Evcil Hayvanınızla Birlikte Uyumanın Artıları ve Eksileri

24 Haziran 2018
Bu her zaman için hayvanseverler arasında ve hatta olmayanlar arasında bile tartışma konusu olmuştur.

Evcil hayvanınızın sizinle uyumasına izin vermeli misiniz? Bu soru, istatistiklerini elde edebilmek için anketlerin bile yapıldığı önemli bir konu haline gelmiştir.

Yapılan anket sonuçlarına göre, İspanya’da köpeklerin %14’ü, kedilerin ise %33’ü sahibiyle birlikte uyuyor. Amerika Birleşik Devletlerinde ise oranlar daha yüksek; evcil hayvanların 56% gibi büyük bir oranı sahibinin odasında uyurken, 50%’si sahibiyle aynı yatağı paylaşıyor.

Bu sadece kendiniz için alabileceğiniz kişisel bir karar olsa da, evcil hayvanınızla birlikte uyumanın artılarını ve eksilerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Evcil hayvanınızın sizinle uyumasına izin vermenizin artı yönleri

Evcil hayvanınızla aranızda bir bağ oluşturur

Özellikle de evin dışında fazla zaman geçiriyorsanız, evcil hayvanınızla birlikte uyumanız onunla daha yakın bir ilişkinizin olmasını sağlar. Köpeğiniz sizi gün içinde çok özlüyor olabilir, bu yüzden akşamları sizinle vakit geçirmek onu çok mutlu edecektir. Yatağınızı onunla paylaşmak, aranızda özel bir bağ oluşmasını sağlayacaktır.

Daha iyi uyursunuz

Bazı insanlar yastığa sarıldıkları zaman daha rahat uyurlar. Ama evcil hayvanınıza sarılmaktan daha rahat ne olabilir ki? Birine sarılıp uyumak en rahat uyuma şeklidir.

evcil hayvanıyla uyuyan adam

Kan basıncını düzenler

”Sevgi her şeyin ilacıdır” derler, bu çok doğru bir sözdür. Birbirimize sevgi göstermek, bizlere daha iyi hissetmemize yardımcı olan güzel duygular katar. Ve bu da sırayla; kan basıncını düşürür, kanın işlevini iyileştirir ve kalp hastalıklarını önler. 

Kendinizi güvende hissettirir

Birinin size yakın olduğunu bilmek, sizi her zaman daha güvende hissettirir. Evcil hayvanınızla birlikte uyumak size bu hissi verebilir. Ayrıca, yapılan araştırmalara göre, evcil hayvanlarıyla uyuyan çocuklar daha az kabus görüyor. Bu güven duygusunu hissetmeniz için evcil hayvanınızın yatağınızda uyumasına gerek yok, sadece aynı odayı paylaşmanız yeterli olacaktır.

Evcil hayvanınızın sizinle uyumasına izin vermenizin eksi yönleri

Hastalıklar

Eğer köpeğiniz hastaysa, tuvaletini tutamama sorunu varsa, ya da iyi bir tuvalet eğitimi yoksa köpeğinizin sizinle uyumasının iyi bir fikir olmadığını söyleyebiliriz. Eğer yine de köpeğinizle birlikte uyumaya karar verirseniz, uyumadan önce tuvaletini yaptığına emin olun.

Parazitler

Evcil hayvanınızla birlikte uyumak paraziter hastalıklara neden olabilir. Doktorunuzun tavsiye ettiği sıklıkta evcil hayvanınıza deworming (parazitlerin temizlenmesi) yaptırmanız gerekir ve parazitlerden temizlendiğine emin olana kadar sizinle yatmasına izin vermemelisiniz.

Uykunuzu bölebilir

Yatağınızı biriyle paylaşmak, tek başınıza yatmaktan oldukça farklıdır. Siz uyurken evcil hayvanınız havlayabilir, hırıltılar çıkarabilir ve hatta horlayabilir. Bu da sizi uyandırabilir ve derin uyumanızı engelleyebilir. Ayrıca, yatakta hareket ederken bilinçaltınız köpeğinizin orada olduğunu ve onun üzerine çıkıp onu ezebileceğinizi sürekli olarak hatırlatacaktır. Köpeğiniz de yatakta hareket edip sizi uyandırabilir, hatta sizi yataktan dışarıya itebilir.

Sizi yanlışlıkla tırmalayabilir

Eğer evcil hayvanınızla birlikte uyuyorsanız, özellikle de kabus gördüğü zaman, sizi yanlışlıkla tırmalayabilir. Bu nedenle, hayvan arkadaşınızın sizinle yatmasına izin vermeden önce tırnaklarını kesmenizi öneririz.

Evcil hayvanıyla uyumak isteyenler için tavsiyeler

Evcil hayvanınızla birlikte uyumaya karar verirseniz bu tavsiyelere uymanızı öneriyoruz.

Yatakta yatan kedi

  1. Kuralları siz koyun. Rahatça uyumanız için gerekli alanı belirleyin ve evcil hayvanınızın bu sınırı geçmesine izin vermeyin.
  2. Bölgesini korumak için saldırganlık yapmasını kabul etmeyin. Eğer evcil hayvanınız yatakta hareket ettiğiniz zaman hırıldanırsa ya da sizi ısırırsa, onu yataktan çıkarın. Patron olduğunuzu bilmesi gerekiyor.
  3. Yatağın içine girmediğine emin olun.

Eğer bir gün evcil hayvanınızla birlikte uyumaya karar verirseniz, bu ipuçları sizin için çok yararlı olacaktır. Bunu yapıp yapmayacağınıza karar verebilmek için, sıraladığımız artıları ve eksileri gözden geçirip, kararınızı verebilirsiniz. Bir kere aldığınız kararı daha sonra değiştiremeyeceğinizi unutmayın.