaki bu hastalığı ekarte etmek için bir test yapın. Sonuç olumsuz ise kesinlikle hiçbir tehlike yoktur. Tabii ki, hayvanda olsa bile, onları asla sokağa atmamalısınız. Bunun yerine, tedavi görürken ve hastalık geçene kadar bir arkadaşının veya bir aile üyesinin bakımına bırakın. Kedi daha sonra herhangi bir risk oluşturmayacak şekilde eve dönebilir.

Peki, sizce kediler kötü bir itibar sahibi olmayı hak ediyorlar mı? Pekala, duyduğunuz birçok hikayeden ve çoğumuzun benimsediği mitlerden belli. Kedi insanı ya da köpek insanı olmak sorun değil, aslında sizi en çok memnun edeni benimsemelisiniz. Bir kedinin size bir köpek veya başka bir hayvan kadar sevgi ve ilgi gösterebileceğini unutmayın.