Köpekler için Balın Faydaları

8 Eylül 2018

Çoğu evcil hayvan sahibi, köpeğine bal verip vermemek konusunda kararsızlığa düşüyor. Normal şartlarda bal, köpekler için zararlı değildir, fakat verdiğiniz miktara ve balın türüne bağlı olarak köpeğinizi kötü açıdan etkileyebilir. Bu yazımızda, köpekler için balın faydaları hakkındaki tartışmalara bir son veriyoruz.

Köpeklere bal verilebilir mi?

Açıkçası, köpeğinizin hayatta kalması için bal tüketmesine gerek yoktur. Etobur bir hayvanın beslenme düzeninde bulunmaması gereken şey karbonhidrattır. Fakat bu etobur hayvanların karbonhidrat tüketmesinin yasak olduğu veya yedikleri takdirde ölümcül olacağı anlamına gelmez. Hatta köpeğinizin sıvı ihtiyacını karşılamak için beslenme düzenine birkaç sebze koymak iyi bir fikir olabilir.

köpekler için balın faydaları

Balın köpeğinize dokunup dokunmayacağı balın kullanım şekline bağlıdır. Uygun miktarda ve zamanda verildiğinde zararlı olmasa bile, köpeğinize düzenli olarak bal vermeniz tavsiye edilmez. Ayrıca, marketlerde satılan balların kurutucu kullanılarak yapılan süzme bal olduğunu unutmamalısınız. Süzme ballar, köpeğinizi beslemek için iyi bir seçenek değildir.

Kurutma işlemi, balın doğal özelliklerinin çoğunu kaybetmesine neden olur. Bu durumda köpeğiniz, balın faydaları yerine, saf şeker ve yapay karbonhidrata maruz kalabilir. Saf şeker, rafine şekerlere göre daha iyi bir seçim olsa da, köpeğinizin tüketmesi tavsiye edilmez.

Ayrıca, köpeğinizin tükettiği bal miktarına da dikkat etmelisiniz.

Ayrıca bakınız: Köpekler için zehirli gıdalar nelerdir?

Bir köpeğe düzenli olarak her gün bal vermek

Veterinerler, hemen etkisini gösteren bir enerji kaynağı olduğundan, diyabet hastalığı gibi belirli durumlarda köpeklerin bal tüketmesini önermektedir. Ayrıca bal, çok fazla fiziksel aktivite yapan köpeklere veya av köpeklerine de verilebilir.

Bununla birlikte, fazla enerjik köpekler için daha uygun beslenme seçenekleri de bulunuyor: Köpeklerin tüketimine uygun, orta ila yüksek miktarda yağ içeren taze, doğal yiyecekler.

Sürekli olarak verilmediği takdirde, bal köpekler için zararlı değildir. Ödül maması olarak ara sıra verebilirsiniz. Bal içerdiği mineraller, vitaminler ve antioksidanlar açısından zengin olduğundan dolayı, köpeğinize zaman zaman ödül olarak verdiğiniz, ev yapımı köpek bisküvilerinin içine biraz bal ekleyebilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Köpekler için ev yapımı pasta tarifleri

Tıpkı bebekler gibi, yavru köpeklerin de bal tüketmemesi gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız. Bunun hiçbir istisnai durumu söz konusu değildir. Çünkü, balda Clostridium botulinum isimli bakteriler bulunur. Bu bakteriler, bağırsaklarda nörotoksin üretir ve hem sindirim sistemi hem de sinir sistemi üzerinde olumsuz etkileri vardır.

18 aylıktan küçük köpekler için bu bakteriler oldukça tehlikelidir. Köpeklerin bağışıklık sistemi, ancak 18 aydan sonra bulaşıcı etkenleri ortadan kaldıracak kadar güçlü olur.

Köpeğimin tüketebileceği bal miktarı nedir? Bu sorunun cevabı köpeğinizin kilosuna göre değişir:

  • 14 ila 18 kilo arası: haftada ½  çay kaşığı
  • 20 ila 28 kilo arası: haftada 1 çay kaşığı
  • 30 ila 38 kilo arası: haftada 1 buçuk çay kaşığı

Köpeğinize ilk defa bal verirken dikkatli olmalısınız, çünkü bala karşı alerjisi olabilir. Eğer alerjisi varsa, kusar, ishal olur ve çok fazla kaşınır. Bu belirtilerle karşılaştığınız takdirde, balı derhal köpeğinizin beslenme düzeninden çıkarmalısınız.

Köpekler için balın faydaları

Köpeğinizin bala karşı bir alerjisi olmadığı takdirde, onu kilosuna uygun miktarda balla beslemeye başlayabilirsiniz.

Artık, köpekler için balın faydalarını anlatmaya başlayabiliriz:

Polene karşı alerjik reaksiyonların azaltılmasına yardımcı olur

köpeklerde polen alerjisi

Eğer tüylü arkadaşınızın polene karşı alerjisi varsa, bal alerjik reaksiyonların azalmasına yardımcı olabilir. Bal, polen parçacıkları içerdiğinden, köpeği polene maruz bırakır ve bir şekilde bağışıklık kazanmasını sağlar. Böylece dışarı çıktığınızda, köpeğiniz eskisi gibi hapşırmaz.

Öksürüğe iyi gelir

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, boğaz ağrısını rahatlatması ve soğuk algınlığını hafifletmesi için köpeğinize bal verebilirsiniz.

Ciltteki yaraları ve çizikleri iyileştirir

Eğer köpeğiniz bir kavga veya oyun sırasında yaralandıysa, yaralanan bölgenin üzerine bal sürebilirsiniz. Köpeğiniz bölgeyi yalamak isteyecektir, fakat endişelenmenize gerek yok. Çünkü, bu durumda zehirlenme gibi bir problem olmayacaktır. Balın antibiyotik ve antiseptik özellikleri vardır.

Mide sorunlarını azaltır

Balın faydaları arasında mide sorunlarını azaltması da vardır. Köpeğinizde hazımsızlık, kolit veya gastrit varsa, bu sorunlarını azaltmak için köpeğinize biraz bal verebilirsiniz. Antibakteriyel özellikleri sayesinde bal, mide ve bağırsaktaki mikroorganizmaların büyümesini engeller.