Yavru Köpeğinizi Eve Alıştırmak

Yeni evcil hayvan sahipleri, yavru köpekleriyle ne yapacaklarını tam olarak bilemeyebilirler. Ancak, bir yandan yeni üyenizin eve alışması da gerekmektedir.
Yavru Köpeğinizi Eve Alıştırmak

Son Güncelleme: 25 Temmuz, 2019

Yenilik çoğu insan için belirsizlik demektir. Geriliriz ve hatta korkarız. Bu durum evcil hayvanlarımızın da başına gelmektedir. Peki, siz yavru köpeğinizi eve alıştırmak için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Yeni yavruyu eve alıştırmak için yapabilecekleriniz

Evinize yeni bir yavru köpek getirmeniz aile arasında neşe ile karşılanıyor olabilir. Ancak, hayvan için bu bambaşka bir durumdur ve sizin yardımınız olmadan ne yapacaklarını bilemeyebilirler.

Yavru köpeğinizi eve alıştırmak için uygulayabileceğiniz çeşitli ipuçları bulunmaktadır. Bunun dakikalar içerisinde gerçekleşmesini bekleyemezsiniz. Bu, günler alan bir süreçtir. Bu yüzden endişelenmeyin ve sabırlı olun.

Zaman tanıyın

Çok sevimli ve minik arkadaşınızın ailenin gözdesi haline gelmesi çok normal. Sürekli onu kucaklamak, çağırdığında gelmesi için eğitmek ve sevmek istiyorsunuz. Ancak sabırlı olun, sakin davranın ve onlara zaman tanıyın.

Köpeğinizi eğitmek ve sevmek için bolca vaktiniz olacak. Bir düşünün. Sizi tanımadığı için garip hissedecek ve evi koklamak, incelemek ve yaşayacağı yeri tanımak isteyecektir. Onları biraz kendi haline bırakın. Eğer evde çocuk varsa, aynı şekilde onlara da rahat bırakmalarını söyleyin.

Evinizi hazırlayın

Yavru köpeğinizi eve getirmeden önce, köpeğinizin yerini önceden hazırlamalısınız. Mama ve su kabının ve yatağının yeri belirlenmelidir.

golden yavrusu

Yavrunuzu eve getirir getirmez, kucağınızda taşıyarak mama ve su kabının yanına bırakın. Bu sayede, bunların ona ait olduğunu ve içebileceğini öğrenecektir. Eve geldiklerinde susamış bile olabilir.

Daha sonrasında, yatağını gösterin. Yatağını keşfederken siz de onu sevebilirsiniz. Ama daha önce de belirttiğimiz gibi, başka bir yere gitmek istiyorsa bırakın gitsin çünkü bu da sürecin bir parçasıdır.

Ailenizle tanıştırın

Eğer evde insanlar varsa herkesi teker teker yavru ile tanıştırın. Bu tanışmanın nazik ve bağrışma içerisinde olmadan geçmesine dikkat edin. Herkes yavruyu kucaklayabilir, sevebilir ve nazikçe fısıldayabilir.

Eğer evde çok fazla insan varsa, gruplar halinde tanıştırmak daha doğrudur. Bu sayede köpeğin gözünü korkutmamış olursunuz.

Eve alıştırmak istiyorsanız çok gürültü yapmayın

Eşyaların yerini değiştirmemeye ya da yavrunun evdeki ilk günlerinde evde parti vermemeye dikkat edin. Köpeklerin rutinleri olduğunu ve sadece sakin ortamlarda rutin edinebileceklerini unutmayın.

Her türlü tehlikeden koruyun

Yavru köpek bebek gibidir; meraklı olmaları en büyük zaafiyetleridir. Onlar için her şey yenidir. Bu yüzden her şeyi keşfetmek, koklamak, bilmek, görmek ve dokunmak isterler.

Eğer evde temizlik malzemesi ya da ona zarar verebilecek herhangi bir şey olduğunu düşünüyorsanız, önleminizi alın. Başına bir şey gelmesin diye sürekli gözünüzü üstünde tutmanız gerekecek.

yavruları eve alıştırmak

En önemlisi ayak altındaki bütün kabloları toplayın. Gerekiyorsa, evde bebek olduğu zaman prizlere taktırdığınız emniyet kilitlerinden taktırın. Alabildiğiniz bütün önlemler önemlidir. Zamanla eğiterek neye dokunup neye dokunamayacağını ona iyice öğretebilirsiniz.

Eve alıştırmak zaman alır: sabırlı olun

İkinizin de alışmasının zaman alacağı aşikardır. Henüz dışarıya çıkacak kadar büyük olmadığı için ihtiyaçlarını evde gidermesi gerekecektir. Bu yüzden onu azarlamak yerine evin etrafına gazete yerleştirin. Böylece dışarıya çıkacak kadar büyüyene kadar gazetenin üzerine tuvaletini yapabilir.

Gazetelerin dışına kakasını yaptığında bile onu azarlamayın. Bu, onun size olan güvenine zarar verir ve size karşı sevgi yerine korku hissi geliştirebilir. Ancak endişelenecek bir şey yok. Zamanla dışarıda tuvaletini yapmayı ve ayakkabılarınızı çiğnememeyi öğrenecektir.

Eve yeni bir yavru köpek aldığınızda bazı zorluklarla karşılaşmaya hazır olmalısınız. Bu ipuçlarının size yardımcı olacağını düşünüyoruz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.